جابه جایی اجسام بدون دخالت دست!

جابه جایی اجسام بدون دخالت دست! لینک بگیر: دانشمندان روشی برای جابجایی اجسام با بهره گیری از امواج صوتی ابداع نموده اند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیاتایمز، همه گیری کووید-۱۹ خیلی از کسب وکارها را مجبور کرد تا با برقراری حداقل تماس، فعالیت کنند. بااینکه خیلی از مردم حالا می توانند تحویل بدون برقراری تماس را انتخاب کنند یا از گزینه های پرداخت بدون تماس استفاده نمایند اما مصرف کنندگان در آینده خواهند توانست واقعاً اقلام خودرا بدون نیاز به دست جابجا کنند! پژوهشگران دانشگاه مینه سوتا روش جدیدی برای جابجایی اجسام بدون دست و با استفاده از امواج فراصوت به وجود آورده اند.
با انجام تحقیقات بیشتر، این رویکرد جدید می تواند بطور رایج در صنایع تولیدی و رباتیک مورد استفاده قرار بگیرد به شکلی که دستگاهها برای حرکت نیازی به منبع نیروی داخلی نداشته باشند.
مطالعات پیشین نشان داده است که امواج نور و صدا می توانند اجسام را دستکاری کنند. با این وجود، این اجسام باید کوچک تر از طول موج صوت یا نور باشند. مطالعه حاضر این یافته ها را با روش جدیدی که قادر به حرکت اجسام بزرگ تر است، گسترش داده است.
این روش برمبنای اصول فیزیک فراماده به وجود آمده است. فرامواد برای تعامل با امواجی مانند نور و صدا طراحی شده اند. هنگامی که یک الگوی فراماده روی سطح یک شی قرار دارد، انسان می تواند از صدا برای حرکت دادن آن در جهتی خاص بدون تماس با آن استفاده نماید.
اوگنجن ایلیچ(Ognjen Ilic) نویسنده ارشد و استادیار دپارتمان مهندسی مکانیک می گوید: ما مدتی است می دانیم که امواج، نور و صدا می توانند اجسام را حرکت دهند. آنچه پژوهش ما را متمایز می کند این است که اگر سطح آنها را بصورت یک سطح فراماده یا «فراسطح» بسازیم، می توانیم اجسام بسیار بزرگ تری را حرکت دهیم و به دام بیاندازیم. زمانی که این الگوهای کوچک را روی سطح اجسام قرار می دهیم، می توانیم صدا را در هر جهتی که می خواهیم منعکس نماییم. و با انجام این کار، می توانیم نیروی صوتی اعمال شده بر یک جسم را کنترل نماییم.داستان های علمی تخیلی به واقعیت تبدیل می شود
این دستگاه شبیه به فناوری های فیلم های علمی تخیلی مانند «پیشتازان فضا» است.
متیو استاین(Matthew Stein)، نویسنده ارشد این مطالعه و دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه مینه سوتا توضیح می دهد: دستکاری بدون تماس یک حوزه تحقیقاتی قابل توجه در اپتیک و الکترومغناطیس است، اما این تحقیق روش دیگری را برای حرکت بدون تماس پیشنهاد می دهد که مزایایی را ارائه می دهد که روش های دیگر ممکنست نداشته باشند.
این گروه تحقیقاتی می خواهد این روش را با فرکانس های بالاتر اصلاح نماید و به آن اجازه دهد روزی مواد و اشیاء با اندازه های مختلف را جابجا کنند.
ایلیچ می گوید: در خیلی از زمینه های علوم و مهندسی، خصوصاً در رباتیک، نیاز به حرکت دادن اشیا و انتقال سیگنال کنترل شده وجود دارد. اغلب این کار بوسیله اتصالات فیزیکی یا حمل منبعی از انرژی برای انجام یک کار صورت می گیرد. من فکر می کنم که ما در اینجا مسیر جدیدی ترسیم کرده ایم و نشان داده ایم که بدون تماس فیزیکی، می توان اجسام را حرکت داد و این حرکت را بسادگی با برنامه ریزی آنچه روی سطح آن جسم است کنترل کرد.
منبع:

1401/09/18
12:53:40
0.0 / 5
315
تگهای خبر: انرژی , تحقیقات , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی