حل یک معمای مهم در بدن موش های نر

حل یک معمای مهم در بدن موش های نر به گزارش لینک بگیر، محققان دانشگاه هوکایدو ژاپن در مطالعه اخیرشان معمای موش های نر فاقد کروموزوم Y را حل کردند. کروموزوم Y حامل ژنی به نام SRY است که ژن های مردانه دیگر کروموزوم ها را فعال می کند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، به گفته تعدادی از پژوهشگران دانشگاه هوکایدو، موش خاردار آمامی(Amami spiny rat)، یکی از گونه هایی است که فاقد کروموزوم Y و ژنی به نام SRY است و بر همین مبنا مبنای ژنتیکی برای تمایز جنسی دارد. محققان دریافتند با تنظیم مثبت پروتئین Sox۹ در غیاب ژن SRY، تکرار توالی در موش های خاردار آمامی یک عامل تنظیم کننده جدید است.
طبق بیانیه مطبوعاتی، در شرایط عادی، ژن SRY روی کروموزوم Y سبب تشکیل بیضه ها می شود. با این وجود ژن SRY همراه با کروموزوم Y، در تعداد کمی از گونه های جوندگان ناپدید شده است. تحقیقات زیادی در مورد مکانیسم این فرآیند در حال انجام می باشد.
موش خاردار آمامی یک جونده در معرض خطر انقراض است که فقط در آمامی اوشیما در ژاپن یافت می شود. این موش همراه با موش خاردار توکونوشیما، ول حفار کردی(Ellobius lutescens) و ول حفاری زایسان از گونه هایی هستند که فاقد کروموزوم Y هستند.


محققان این مطالعه به سرپرستی پروفسور"آساتو کوروآی وا"(Asato Kuroiwa) نمونه های بافتی حاصل از سه موش خاردار آمامی نر و سه موش خاردار آمامی ماده را برای ایجاد توالی ژنومی هر موش مورد بررسی قرار دادند. یک توالی دی. ان. ای تکراری که فقط در موش های نر وجود داشت بعد از تحقیقات گسترده کشف شد. در کروموزوم ۳، این ناحیه تکراری پیش از ژن Sox۹ قرار داشت.
محققان دریافتند که تکرار توالی موش های خاردار آمامی یک عنصر تنظیمی جدید است که Sox۹ را در غیاب ژن SRY بالا می برد. آنها توانستند موقعیت آنرا بر روی کروموزوم ها در ارتباط با Sox۹ ترسیم کنند و نشان دهند که شبیه Enh۱۴، تقویت کننده احتمالی Sox۹ در موش ها است.
آنها معتقدند که دو نسخه از Enh۱۴ با هم کار می کنند تا بیان Sox۹ را بالا برند. هنگامی که آنها با استفاده از روشهای فنی ویرایش ژن، این توالی را در ژنوم موش ها وارد کردند، جنین های موش ماده(XX) بیان ژنی را نشان دادند که سبب رشد بیضه شد.
محققان در این مطالعه برای نخستین بار از کشف یک عنصر ژنتیکی مخصوص گونه نر که مستقیماً با مکانیسم تعیین جنسیت در پستانداران مرتبط می باشد و مستقل از ژن Sry است، خبر دادند. تحقیقات آینده بر تعیین روش دقیق عملکرد Enh۱۴ و همینطور سایر اجزای این سیستم جدید متمرکز خواهد بود. با این وجود، معلوم نیست که آیا این روش برای چهار گونه جونده که فاقد کروموزوم Y هستند، بخصوص ول های حفاری اعمال می شود یا خیر. علاوه بر این، به قول دانشمندانی که این تحقیق را انجام داده اند، این مطالعه امکان دارد به مطالعات آینده روی انسان هم کمک نماید.
یافته های این مطالعه در مجله "PNAS" منتشر گردید.
منبع:

1401/09/10
13:56:01
0.0 / 5
251
تگهای خبر: تحقیقات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی