مدیر پارك علم و فناوری مدرس مطرح كرد:

اولویت شركت های دانش بنیان هنر و علوم انسانی برای استقرار

اولویت شركت های دانش بنیان هنر و علوم انسانی برای استقرار لینك بگیر: تهران-مدیر پارك علم و فناوری مدرس در مورد اولویت شركت های دانش بنیان در این پارك اظهار داشت: دانشگاه تربیت مدرس ظرفیت خوبی در زمینه هنر، علوم انسانی، كشاورزی و فناوری اطلاعات دارد و شركت های فعال در این زمینه ها برای استقرار در پارك اولویت دارند.


پارك های علم و فناوری محیط هایی مناسب برای استقرار شركت های فناور كوچك و متوسط، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و مؤسسات پژوهشی هستند كه در تعامل سازنده با یكدیگر و دانشگاه ها به فعالیت های فناوری اشتغال دارند.
مهم ترین فعالیت های پارك های علم و فناوری شامل بازارسنجی، ایده پردازی، پژوهش علمی، طراحی مهندسی، نمونه سازی، طراحی صنعتی، استانداردسازی، تدوین دانش فنی، ثبت مالكیت فكری، تجاری سازی، فروش و پشتیبانی های بعدی برای تحقق محصولات فناوری در عرصه تولید صنعتی همین طور عرضه سایر خدمات تخصصی است.
اكنون 190 مركز رشد و 43 پارك علم و فناوری در سراسر كشور وجود دارد و در این پارك ها 4400 شركت مستقر و از این تعداد 3700 شركت دانش بنیان بوده، همین طور 4 هزار و 716 واحد فناور در پارك های علم و فناوری و مراكز رشد مستقر هستند.
دانشگاه تربیت مدرس دانشگاهی جامع است كه در مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری دانشجو می پذیرد و آغازین هدف آن تربیت استاد برای رشته های مختلف و تدریس در دانشگاه های متفاوت بود. پارك علم و فناوری مدرس وابسته به این دانشگاه از مدت ها قبل تاسیس شده، از نظر فضای جغرافیایی دارای دو پردیس پژوهش و پردیس بابایی است و مراكز رشد باز در ساختمانی در امیرآباد مستقر هستند، شهریور گذشته دكتر مسعود ابراهیمی جایگزین فتح الله امی ریاست پیشین این پارك شد.
دكتر ابراهیمی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد تاریخچه این پارك توضیح داد: پارك مدرس حدودا از سال 81 تاسیس شده ولی به سبب كم بودن بودجه های پارك زیاد فعال نبوده و حدود 20 شركت در پارك داریم كه نیمی از آنها دانش بنیان شده اند و بقیه واحد فناور هستند.
وی اشاره كرد: افزون بر این، ماموریت دانشگاه تربیت مدرس از بدو تاسیس در سال 1360 تربیت استاد بود و بنا بر این از حوزه كسب و كار و شركت داری فاصله گرفته است.
«ولی امروز این ماموریت را دانشگاه های دیگر هم انجام می دهند و در مقطع دكترا همه دانشگاه ها دانشجو دارند، بدین سبب با عنایت به حضور دیگر دانشگاه ها این فضا برای دانشگاه بعنوان یك ماموریت وجود ندارد و مجموعه دانشگاه به این جمع بندی رسیده اند كه باید به سمت كارافرینی و كارهای جوابگویی صنعت و جامعه پیش بروند».
دكتر ابراهیمی افزود: ما برای توسعه پارك می خواهیم به بودجه های دولتی و بودجه دانشگاه وابسته نباشیم و برای سرمایه گذاری هم در زیرساخت های پارك و هم در شركت هایی كه در مجموعه پارك حضور دارند از بخش خصوصی كمك بگیریم.

***هنر، علوم انسانی، كشاورزی و فناوری اطلاعات در اولویت
استادیار دانشكده مكانیك دانشگاه تربیت مدرس در مورد اولویت های جذب شركت های دانش بنیان و واحدهای فناور در این پارك باز گفت: در حال بررسی و رایزنی هستیم، بنا بر این هم شركت های موجود و هم شركت های متقاضی كه قصد دارند وارد پارك شوند، باید به صورت كلی دسته بندی شده و برمبنای آن به زیرشاخه هایی مشخص برسیم.
وی با اشاره به سفارش های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص ماموریت گرایی دانشگاه ها و پارك های علم و فناوری اضافه كرد: در حال شناسایی پتانسیل های شركت ها و دانشگاه هستیم تا یك یا چند ماموریت مشخص برای دانشگاه تعیین كنیم؛ از آنجائیكه دانشگاه تربیت مدرس پتانسیل زیادی در حوزه هنر، علوم انسانی، فناوری اطلاعات و كشاورزی دارد پارك علم و فناوری مدرس در موقعیت مناسب تری برای جذب شركت های دانش بنیان فعال در این حوزه هاست.
وی در پاسخ به این سوال كه چرا معمولا شركت های دانش بنیان در حوزه های علوم انسانی و هنر نتوانسته اند رونق بگیرند اظهار داشت: دیدگاه مثبتی راجع به نجوه احداث كسب و كار با رشته های در رابطه با حوزه های علوم انسانی و هنر شكل نگرفته است؛ اما در واقع این رشته ها را می توان در رشته های مهندسی آورد و در همكاری با هم محصولاتی را كه حاصل یك كار مهندسی است، ولی ذائقه های هنر و مباحث روانشناختی در آن دیده نشده با این مباحث تركیب كرد تا این حوزه هم فعال شود.
علمی**9157**1440


1397/08/25
18:59:36
5.0 / 5
4557
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی