تجربه مه مغزی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹

تجربه مه مغزی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ به گزارش لینک بگیر پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، فعالیت غیرمنتظره سیستم ایمنی را در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ نشان داده اند که مه مغزی را تجربه کرده اند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، پژوهش جدیدی نشان داده است که نشانه های بلندمدت کووید-۱۹ امکان دارد با فعالیت غیرطبیعی سیستم ایمنی مرتبط باشند. بررسی های جدید، نشانگرهای غیرمنتظره التهاب را در مایع مغزی-نخاعی چندین بیمار پیدا کرد که در ماه های بعد از مبتلا شدن به کووید-۱۹ خفیف، مه مغزی مداوم را تجربه کرده اند.
این پژوهش که به سرپرستی "دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو" (UCSF) انجام شده، پروژه ای جهت بررسی تاثیرات کووید-۱۹ بر بیماران طی چند ماه و چند سال بعد از مبتلا شدن به این بیماری است. جدید ترین نتایج به دست آمده از این پروژه، بررسی نشانگرهای زیستی غیرطبیعی در ارتباط با مایع مغزی-نخاعی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ است که مه مغزی را تجربه می کنند.
در این پژوهش کوچک اما کامل، نمونه های مایع مغزی-نخاعی متعلق به ۱۷ نفر مورد بررسی قرار گرفت. در همه گروههای این پژوهش، حدود ۱۰ ماه از ابتلای خفیف به کووید-۱۹ گذشته بود. ۱۳ شرکت کننده، نشانه های دائمی مه مغزی را تجربه می کردند؛ در حالیکه چهار نفر باقی مانده، گروه کنترل شده بدون مشکل شناختی بعد از کووید-۱۹ بودند.
باآنکه هیچ ناهنجاری در ارتباط با مه مغزی در گروه کنترل شده مشاهده نشد اما ۷۷ درصد از کسانی که مه مغزی مداوم را تجربه کردند، ناهنجاری های غیرمنتظره ای را نشان دادند. این ناهنجاری ها، سطوح بالای پروتئین ها را در بر داشت که نشان دهنده وجود التهاب عصبی و حجم غیرعادی پادتن های ایمنی بود.
"جوآنا هلموت"(Joanna Hellmuth)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: نشانه افزایش فعالیت ایمنی ماهها بعد از پاکسازی ویروس، احیانا نشانه ای از مشکلات شناختی در رابطه با کووید-۱۹ بلندمدت است که می تواند با التهاب بلندمدت ارتباط داشته باشد.
وی ادامه داد: این امکان وجود دارد که سیستم ایمنی تحریک شده توسط ویروس، به شکل ناخواسته و صدمه زایی عمل کند. این مورد حتی در افرادی که ویروس را در بدن خود نداشتند، صدق می کرد.
جالب اینجاست که نشانه های شناختی حدودا نیمی از کسانی که مشکلات شناختی مداوم را بعد از مبتلا شدن به کووید-۱۹ گزارش کردند، با تاخیر شروع شد. مه مغزی گزارش شده، تا یک ماه بعد از اولین نشانه کووید-۱۹ در ۴۳ درصد از شرکت کنندگان به وجود نیامد و ۲۹ درصد گزارش دادند که مشکلات شناختی آنها تا دو ماه پس از علائم ابتدایی ظاهر نشده است.
پژوهشگران گزارش دادند که بخش بزرگی از شرکت کنندگانی که آغاز "پیامدهای بعد از کووید-۱۹ حاد"(PASC) را با تاخیر گزارش می کنند، نشان می دهند رویدادهایی که بعد از دوره مبتلا شدن به "کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲"(SARS-CoV-2) رخ می دهند امکان دارد در بروز عوامل بیماری زا نقش داشته باشند و به مداخله ابتدایی پاسخ دهند. مکانیسم هایی که امکان دارد آغازی همراه با تاخیر داشته باشند، عبارتند از صدمه میکروواسکولار، فعال سازی مداوم سیستم ایمنی و واکنش خودایمنی بعد از مبتلا شدن.
چندین پژوهش که به تازگی انجام شده اند، به اختلال عملکرد سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بلندمدت اشاره کرده اند. پژوهشی که به تازگی در مجله "Nature Immunology" به چاپ رسیده است، الگوهای مبتنی بر خون در نشانگرهای زیستی ایمنی را به صورت جامع توصیف کرده است که بیشتر بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بلندمدت را تا هشت ماه بعد از بیماری حاد آنها مشخص می کند. پژوهش دیگری که به تازگی توسط دانشمندان "دانشگاه ییل" (Yale University) انجام شد، نشان داد که چگونه کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ می تواند سلول های مغز را مستقیما آلوده کند.
به قول هلموت، مشکلات شناختی بلندمدت، با انواع گوناگونی از عفونت های ویروسی همچون HIV و سایر انواع کروناویروس مرتبط هستند. بنابراین، میتوان تصور کرد که مبتلا شدن به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ می تواند به بروز مشکلات شناختی بلندمدت منجر شود و این نشانه های طولانی کووید-۱۹ را میتوان در بیمارانی مشاهده کرد که یک بیماری ابتدایی خفیف را تجربه می کنند.
هلموت اضافه کرد: اگر مردم به ما بگویند که مشکلات جدیدی در ارتباط با فکر و حافظه دارند، به نظر من باید آنها را باور نماییم نه اینکه از آنها بخواهیم معیارهای خاصی در مورد شدت بیماری داشته باشند.
این پژوهش، در مجله "Annals of Clinical and Translational Neurology" به چاپ رسید.1400/11/04
21:55:24
0.0 / 5
282
تگهای خبر: دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی