یك فسیل جدید نشان داد

خوک دوران دایناسورها چه شکلی بوده است؟

خوک دوران دایناسورها چه شکلی بوده است؟ لینک بگیر: لینک بگیر: یک فسیل جدید نشان داده است که ˮبیل خزندهˮ(Lystrosaurus) که به آن خوک دوران دایناسورها می گویند، دو عاج و یک پوزه داشته است و همین طور مشخص شده است که از چه چیزهایی تغذیه می کرده است.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک مطالعه اخیر بر روی یک مجموعه فسیلی ۲۵۰ میلیون ساله که قبلاً از صحرای کارو در آفریقای جنوبی کشف شده است، اسرار مختلفی را از بیل خزنده که با نام "بیل سوسمار" هم شناخته می شوند، نشان داده است. حیوان عجیبی که در دوران پرمین و تریاس در زمین پرسه می زد و از بزرگترین رویداد فاجعه بار آن زمان جان سالم به در برد.
دانشمندان می گویند جالب توجه است که بیل خزنده شبیه به یک خزنده به نظر می رسیده، اما خصوصیت هایی شبیه به پستانداران داشته است.
این حیوان گیاه خواری بوده و بدنی شبیه به خوک امروزی داشته است. بیل خزنده مانند گرازهای وحشی امروزی، دو عاج کوچک داشته که احتمالا برای پاره کردن و بریدن گیاهان سخت استفاده می شده است. علاوه بر این، بیل خزنده به جای دهان، پوزه ای بدون دندان داشته که عاج ها از کناره های آن بیرون می آمدند، البته نه دقیقاً در جهت عاج هایی که در گراز دیده می شود.
به قول محققان، فسیل های کشف شده در صحرای کارو نشان دهنده یک کشف بسیار نادر است، چونکه قسمت هایی از پوست این بیل خزنده ها حفظ شده است.


بیل خزنده یک بازمانده باورنکردنی بوده است
۱۱ سال از کشف نخستین فسیل بیل خزنده در صحرای کارو می گذرد. از آن زمان در مجموع ۱۷۰ نمونه ماقبل تاریخ همچون بقایای ۸ بیل خزنده در این مکان پیدا شده است و در کمال تعجب، دو تن از این حیوانات حتی بعد از گذشت میلیونها سال از مرگ شان در حالیکه قسمت هایی از پوست شان دست نخورده دفن شده بود، پیدا شدند.
اعتقاد بر اینست که شرایط بسیار خشک مانند خشکسالی باعث مرگ و فسیل شدن سریع این بیل خزنده های کشف شده، شده است و به علت خشکی بوده که بعضی از قسمت های پوست آنها آن قدر خشک شده که همراه با استخوان هایشان مومیایی شده است.
فسیل های صحرای کارو نشان داده است که خیلی از بیل خزنده ها امکان دارد پیش از مرگ شان در جستجوی غذا و آب در این مکان جمع شده باشند.
یکی از جذاب ترین چیزها در مورد بیل خزنده ها بعنوان یک گونه اینست که خصوصیت های پستانداران و خزندگان را با هم داشته اند. بنابراین است که آنها را بعنوان دَدکمانان(Therapsids) که اجداد مستقیم پستانداران هستند و همینطور بعنوان هم کمانان(protomammals) طبقه بندی می شوند.
جالب اینجاست که این گونه در طول زندگی خود توانسته از یک رویداد فاجعه بار بزرگ هم جان سالم به در ببرد. بعنوان مثال، محققان ادعا می کنند که ۲۵۲ میلیون سال پیش، بیشتر از ۷۰ درصد از حیوانات خشکی روی زمین به علت رویدادهای انقراض دسته جمعی در مقیاس انبوه که به طور عمده توسط فوران آتشفشان های بزرگ در سیبری بوجود آمده بود، منقرض شدند.


انقراض دسته جمعی نه، اما گرسنگی و تشنگی بیل خزنده ها را منقرض کرد
بیل خزنده ها برای مدت طولانی بعد از آن رویدادها احتمالا به این علت که در طول دوره نابودی و انقراض دسته جمعی در خواب زمستانی بوده اند، زنده مانده اند. آنها همینطور یکی از نخستین حیواناتی هستند که توانایی خواب زمستانی را داشته اند. علاوه بر این، بیل خزنده ها نه تنها در آفریقا بلکه در بخش هایی از آسیا(هند و چین) و قطب جنوب هم زندگی می کرده اند.
در سالهای بعد از انقراض دسته جمعی، زمین مراحل مختلفی از تغییرات آب و هوایی را پشت سر گذاشت و بیل خزنده ها به طور عمده تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفتند که منجر به کمبود غذا و آب شد. وقوع مکرر خشکسالی بر جمعیت آنها تاثیر نامطلوب گذاشت و در نهایت سبب انقراض آنها شد.
پیا ویگلیتی یک دیرینه شناس در موزه فیلد در شیکاگو و یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: همانطور که امروز در جریان گرم شدن کره زمین مشاهده می نماییم، به نظر می آید که گرمایش زمین احتمال رخدادهای شدید را زیاد می کند. این امکان دارد همان چیزی باشد که در تریاس اولیه رخ داده است و این خشکسالی های مکرر بیشتر اتفاق می افتاده اند.
این مطالعه در مجلات علمی Palaeogeography، Palaeoclimatology، Palaeoecology انتشار یافته است.




منبع:

1401/07/01
14:55:58
0.0 / 5
265
تگهای خبر: دانش , علم , وب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی