تصویر خیره کننده ای از مهد ستاره ای سحابی شکارچی

تصویر خیره کننده ای از مهد ستاره ای سحابی شکارچی به گزارش لینک بگیر، تصویر زیبایی که ناسا از سحابی ˮشکارچیˮ منتشر نموده است، ساختارهای ظریف غبار و گاز تشکیل دهنده آنرا به نمایش می گذارد.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، صورت فلکی "شکارچی"(Orion nebula)، یکی از قابل تشخیص ترین صورت های فلکی در آسمان شب است. در این صورت فلکی، یک سحابی زیبا وجود دارد که منطقه ای شلوغ از تشکیل ستاره است. به تازگی تصویر خیره کننده ای از سحابی شکارچی توسط ناسا انتشار یافته است که ساختارهای ظریف غبار و گاز تشکیل دهنده این مهد ستاره ای را نشان داده است.
ساختار سحابی از ستارگان بزرگی تشکیل شده است. این ستارگان، تشعشعاتی را منتشر می کنند که بر ابرهای غبار تاثیر می گذارند. ناسا در مورد این عکس توضیح داد: دو حفره بزرگ که بر ابر غالب هستند، توسط ستارگان غول پیکری که در این تصویر دیده نمی شوند، بوجود آمده اند. این ستارگان می توانند تا یک میلیون برابر بیشتر از خورشید ما نور منتشر کنند. تمام این تشعشعات، دانه های گرد و غبار را می شکنند و به ایجاد این جفت حفره کمک می کنند. خیلی از گرد و غبارهای باقیمانده، توسط بادهای منتشرشده در زمانی که ستارگان در اثر انفجار بعنوان ابرنواختر از بین می روند، دور می شوند.
در این تصویر، داده های "تلسکوپ فضایی اسپیتزر"(SIRTF) که حالا بازنشسته شده و "کاوشگر نقشه بردار فروسرخ میدان وسیع"(WISE) که حالا با نام "NEOWISE" شناخته می شود، ترکیب شده اند. اسپیتزر که در سال ۲۰۲۰ بازنشسته شد، بر طول موج مادون قرمز تمرکز کرد تا از میان غبار نگاه کند و ساختار داخلی اجرامی مانند سحابی ها را ببیند. تلسکوپ NEOWISE حالا آسمان را برای جستجوی اجرام نزدیک به زمین مانند سیارک ها بررسی می کند. همینطور این تلسکوپ، نقشه هایی را از سراسر آسمان ترسیم می کند که نشان می دهند آسمان به مرور زمان چگونه تغییر می یابد.
اطلاعات بیشتری در مورد این تصویر، از "تلسکوپ فضایی هرشل"(Herschel Space Telescope) متعلق به "آژانس فضایی اروپا"(ESA) که حالا بازنشسته شده، به دست آمده است. این تلسکوپ، داده هایی را در مورد طول موج های مادون قرمز دور و مایکروویو اضافه کرده که به رنگ های قرمز و سبز نشان داده شده اند. در تصویر سحابی شکارچی، مناطق دارای نور آبی نشان دهنده وجود غبار گرم هستند؛ در حالیکه مناطق قرمز غبار سردتر را نشان می دهند. مناطق قرمز به اندازه دمای منفی ۲۶۰ درجه سلسیوس سرد هستند و در اطراف لبه بیرونی سحابی قرار دارند؛ در حالیکه در مرکز سحابی، غبار به علت تشکیل ستارگان گرم تر است.
ستارگان به شکل گیری در این منطقه ادامه می دهند چونکه غبار و گاز به هم می پیوندند و گره هایی را می سازند که مواد بیشتری را جذب می کنند تا در نهایت تحت گرانش فرو بریزند و قلب یک ستاره جدید را تشکیل دهند.1401/09/07
13:53:35
0.0 / 5
223
تگهای خبر: دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی