شناسایی تومور با کمک یک دستگاه کوچک

شناسایی تومور با کمک یک دستگاه کوچک لینک بگیر: پژوهشگران ˮدانشگاه فناوری کمنیتسˮ آلمان در مطالعه اخیرشان از توسعه دستگاه کوچک زیست سازگاری آگاهی داده اند که که با ورود به بدن قادر به شناسایی تومورها است.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، تشخیص سریع بیماری هایی مانند سرطان امری دشوار است. این دستگاه کوچک که توسط دانشمندان آلمانی به وجود آمده است می تواند به پژوهشگران در شناسایی زود هنگام سرطان کمک نماید.
این دستگاه نظارتی که پژوهشگران موفق به توسعه آن شده اند می تواند با ورود به بدن انسان بر سطح pH خون که یکی از نشانه های اولیه سرطان است، نظارت داشته باشد.
دستگاه مذکور "ابرخازن زیستی نانو "(nano-biosupercapacitor) یا "NBSC" نام دارد. خازن وسیله ای است که انرژی الکتریکی را ذخیره می کند و این بدان معناست که بعد از ورود به بدن می تواند بطور مستقل در بدن عمل کند. این وسیله به سبب اندازه بسیار کوچکش قادر می باشد به نقاطی از بدن که تا قبل از این غیرقابل دسترس بوده، برود.
در توسعه چنین دستگاه هایی باید چندین نکته را در نظر گرفت که با اهمیت ترین آنها می تواند امن و زیست سازگار بودن دستگاه باشد. زیست سازگاری مربوط به رفتار زیست ماده ها در حوزه های مختلف است. پژوهشگران قبل از این در ابرخازن هایی که توسعه داده اند از مواد زیست سازگار استفاده نکرده اند. در توسعه آنها از الکترولیت های خورنده استفاده می شد که آنها نیز در صورت بروز نقض یا آلودگی گرفتار تخلیه الکتریکی می شدند. بدین سبب جهت استفاده در داخل بدن مناسب نبودند.
دستگاه مذکور نه فقط سبب انتشار ماده مضری در بدن نمی گردد بلکه همزمان با بدن عمل می کند. آنزیم ها و سلول های زنده ای که بطور طبیعی در خون وجود دارند، عملکرد دستگاه را تا ۴۰ درصد می افزایند و این امر به حل مشکل "خود تخلیه ای"(self-discharging) ابرخازن های کوچک کمک می نماید. مقدار pH خون ممکنست گرفتار نوسان شود این امر می تواند یکی از نشانه های اولیه سرطان باشد. به همین دلیل اندازه گیری مداوم آن می تواند به تشخیص زود هنگام تومور کمک نماید.
برای این منظور، پژوهشگران یک سنسور نظارت بر pH ایجاد کردند که انرژی خودرا از ابرخازن nBSC انرژی دریافت می کند. اما فقط pH خون در نوسان نیست. نحوه جریان خون و فشار رگ های خونی نیز درحال تغییر مداوم است. جریان خون ضربان دارد و بسته به قطر رگ و فشار خون علملکرد متفاوتی دارد. این بدان معناست که هر دستگاهی که به سیستم گردش خون وارد می شود باید بتواند در مقابل این شرایط مقاومت کند و با آن سازگار شود. نتایج آزمایشات نشان داد دستگاه مذکور عملکرد خوبی دارد و در این محیط پایدار باقی می ماند.
منبع:

1400/06/29
13:36:08
0.0 / 5
199
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی