وزیر ارتباطات خبر داد

پایش سطح زیر كشت سیب زمینی با فناوری فضایی بومی، تعریف پروژه های فضایی جدید برای ۲ دانشگاه

پایش سطح زیر كشت سیب زمینی با فناوری فضایی بومی، تعریف پروژه های فضایی جدید برای ۲ دانشگاه لینك بگیر: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به همكاری این وزارتخانه با سایر دستگاه ها برای پایش منابع آب و سطح زیر كشت محصولات، اظهار داشت: از روز گذشته پایش سطح زیر كشت سیب زمینی را با همكاری وزارت جهاد كشاورزی آغاز نموده ایم و امیدواریم بتوانیم این سامانه را در سراسر كشور توسعه دهیم.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا، مهندس آذری جهرمی در مراسم افتتاح آزمایشگاه مرجع سازگاری الكترومغناطیسی، با تاكید بر اینكه مسیر پر شتاب حركت جمهوری اسلامی ایران در دانش فضایی با شدت بیشتری در حال پیگیری است، اظهار نمود: در تكمیل زنجیره فضایی مسئولیت ما طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی و سنجشی در بخش صلح آمیز است كه این ماموریت بر عهده وزارت ارتباطات قرار دارد.
وی با تاكید بر اینكه برنامه ۱۰ ساله توسعه صنایع فضایی كشور به اختتام رسیده است، از تدوین برنامه ۱۰ ساله جدید در این حوزه آگاهی داد.
جهرمی با اشاره به آزمایشگاه AIT در پژوهشگاه فضایی، اشاره كرد: این آزمایشگاه یكی از مهم ترین آزمایشگاه های مربوط به سازگاری مغناطیس ماهواره است كه با سرمایه گذاری ۲۵ میلیارد تومان در این پژوهشگاه ساخته شده است و امروز به بهره برداری می رسد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اهمیت این آزمایشگاه در طراحی و ساخت ماهواره ها، تصریح كرد: تابحال برای انجام تست های سازگاری ماهواره ها از آزمایشگاه EMC صاایران استفاده می شد كه این آزمایشگاه تنها ۶ تست را می توانست انجام دهد.
وی با تاكید بر اینكه آزمایشگاه EMC پژوهشگاه فضایی قادر به انجام ۱۵ تست سازگاری ماهواره است، اشاره كرد: آزمایشگاه پژوهشگاه فضایی كامل ترین مدل تست ها در این حوزه را نمایش می دهد. به گونه ای كه بدون اینكه نیاز به حمل و نقل ماهواره باشد، می توان از خدمات آن بهره برد.
جهرمی افتتاح این آزمایشگاه را منجر به تكمیل شدن زنجیره ساخت ماهواره ها ذكر كرد و تصریح كرد: علاوه بر این افتتاح این آزمایشگاه وزارت ارتباطات را به هدف خود كه طراحی و ساخت ماهواره های سنجشی و مخابراتی است، نزدیك می كند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به طراحی و ساخت سامانه رادیو تلسكوپ و سامانه نرم افزاری شبیه ساز ماهواره، اشاره كرد: امروز با شروع به كار این دو دستاورد، پژوهشگاه فضایی هدیه مناسبی به بخش های نجومی و فضایی نمایش كرده است و امیدوارم كه با همكاری مجموعه عباس آباد و مكان یابی بتوان از رادیو تلسكوپ ساخته شده در این پژوهشگاه در جهت نمایش خدمات علمی به دانش آموزان و دانشجویان بهره برداری شود.
وی در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به لایحه كاربردی كردن فناوری های فضایی با تاكید بر اینكه از یك ماه گذشته مذاكرات جدی را در این زمینه آغاز كردیم، اشاره كرد: ما در گذشته پایش سطوح زیر كشت برنج و خشخاش را انجام دادیم كه گزارشات آن نمایش شده است. ضمن اینكه تفاهم نامه ای با سازمان مدیریت و برنامه ریزی به منظور آمایش سرزمینی به امضا رساندیم و این طرح در چهار استان شروع به كار كرده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به همكاری وزارت ارتباطات با وزارت نیرو، افزود: برمبنای تفاهم نامه امضا شده با این وزارتخانه درباب مدیریت منابع آب همكاری هایی را آغاز نموده ایم.
به گزارش جهرمی، پایش سطح زیر كشت سیب زمینی در نقاطی كه وزارت جهاد كشاورزی اعلام نموده است، شروع شده و بگفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات محققان در تلاش هستند تا سامانه پایش زیر كشت را در سراسر كشور پیاده سازی كنند.
جهرمی در ادامه اظهاراتش، همین طور بیان كرد: نخستین همكاری ما با سازمان محیط زیست پایش جنگل گلستان بوده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به دستاوردهای فضایی كشور اشاره نمود و تصریح كرد: ماهواره "ناهید یك" كه یك ماهواره مخابراتی است، در مدار ۲۵۰ كیلومتری قرار می گیرد.
بگفته وی، این ماهواره به منظور انجام فرایند پرتاب تحویل وزارت دفاع شده است.
جهرمی ماهواره "ظفر" دانشگاه امیركبیر را یك ماهواره سنجشی دانست كه در یك مدار ۵۰۰ كیلومتری قرار می گیرد و تصریح كرد: علاوه بر این ماهواره "پارس یك" كه در حال مراحل ساخت است، در بهمن ماه سال آینده تحویل داده خواهد شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاكید بر اینكه در سال آینده سه ماهواره عملیاتی "ناهید یك، (مخابراتی) "، ماهواره "ظفر، (سنجشی) " و ماهواره "پارس یك" را برای پرتاب در دستور كار داریم، اشاره كرد: ما از تجربیات گذشته برای ادامه مسیر استفاده خواهیم كرد و امیدواریم كه برمبنای برنامه ریزی های صورت گرفته شده در سال آینده این سه ماهواره را پرتاب نماییم.
وی با اشاره به اینكه ما در شرایط تحریمی كنونی انتظار نداریم كه در امتحانات دور اول و دوم به موفقیت دست پیدا نماییم، اظهار داشت: بخش های فضایی كشور در شرایط تحریمی فعالیت های خودرا ادامه داده است و محققان این حوزه در تلاش هستند تا با استفاده از توان داخلی و ماهواره برهای بومی، ماهواره های خودرا در مدار قرار دهند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه تجربه همكاری ما با كشورهای خارجی برای پرتاب ماهواره تجربه شیرینی نبوده است، در این باره توضیح داد: ولی این دلیل نمی گردد كه محققان بر روی پای خود نایستند و امروزه شاهد می باشیم كه مجموعه های دفاعی كشور پشت سر فعالیت های دفاعی قرار گرفته اند.
او همینطور اشاره كرد: در سال آینده از طرف پژوهشگاه فضایی پروژه بلوك مداری اتمام و تكمیل خواهد شد و امیدوار هستیم كه با جدیت این طرح به سرانجام برسد و بتوانیم خبرهای خوشی در حوزه فضایی به مردم نمایش دهیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به پرتاب ناموفق ماهواره های "پیام" و "دوستی" در این رابطه، بیان كرد: در ادامه آن پروژه های جدیدی را به دانشگاه های شریف و امیركبیر واگذار خواهیم كرد.



1397/12/06
14:39:25
5.0 / 5
4610
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی