بوی نوزاد سبب پرخاشگری زنان و آرامش مردان می شود!

بوی نوزاد سبب پرخاشگری زنان و آرامش مردان می شود! به گزارش لینک بگیر محققان می گویند، بوی نوزاد در زنان سبب پرخاشگری می شود، اما مردان را آرام می کند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یک مطالعه جدید و جالب نشان داده است که ماده شیمیایی ساطع شده توسط نوزادان می تواند بر پرخاشگری و همینطور ایجاد آرامش در انسان تاثیر بگذارد. این یافته ها حاکی از پاسخ های عجیب در خصوص جنسیت به این ماده شیمیایی است که در زنان سبب پرخاشگری می شود، اما در مردان مانع آن می شود.
"هگزادکانال"(HEX) نام یک ماده شیمیایی است که اخیراً کشف شده و در رفتار موش ها نقش دارد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ گزارش داد که "HEX" پاسخ های استرس را در موش ها از راه فرآیندی به نام "حائل اجتماعی" می کاهد. حالا تحقیقات جدیدتر نشان داده است که قرار گرفتن انسان در معرض "HEX" می تواند واکنش هایی را در فرد ایجاد نماید که نشان داده است این ماده شیمیایی در تغییر رفتار انسان نقش دارد.
این تحقیق جدید با بررسی تاثیر "HEX" بر پرخاشگری بین مردان و زنان متمرکز بود. محققان با آزمایش نزدیک به ۲۰۰ نفر، ابتدا تاثیر "HEX" بر پرخاشگری را در دو آزمایش رفتاری مختلف بررسی کردند. این آزمایش ها برای اندازه گیری واکنش های پرخاشگرانه یک فرد طراحی شده بود و یافته ها نشان داده است قرار گرفتن در معرض این ماده واقعاً بر پرخاشگری تاثیر می گذارد.
"ایوا میشور" محقق ارشد این مطالعه توضیح می دهد: ما دریافتیم که "HEX" هیچ بوی قابل توجهی ندارد، اما وقتی آنرا استشمام می کنید، بر نحوه رفتار شما با دیگران، بخصوص بر واکنش های تهاجمی شما نسبت به دیگران تاثیر می گذارد.
در حالیکه محققان دریافتند که "HEX" واقعاً بر پاسخ های پرخاشگرانه افراد تاثیر می گذارد، اما نتایج به شکل عجیبی در دو جنسیت مرد و زن متفاوت بود. خانمهایی که در معرض این ماده شیمیایی قرار گرفتند پرخاشگری بیشتری از خود نشان دادند، در حالیکه مردان پرخاشگری کمتری نشان دادند.
به نظر می آید "HEX" بر مردان بگونه ای تاثیر می گذارد که پرخاشگری آنها را تحت کنترل درمی آورد و بعنوان یک سیگنال «آرامش» برای آنها عمل می کند، در حالیکه در زنان چنین نیست و میتوان آنرا بعنوان یک سیگنال «افسارگسیختگی» در نظر گرفت.
این که چرا قرار گرفتن در معرض "HEX" منجر به چنین واکنش های متفاوتی بین مردان و زنان می شود یک معما است. اما محققان فرض می کنند که این واکنش های جنسی می تواند ابزاری باشد که نوزادان برای افزایش شانس بقای خود با آن تکامل یافته اند.
این مطالعه جدید، وجود "HEX" را در نوزادان تازه متولد شده بررسی کرد. محققان دریافتند که "HEX" بیشترین فراوانی را در پوست سر نوزاد تازه متولد شده دارد.
"نوام سوبل" محقق دیگری که روی این مطالعه کار می کند، حدس می زند که "HEX" می تواند یک ابزار مهم سیگنالینگ شیمیایی از نوزاد به والدینش باشد.
"سوبل" می گوید: نوزادان نمی توانند از راه زبان ارتباط برقرار کنند، ازاین رو ارتباط شیمیایی برای آنها بسیار مهم می باشد و بعنوان یک نوزاد، به نفع شماست که مادرتان را پرخاشگرتر کنید و از پرخاشگری در پدرتان بکاهید.
"سوبل" همینطور به پدیده رایج کودک کُشی در قلمروی حیوانات اشاره می کند. تشدید پرخاشگری جنس نر با نوزادکشی در پستانداران مرتبط می باشد، در حالیکه افزایش پرخاشگری در جنس ماده عموماً به دفاع مادر از فرزندانش منجر می شود.
محققان می گویند، نوزادان مکانیزمی را در اختیار دارند که پرخاشگری را در زنان بالا می برد، اما آنرا در مردان می کاهد که این امر احتمال بقای آنها را زیاد می کند.
البته احتیاط های زیادی در این مطالعه وجود دارد که قطعی بودن یافته های آنرا محدود می کند. ارتباط بین قرار گرفتن در معرض "HEX" و تغییرات فعالیت مغز هنوز به صورت مشاهده ای است و کارهای بیشتری برای درک این که چگونه استشمام "HEX" می تواند این تغییرات را ایجاد نماید، مورد نیاز است.
بعلاوه، باآنکه سطوح قابل توجهی از "HEX" را میتوان در پوست سر نوزاد تازه متولد شده شناسایی کرد، اما هنوز معلوم نیست که آیا حجم ماده شیمیایی ترشح شده توسط نوزادان برای ایجاد هرگونه تغییر رفتاری قابل اندازه گیری کافی است یا خیر.
با این حال، این یافته ها بینشی در مورد نقشی که بوها و رایحه ها می توانند بر تغییر رفتارهای والدین داشته باشند، به ما عرضه می دهد.
این مطالعه جدید در مجله "ساینس ادونسز"(Science Advances) انتشار یافته است.
منبع:

1400/09/01
16:20:27
0.0 / 5
230
تگهای خبر: تحقیقات , دانش , وب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی