با حضور رئیس دانشگاه؛

معرفی رئیس جدید پارك علم و فناوری دانشگاه تهران

معرفی رئیس جدید پارك علم و فناوری دانشگاه تهران به گزارش لینك بگیر دكتر عباس زارعی هنزكی به عنوان رئیس پارك علم و فناوری دانشگاه تهران معرفی گردید.به گزارش لینك بگیر به نقل از دانشگاه تهران، مراسم تودیع و معارفه رئیس پارك علم و فناوری دانشگاه تهران امروز با حضور دكتر محمود نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه برگزار شد. دكتر عباس زارعی هنزكی به عنوان رئیس پارك علم و فناوری معرفی شد.
دكتر محمود نیلی احمدآبادی گفت: پارك های علم و فناوری در كل دنیا سازمان های جدیدی هستند و در ایران قدیمی ترین پارك دانشگاهی پارك علم و فناوری دانشگاه تهران است كه از لحاظ سازمانی عمر خیلی كوتاهی دارد اما ما انتظارات بزرگی از این مركز داریم.
رئیس دانشگاه تهران تصریح كرد: وظیفه پارك علم و فناوری اتصال حلقه های مفقوده بین دانشگاه و جامعه، تبدیل ایده ها به كسب و كار و خلق ثروت است. امید ما این است كه پارك این كار مهم را به انجام برساند، وجود خلأها و اینكه پارك ها می توانند این خلأها را پر كنند دلیل سرعت در پشتیبانی و راه اندازی پارك ها در كشور است.
نیلی احمدآبادی با بیان اینكه ما در كشوری هستیم كه تقاضا برای تكنولوژی های پیشرفته و كسب و كار نوآورانه در آن محدود است، افزود: اگر ما مقایسه ای با كشورهای پیشرفته و شركت های بزرگ تجاری داشته باشیم می بینیم این شركت ها در یك رقابت تنگاتنگ جهانی و به لحاظ تجاری ناچار هستند كه به روز و كارآمد باشند.
وی گفت: البته پیشرفت شركت ها در گرو تبلور دانش دانشگاه های آن ها و سیاست اصلی دولت هاست. امروز دولت ها در خدمت كمپانی های بزرگ هستند سیاست های دولت، مراكز تحقیقاتی و بودجه ها همه در جهتی طراحی می شوند كه این كمپانی ها بتوانند در یك رقابت نفس گیری كه با دنیا دارند زنده بمانند آنجاست كه دانشگاه ها، دانشجویان و استادان هم نگاهشان در همین جهت حركت می كند.
نیلی احمدآبادی با بیان اینكه هدف من عنوان كردن بخشی از مشكلات موجود است و اینكه چرا فعالیت ها و كسب و كارهای نوآورانه دانش بنیان در ایران تبدیل به شركت های بزرگ نمی شود و فقط شركت هایی در ایران بزرگ هستند كه دستشان در جیب دولت قرار دارد، از همه رانت ها و سوبسیدها استفاده می كنند ولی از آن طرف محصولات آن ها در بازار جهانی قابل رقابت نیست.
رئیس دانشگاه تهران خاطر نشان كرد: من همواره تاكید می كنم دلیل اینكه دانشگاه تهران در این عمر چندین ساله خود كه كشور شرایط سیاسی و اجتماعی بسیار زیادی را تجربه كرده پا برجا مانده است و امروزه یكی از دانشگاه های معتبر دنیاست، این است كه یك خط را در نظر گرفته و بر همان مسیر ادامه داده و آن جذب بهترین هاست و هم چنین سعی كرده قوی ترین سازمان ها و آموزش ها را در استاندارد جهانی ارائه دهد نگاهش نگاه داخلی نبوده است، دیدگاه ما در رقابت با بهترین هاست.
وی تصریح كرد: یك رسالت دیگری كه برای دانشگاه تهران قائل هستیم این است نباید همواره متكی به دست دولت بود. ما بخشی از جریان تصمیم سازی و تصمیم گیری این كشور هستیم. دانشگاه تهران، اشخاص و نهادهایی كه به این دانشگاه متصل اند به اندازه كافی بزرگ هستند كه تصمیمات منطقی و عاقلانه آن ها بتواند در كشور تغییر ایجاد كند یكی از این تغییرات پارك ها هستند كه می توانند با عملكردشان الگوی مناسبی برای كشور و جهان قرار دهند.
نیلی احمدآبادی در ادامه گفت: نكته ای كه می خواهم تاكید كنم این است كه باید دلیلی داشته باشیم تا پارك و علم و فناوری در كنار و برای دانشگاه بماند؛ دانشگاهی كه بیش از ۱۰ هزار دانشجوی دكترا دارد این دانش را باید تبدیل به ثروت كند. دانشجو باید یاد بگیرد برای پایان نامه نباید موضوعی انتخاب كند كه از آن موضوع فقط مقاله استخراج شود موضوعی را فكر كند كه از آن ثروت خلق شود و بتواند یكی از مشكلات و چالش های كشور را حل كند.
وی با اشاره به اینكه شركت های مستقر در پارك انتظار پشتیبانی دارند، افزود: تصمیمی كه در شورای پارك گرفته شد این بود كه شركت هایی كه مشتری پروژه های دانشگاه باشند از پایان نامه ها و رساله ها پشتیبانی كنند پارك اجاره آن ها را تخفیف دهد و این سیاست باید ادامه پیدا كند. پارك جایی است كه فعالیت های مالی در آن جریان دارد و ما انتظار داریم كه شفافیت مالی وجود داشته باشد.
عملكرد و مشاوره های ما در سطح تراز دانشگاه تهران بود
در ادامه دكتر محمد جعفر صدیق دامغانی زاده، رئیس پیشین پارك علم و فناوری نیز در این مراسم گفت: دوره ای كه دانشگاه فقط دانشجو فارغ التحصیل كند، بی توجه به نیازهای جامعه باشد و فقط اتكای صرف به بودجه دولت را در نظر بگیرد سپری شده است و اگر ما در دانشگاه تهران به موقع به این مسائل واقف نشویم حتماً صدمات زیادی خواهیم دید.
وی با بیان اینكه دانشگاه باید دانش خود را به محصول مورد نیاز جامعه تبدیل كند، افزود: در این صورت هم جایگاه دانشگاه ارتقا پیدا می كند و هم منابع مورد نیاز دانشگاه تأمین می شود. تلاش ما همسویی پارك با دانشگاه بود و امروز این را عنوان می كنم كه خداوند را شاكرم در این مسیر توانستیم قدم بردایم.
صدیق دامغانی زاده در ادامه اظهار كرد: امروز در حدود ۲۰۰ گرنت فناوری در پارك دانشگاه تهران كار می كنند كه رو به رشد هستند و در كنار این مطلب دستاورد دیگری كه داشتیم این است كه بدون هیچ مزاحمتی وارد دانشكده ها شده ایم و این مسیری است كه باید تقویت شود.
رئیس پیشین پارك علم و فناوری گفت: مطلب بعدی این است كه در زمان شروع كار به هم ریختگی مالی و اداری بود كه توانستیم آن را سامان دهیم و در حال حاضر پارك ساختار مشخصی دارد و كاركنان آن در ارتباط با كار خود آموزش دیده اند.
وی خاطر نشان كرد: شركت هایی داشتیم كه شایسته حضور در پارك نبودند در اولین قدم نظام ارزیابی را در پارك ابداع كردیم و امروز پارك دانشگاه تهران قوی ترین نظام ارزیابی كشور را داراست كه دو وجه دارد یكی همكاران اجرایی و دیگری تیم داوری هستند. ما بهترین داورها را داریم در این جا جنس داوری آكادمیك نیست و تربیت این داوران ثروت آینده پارك و دانشگاه محسوب می شود.
صدیق دامغانی زاده با تصریح اینكه ما روابطمان را با شركت ها ساده كرده ایم، افزود: قولهای بزرگ ندادیم و كاری كه بلد نبودیم نگفتیم انجام می دهیم، عملكرد و مشاوره های ما در سطح تراز دانشگاه تهران بود. هم چنین تمركز در راه اندازی صندوق پارك انجام دادیم این صندوق الان جایگاه مهمی در دانشگاه دارد. ما به شركت ها ضمانت نامه می دهیم كه پذیرفته می شود و ارزان تر از بانك است.
برنامه های مشخصی طراحی كرده ام
همچنین در ادامه دكتر زارعی هنزكی، رئیس پارك علم و فناوری نیز در این مراسم گفت: امیدوارم با استفاده مفید از تجربیات گذشته و كسانی كه در جهت اعتلای پارك زحمت كشیدند بتوانم در این زمینه پاسخگو باشم. همه اتفاق هایی كه در پارك افتاده همه به سمت جلو بوده و در حال حاضر در فضایی قرارگرفته كه در سطح بین المللی حرف برای گفتن دارد.
وی خاطر نشان كرد: پارك آن چه كه نیاز یك پارك دانشگاهی و آن تبدیل ایده به محصولی كه بتواند بازار داده باشد اعم از اینكه تبدیل به یك شركت و یا آورده قابل فروش شود را در حال حاضر دارد.
زارعی هنزكی با بیان اینكه من برنامه های مشخصی را طراحی كرده ام، افزود: اما قبل از ارائه باید در هیأت رئیسه پارك و هیأت امنا بررسی شود چون به نظر من همه می توانند حرف های خوب بزنند اما وقتی زمینه مناسبی برای آن وجود نداشته باشد به مرحله عمل نخواهد رسید.
رئیس پارك علم و فناوری با اظهار اینكه دانشگاه تهران یك اكوسیستم در اطراف خود ایجاد كرده است، گفت: این اكو سیستم شامل كتابفروشی و آموزشگاه هاست. اما در پارك علم و فناوری این اكوسیستم فقط در درون پارك است و محیط پیرامون آن چنین شرایطی را ندارد. درست است كه منطقه امیرآباد موقعیت خاص خود را دارد اما كوی دانشگاه تهران یك فضای بسیار مناسب است تا با فراهم آوردن شرایط لازم دانشجویان بتوانند از اوقات فراغت خود به خوبی استفاده كنند.
 

1396/07/12
23:14:57
5.0 / 5
4747
تگهای خبر: فناوری , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی