معاون سازمان فضایی ایران خبر داد؛

كاهش ۲۰ درصدی وسعت دریاچه ارومیه، پایش ماهواره ای ۳ دریاچه دیگر

كاهش ۲۰ درصدی وسعت دریاچه ارومیه، پایش ماهواره ای ۳ دریاچه دیگر لینك بگیر: معاون سازمان فضایی ایران اظهار داشت: اطلاعات ماهواره ای نشان داده است وسعت دریاچه ارومیه نسبت به پارسال تغییری نداشته اما نسبت به ۲سال گذشته، شاهد كاهش ۲۰ درصدی وسعت این دریاچه هستیم.علی صادقی نائینی، معاون سازمان فضایی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه ایستگاههای هواشناسی در سطح زمین، دمای هوا را مورد تحلیل دائمی قرار می دهند، گفت: سازمان فضایی ایران در كنار اطلاعات هواشناسی با تصاویر ماهواره ای دمای زمین و اتفاقات در رابطه با آن نظیر خشكسالی، حریق و گردوغبار را مورد پایش دائمی قرار می دهد.
وی درباره سنجش سطح آب دریاچه ارومیه از راه تصاویر ماهواره ای اظهار داشت: اطلاعات نشان داده است وسعت دریاچه ارومیه نسبت به پارسال در این بازه زمانی تغییری نداشته، اما نسبت به دو پارسال شاهد كاهش وسعت این دریاچه هستیم.
معاون سازمان فضایی ایران با اشاره به اینكه برای تعیین سطح دریاچه ارومیه، مكانیزمی غیر از تصاویر ماهواره ای نداریم، اضافه كرد: چونكه باید داده ها به صورت یكپارچه گزارش شود و اطلاعات ماهواره در هر منطقه در شعاع یك كیلومتری، وضعیت را رصد كند. اما اطلاعات ایستگاه هواشناسی برای یك نقطه، اطلاعات دقیقی از دما در شعاع محدود می دهد.
وی اظهار داشت: سطح دریاچه ارومیه از ۴۰ سال پیش تابحال پایش شده اما از ابتدای سال ۹۵ تابحال هر دو هفته یكبار مساحت این دریاچه سنجیده میگردد. آخرین گزارش‎ مربوط به اختتام شهریورماه است كه مساحت این دریاچه را حدود ۱۵۰۰ كیلومتر مربع اعلام می كند.
صادقی نایینی با اشاره به اینكه در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۵ حدود ۲۰درصد وسعت دریاچه ارومیه كاهش داشته است، اشاره كرد: فروردین و اردیبهشت ماه بیشترین سطح و شهریور و مهرماه كمترین سطح آب در این دریاچه وجود دارد. در فصل پاییز و زمستان باز با عنایت به بارش ها، سطح آب دریاچه بیشتر میگردد.
معاون سازمان فضایی ایران با اشاره به دریافت اطلاعات ماهواره ای از وضعیت سطح آب دریاچه های مهارلو، طشك و بختگان باز اظهار داشت: هم اكنون با استفاده از تصاویر ماهواره ای و با كمك فناوری سنجش از دور، در فواصل منظم این پایش انجام شده و سطوح آبی آنها استخراج میگردد. بررسی ها نشان داده است كه آب این سه دریاچه بر طبق پایش های ماهواره ای از پارسال به صورت كامل خشك شده است.

1397/09/04
17:47:38
5.0 / 5
4522
تگهای خبر: فناوری , ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی