کاهش خطر آلزایمر با کمک واکسن ب ث ژ

کاهش خطر آلزایمر با کمک واکسن ب ث ژ لینک بگیر: پژوهشگران آمریکایی می گویند که واکسن ب.ث. ژ که از مبتلاشدن به بیماری سل جلوگیری می کند، احتمالاً می تواند به کاهش خطر آلزایمر کمک نماید.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، یک پژوهش جدید که توسط پژوهشگران «بیمارستان عمومی ماساچوست»(MGH) و «بیمارستان بریگام و زنان»(BWH) انجام شده است، نشان میدهد که واکسن سل ممکنست خطر مبتلاشدن به بیماری آلزایمر و زوال عقل در رابطه با آنرا کم کند.
این پژوهش روی ۶۴۶۷ نفر طی ۱۵ سال بعد از تشخیص سرطان مثانه غیر تهاجمی انجام شد. یافته ها نشان دادند بیمارانی که واکسن سل موسوم به «ب.ث. ژ»(BCG) را دریافت کرده اند، ۲۰ درصد کمتر در معرض خطر مبتلاشدن به بیماری آلزایمر و زوال عقل در رابطه با آن قرار دارند و خطر مرگ در آنها ۲۵ درصد کمتر است.
در آزمایش های انجام شده، درمان با واکسن ب.ث. ژ با کاهش خطر مبتلاشدن به بیماری آلزایمر و زوال عقل ناشی از آن همراه بود. این گروه پژوهشی حالا روی بررسی مزایای واکسن ب.ث. ژ در آزمایش های بالینی در رابطه با بیماری آلزایمر تمرکز کرده اند.
واکسن ب.ث. ژ که از سل جلوگیری می کند، اثرات مفید بسیاری دارد و هم اکنون یک درمان سفارش شده برای سرطان مثانه غیرتهاجمی نیز بشمار می رود.
بااینکه پژوهش های پیشین نیز ارتباط بین واکسن ب.ث. ژ و کاهش خطر زوال عقل را نشان داده اند اما به خاطر اندازه، طراحی پژوهش یا روش های تحلیلی آن محدود بودند.
برای انجام دادن یک پژوهش قوی تر، دکتر «مارک واینبرگ»(Marc Weinberg) استاد روانپزشکی بیمارستان عمومی ماساچوست به همراه «کالین ماگدامو»(Colin Magdamo) و دکتر «سودشنا داس»(Sudeshna Das) از بخش نورولوژی و «عفان ظفر»(Affan Zafar) از بخش اورولوژی این بیمارستان، ۶۴۶۷ شخص را تا ۱۵ سال بعد از تشخیص سرطان مثانه غیرتهاجمی تحت نظر قرار دادند.
این گروه شامل ۳۳۸۸ بیمار بود که تحت درمان واکسن ب.ث. ژ قرار داشتند و ۳۰۷۹ بیمار که به عنوان گروه کنترل شده تحت نظر بودند. این دو گروه از نظر عواملی مانند سن، جنسیت و چندابتلایی مطابقت داشتند.
در طول پیگیری، ۲۰۲ بیمار از گروه واکسن ب.ث. ژ و ۲۶۲ بیمار از گروه کنترل شده به بیماری آلزایمر و زوال عقل ناشی از آن مبتلا شدند. بررسی ها نشان دادند که درمان با واکسن ب.ث. ژ می تواند خطر مبتلاشدن به بیماری آلزایمر و زوال عقل را تا ۲۰ درصد کم کند. همین طور در طول پیگیری، ۷۵۱ بیمار در گروه واکسن و ۹۷۳ بیمار در گروه کنترل شده فوت کردند. بنابراین، درمان با واکسن ب.ث. ژ با ۲۵ درصد کاهش خطر مرگ همراه بود.
واینبرگ اظهار داشت: اگر اثربخشی واکسنی مانند ب.ث. ژ ثابت شود، نمونه ای کامل از یک راهکار مقرون به صرفه و مبتنی بر سلامت جمعیت برای یک بیماری ویران گر مانند بیماری آلزایمر خواهد بود. ما در آزمایش های بالینی در رابطه با بیماری آلزایمر، تمرکز خودرا به سمت مطالعه مزایای بالقوه واکسن ب.ث. ژ در افراد مسن تغییر می دهیم.
اگر یک پیوند علت و معلولی پیدا شود، درک مکانیسم های دخیل در این پروسه مهم خواهد بود. واینبرگ و همکارانش خاطرنشان کردند که واکسن ب.ث. ژ ممکنست بر سیستم ایمنی تاثیر داشته باشد.
این پژوهش، در مجله «JAMA Network Open» به چاپ رسید.
منبع:

1402/02/31
11:42:03
0.0 / 5
223
تگهای خبر: هك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی