باکتری که تصور می شد بی خطر است، خطرناک از آب درآمد

باکتری که تصور می شد بی خطر است، خطرناک از آب درآمد به گزارش لینک بگیر، یک مطالعه بین المللی به رهبری دانشمندان سنگاپوری نشان داده است باکتری هایی که تصور می کردیم بی خطر هستند می توانند سبب وخامت بیماری های ریوی موجود شوند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، گروهی از دانشمندان بین المللی کشف کرده اند که نایسریا(Neisseria) که سرده ای از باکتری های ساکن در بدن انسان است، آن طور که پیش از این تصور می شد بی ضرر نیست. در واقع، این باکتری ها می توانند سبب عفونت در بیماران مبتلا به برونشکتازی، آسم و بیماری انسداد مزمن ریه(COPD) شوند.
در یک مطالعه قابل توجه، که در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۲ در مجله "Cell Host & Microbe" انتشار یافت، محققان شواهدی قطعی عرضه کردند که نشان می داد گونه های نایسریا می توانند سبب وخامت بیماری های ریوی شوند. دانشمندان به رهبری دانشگاه فناوری نانیانگ، سنگاپور(NTU) به انجام این تحقیقات پرداختند.
برونشکتازی یک بیماری مزمن است که در آن راه های هوایی ریه ها به علل نامعلومی به صورت غیر طبیعی بزرگ می شود. این بیماری در بین آسیایی ها تا چهار برابر بیشتر از همتایان غربی شان شایع است و همینطور می تواند بعد از بهبودی از سل رخ دهد.
یک گروه بین المللی متشکل از محققان و بیمارستان های سنگاپور، مالزی، چین، استرالیا و بریتانیا به سرپرستی سانجی چوتیرمال(Sanjay Chotirmall)، استادیار دانشکده پزشکی "LKCMedicine"، برای یافتن علت وخیم شدن برونشکتازی در بیماران مسن آسیایی، داده های در ارتباط با بیماری و عفونت را از ۲۲۵ بیمار آسیایی مبتلا به برونشکتازی با بیماران مبتلا به برونشکتازی در اروپا مقایسه کردند.
نایسریا آنقدرها هم بی خطر نیست
در حالیکه به خوبی می دانیم گونه های مختلف باکتری نایسریا سبب ایجاد مننژیت و سوزاک می شوند، اما این که این باکتری ریه ها را آلوده می کند، تابحال ناشناخته باقی مانده بود.
به صورت خاص، بیماران مبتلا به برونشکتازی که مقادیر بالایی از یکی از زیر گروههای نایسریا به نام نایسریا سابفلوا(N. subflava) داشتند در مقایسه با سایر بیماران، عوارض شدیدتر و عفونت های مکرر بیشتری را تجربه کردند.
بعد از انجام بررسی های بیشتر با استفاده از مدلهای سلولی و حیوانی، محققان تایید کردند که این نوع باکتری سبب از هم گسیختگی سلولی و در نتیجه التهاب و اختلال در عملکرد سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به برونشکتازی می شود.
پیش از این کشف، نایسریا بعنوان عاملی برای عفونت ریه یا بیماری شدید در بیماران مبتلا به برونشکتازی در نظر گرفته نمی شد.
این کشف اهمیت بسیار زیادی دارد چونکه می تواند نحوه درمان بیماران برونشکتازی را تغییر دهد. حالا پزشکان باید نایسریا را بعنوان یک عامل بالقوه در شدت گرفتن بیماری برونشکتازی در نظر بگیرند.
ارتباط گسترده تر نایسریا با بیماری های ریوی
علاوه بر ارتباط باکتری نایسریا با برونشکتازی شدید، تیم تحقیقاتی دانشگاه نانیانگ نقش این باکتری را در شدت گرفتن سایر بیماری های مزمن تنفسی مانند آسم شدید و بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) شناسایی نمودند.
محققان همینطور می خواستند بدانند که این باکتری از کجا می آید و ازاین رو از خانه های بیماران مبتلا برونشکتازی که دارای مقادیر بالای نایسریا در ریه هایشان بودند، نمونه برداری کردند. آنها وجود این باکتری در محیط خانه را تایید کردند که نشان می داد فضای داخلی خانه و احتمالا آب و هوای استوایی امکان دارد در حضور این باکتری نقش داشته باشد.
نایسریا چیست؟
گونه های باکتری نایسریا معمولا بعنوان عامل عفونت هایی همچون سوزاک و مننژیت حاد شناخته شده اند. با این وجود، زیر گونه ای که به آن اشاره شد، در مخاط دهان، گلو و راه هوایی فوقانی انسان یافت می شود و پیش از این ارتباط آن با بیماری های ریوی ناشناخته بود.
این خانواده از باکتری ها همیشه برای انسان بی ضرر در نظر گرفته می شدند و عفونت های ناشی از آنها تاکنون شرح داده نشده بود.
محققان حالا به دنبال انجام مطالعات بیشتر و آزمایش های بالینی برای ریشه کنی نایسریا هستند با این امید که این کار منجر به نتایج بالینی بهتری برای بیماران مبتلا به شرایط مزمن تنفسی شود.
منبع:

1401/06/28
12:31:41
0.0 / 5
192
تگهای خبر: تحقیقات , دانش , فناوری , وب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی