توسط محققان ام آی تی صورت گرفت

ایجاد نقشه ای جامع از ژنوم كروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲

ایجاد نقشه ای جامع از ژنوم كروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ به گزارش لینک بگیر سال قبل محققان دانشگاه ˮام آی تیˮ موفق به تعیین توالی کامل ژنوم کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ شدند؛ گرچه در آن لحظه بیشتر ژنوم شناخته شده بود، اما هنوز مبحث مکمل کامل ژن های کدکننده پروتئین حل نشده بود.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، حال دانشمندان بعد از انجام یک مطالعه گسترده ژنومی، مجموعه ژن های کدکننده پروتئین ویروس را تعیین کردند. آنها با موفقیت توانستند دقیق ترین و کاملترین تفسیر ژن از ژنوم کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را ایجاد کنند.
آنها چندین ژن کدکننده پروتئین را شناسایی نمودند و دریافتند که تعداد دیگری از ژن های پیشنهادی برای هیچ پروتئینی کدگذاری نمی کنند.
دانشمندان تقریباً ۲۰۰۰ جهش را که در سویه های مختلف کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ رخ می دهد، بررسی کردند. انجام این کار به آنها امکان داد میزان توانایی جهش ها در تغییر توانایی ویروس در دور زدن سیستم ایمنی بدن را ارزیابی کنند. پیش از این، دانشمندان برای انجام چنین تجزیه و تحلیل تکنیک های محاسباتی را توسعه داده بودند.
همین روش ها برای مقایسه ژنوم انسان با ژنوم سایر پستانداران هم مورد استفاده قرار گرفتند. دانشمندان همراه با پنج ژن کدکننده پروتئین ثابت، ۶ ژن کدکننده پروتئین را در ژن کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ شناسایی نمودند. آنها همینطور کشف کردند که این منطقه کدکننده ژنی به نام ORF3a، همینطور کدکننده یک ژن اضافی به نام ORF3c است. این ژن دارای پایه های آر ان ای ست که با ORF3a همپوشانی دارند، اما در یک ساختار بازخوانی متفاوت مشاهده می شوند.
محققان اظهار کرده اند احیانا پنج منطقه دیگر هم هستند که امکان دارد ژن ها پروتئین های عملکردی را کدگذاری نکنند. به قول دانشمندان در آینده میتوان ژن های کدکننده پروتئین بیشتری را یافت که هنوز کشف نشده اند.
منبع:

1400/02/24
13:12:48
0.0 / 5
283
تگهای خبر: دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی