اختلال در ساعت بدن موجب بیماریهای التهابی می شود

اختلال در ساعت بدن موجب بیماریهای التهابی می شود پژوهشگران ˮکالج سلطنتی جراحان در ایرلندˮ(RCSI) در مطالعه اخیرشان از ارتباط میان اختلال در ساعت بدن و مبتلاشدن به بیماریهای التهابی آگاهی داده اند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، تحقیقات جدید پژوهشگران "کالج سلطنتی جراحان در ایرلند" نقش اختلال در ساعت بدن و ایجاد التهاب در سلول های ایمنی را نشان میدهد.
ساعت زیستی بدن ریتم های ۲۴ ساعته به وجود می آورد که این کار انسان را سالم نگه می دارد و سبب هماهنگی بدن او با چرخه روز/شب می شود. یکی از این کارها، تنظیم ریتم سلول های ایمنی بدن به نام ماکروفاژها است.
هنگامی که این ریتم سلولی به سبب مواردی مانند الگوهای نامنظم در خوردن، خوابیدن یا شیفت کاری مختل می شود، این سلول ها مولکول هایی تولید می کنند که موجب التهاب می شوند و این امر می تواند به بیماریهای التهابی مزمن مانند بیماری قلبی، چاقی، آرتریت، دیابت و سرطان منجر شده و بر توانایی فرد برای مبارزه با عفونت نیز تاثیر بگذارد.
در این مطالعه، پژوهشگران این سلول های ایمنی کلیدی به نام ماکروفاژها را در آزمایشگاه و در وضعیت حضور و عدم حضور ساعت بدن مورد بررسی قرار دادند. پژوهشگران دریافتند که ماکروفاژها بدون ساعت بدن، گلوکز بسیار بیشتری مصرف می کنند و سریع تر از سلول های طبیعی آنرا تجزیه می کنند و از بین می برند. آنها همین طور دریافتند که در میتوکندری، مسیرهایی که توسط آن گلوکز برای تولید انرژی بیشتر تجزیه می شود، در ماکروفاژهای بدون ساعت بدن بسیار متفاوت می باشد که این امر به تولید گونه های فعال اکسیژن(ROS) که التهاب را بیشتر می کنند، منجر می شود.
دکتر "آنی کرتیس"(Annie Curtis) نویسنده ارشد مطالعه اظهار داشت: یافته های این مطالعه نشان میدهد هر چیزی مانند خواب ناکافی و کمبود نور روز که تاثیر بد بر ساعت بدن ما می گذارد می تواند بر توانایی سیستم ایمنی ما نیز تاثیر منفی بگذارد.
یافته های این مطالعه در مجله "Frontiers in Immunology " منتشر گردید.1400/09/08
10:42:27
0.0 / 5
416
تگهای خبر: انرژی , تحقیقات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی