جوهر هوشمند ابعاد جدیدی به چاپ سه بعدی می افزاید

جوهر هوشمند ابعاد جدیدی به چاپ سه بعدی می افزاید لینك بگیر: تهران- محققان جوهر هوشمندی ابداع نموده اند كه ساختارهای چاپ شده سه بعدی را به اشیایی تبدیل می كند كه می توانند تغییر شكل و رنگ دهند.


به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی یورك الرت، این ابداع كه توسط محققان كالج دارتموث در آمریكا صورت گرفت، نویدبخش افزایش بیش از پیش كاربردهای چاپ سه بعدی است و می تواند زمینه را برای نسل جدید ماده چاپ شده هموار سازد.
پیشرفت حاصل شده در زمینه چاپ هوشمند با قابلیت تغییر شكل كه به چاپ چهار بعدی هم شناخته می شود، یك جایگزین كم هزینه برای ساخت قطعات دقیق جهت استفاده در حوزه های مختلف از بیوپزشكی تا صنعت انرژی به حساب می آید.
به گفته محققان، این فناوری به اشیای چاپ شده سه بعدی حیات می دهد و در حالیكه خیلی از ساختارهای چاپ شده سه بعدی خواص مولكولی ماده را بازتاب نمی دهند، جوهر جدید مولكول های كاربردی را به جهان چاپ سه بعدی می آورد و با استفاده از آن می توان اشیای هوشمندی را برای مصارف مختلف چاپ كرد.
بسیاری از سازوكارها و پروتكل های چاپ سه بعدی بر رزین های شفاف كننده عكس تكیه دارند و به تولید اشیای پلاستیكی سخت و محكم اما نه چندان برخوردار از معماری مولكولی منجر می شوند.
اما دستاورد جدید به طراحان اجازه می دهد كه محدوده ها و كاربردهای مولكولی خاص را در یك ماده حفظ كنند و این ساختارها را جهت استفاده در چاپ سه بعدی تغییر دهند.
محققان با تركیب فناوری های جدیدی در عملیات های پیش و پس از چاپ توانستند اشیای چاپ شده را به یك درصد اندازه های واقعی خود كاهش و رزولوشن (شفافیت) آنها را 10 برابر بالا برند.
این اشیای چاپ شده سه بعدی می توانند به طور مكرر با استفاده از پایه های فرا مولكولی از لحاظ اندازه كوچك و بزرگ شوند؛ همینطور با استفاده از ردیاب های فلورسنت در واكنش به یك محرك خارجی مانند نور تغییر رنگ دهند.
توانایی كاهش اندازه یك شیء پس از چاپ در عین حفظ خصیصه های كاربردی و افزایش شفافیت آن جسم به چاپگرهای ارزان قیمت اجازه می دهد تا اشیایی با وضوح بالا چاپ كنند؛ كاری كه زمانی تنها توسط چاپگرهای پیچیده تر میسر بود.
روش جدید مقیاس پذیر است، به صورت گسترده قابل انطباق است و می تواند به صورت چشمگیری باعث كاهش هزینه ها شود.
این مطالعه توسط مجله انجمن شیمی آلمان به نام Angewandte Chemie بعنوان یك مقاله بسیار مهم VIP انتخاب گردید.
علمی**2038**2017


1397/01/16
21:18:53
5.0 / 5
4865
تگهای خبر: فناوری , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی