بررسی سوابق خورشید گرفتگی های باستانی نشان می دهد

چرخش زمین چگونه تغییر کرده است؟

چرخش زمین چگونه تغییر کرده است؟ به گزارش لینک بگیر، محققان اسناد تاریخی در ارتباط با قرن چهارم میلادی را برای یافتن خورشید گرفتگی های کامل بررسی کردند و می گویند، بررسی سوابق خورشید گرفتگی های باستانی به ما نشان داده است که چرخش زمین چگونه تغییر کرده است.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، سوابق کسوف هایی که در حدود ۱۵۰۰ سال پیش مشاهده شده اند، تاریخچه چرخش زمین و چگونگی تغییر حرکت سیاره ما را در طول تاریخ آشکار می کند.
محققان در بین سوابق امپراتوری بیزانس - امپراتوری روم شرقی که بعد از سقوط امپراتوری روم غربی ادامه یافت - از قرن چهارم تا هفتم بعد از میلاد مسیح - جستجو کردند و زمان ها و مکانهای قابل مشاهده پنج خورشید گرفتگی کامل را که در اطراف دریای مدیترانه شرقی مشاهده شده است، شناسایی نمودند.
تابحال گزارش های در ارتباط با خورشید گرفتگی در این برهه از تاریخ بسیار پراکنده بود.
از آنجاییکه کسوف ها می توانند اطلاعاتی در مورد حرکت سیاره ما عرضه کنند، سوابقی مانند این می توانند ابزار مهمی برای درک تغییرپذیری چرخش زمین در طول تاریخ باشند. با این وجود، اجداد ما رویدادهای نجومی را بدون توجه به اطلاعات کلیدی مورد نیاز اخترشناسان امروزی ثبت می کردند، ازاین رو شناسایی زمان ها، مکانها و گستره های کسوف های تاریخی اغلب دشوار است.
کوجی موراتا استادیار دانشگاه تسوکوبا در ژاپن در اطلاعیه ای اظهار داشت: باآنکه گزارش های اصلی شاهدان عینی از این دوره به طور عمده از بین رفته اند، اما نقل قول ها، ترجمه ها و غیره که توسط نسل های بعدی ثبت شده اند، اطلاعات ارزشمندی عرضه می کنند. علاوه بر اطلاعات دقیق مکان و زمان، ما به تأیید کلیت کسوف نیاز داشتیم، یعنی تاریک شدن روز تا حدی که ستاره ها در آسمان ظاهر شده باشند.
این تیم تحقیقاتی پنج خورشید گرفتگی کامل را که از منطقه مدیترانه شرقی در سالهای ۳۴۶، ۴۱۸، ۴۸۴، ۶۰۱ و ۶۹۳ بعد از میلاد مشاهده شده است، شناسایی نمودند. یافته های جدید جزئیاتی را در مورد تفاوت بین زمان اندازه گیری شده بر مبنای چرخش زمین و زمان مستقل از چرخش زمین عرضه می کند که با مقداری به نام "دلتا تی"(ΔT) که طول یک روز زمینی را نشان می دهد، تعریف می شود.
بعنوان نمونه ای از تاثیر این تحقیق جدید، یک کسوف در ۱۹ ژوئیه سال ۴۱۸ به ثبت رسید و آن قدر کامل بوده که ستارگان در آسمان قابل مشاهده شده اند. محل رصد این خورشید گرفتگی، قسطنطنیه پایتخت امپراتوری روم و استانبول در ترکیه امروزی بوده است.
مدل دلتا T قبلی پیشنهاد می کرد که قسطنطنیه باید خارج از مسیر این خورشیدگرفتگی کامل بوده باشد. بنابراین، این گزارش باستانی از یک کسوف کامل به این مفهوم است که دلتا T برای قرن پنجم باید اصلاح گردد. سایر حساب های تازه کشف شده هم نیازمند تعدیل هایی در مدلهای دلتا T برای قرن های بعد هستند.
موراتا اظهار داشت: داده های دلتا T جدید ما شکاف قابل توجهی را پر می کند و نشان داده است که حاشیه ΔT برای قرن پنجم باید به سمت بالا بازبینی شود، در حالیکه برای قرن های ششم و هفتم باید به سمت پایین بازبینی شود.
جزئیات اصلاح شده چرخش زمین همینطور می تواند به دانشمندان در بررسی سایر پدیده های جهانی در طول تاریخ، همچون تغییرات در سطح دریاها و حجم یخ در سرتاسر سیاره کمک نماید.
جزئیات این مطالعه در مجله Publications of the Astronomical Society of the Pacific انتشار یافته است.
منبع:

1401/07/11
10:11:03
0.0 / 5
167
تگهای خبر: تحقیقات , دانش , وب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی