پیش گیری از گسترش باكتری های مقاوم در فاضلاب های شهری

پیش گیری از گسترش باكتری های مقاوم در فاضلاب های شهری پژوهشگران کره جنوبی اهتمام دارند راهی برای مقابله با باکتری هایی عرضه کنند که در مقابل آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند و در آب و فاضلاب شهری گسترش می یابند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از مجله "Environmental Science and Technology"، بهبود مراقبت های بهداشتی انسان به مدت حدودا یک قرن، به نحوه درمان بیماریهای باکتریایی بستگی داشته است اما حالا، مقاومت آنتی بیوتیکی که توانایی تعدادی از باکتری های جهش یافته برای مقابله با آنتی بیوتیک ها است، تهدید بزرگی برای مراقبت های بهداشتی، امنیت غذایی و توسعه اجتماعی در سراسر جهان بشمار می رود و می تواند خیلی از پیشرفت های تمدن انسانی را به نابودی تهدید کند.
پژوهشگران "موسسه علم و فناوری گوانجو"(GIST) کره جنوبی اهتمام دارند که این مشکل را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهند. پروفسور "یونهو لی"(Yunho Lee)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: باکتری ها همچون باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک و ژن های مقاوم آنها، در محیط های مختلف آبی فراوان هستند. بدین سبب چنین محیط هایی، زمینه های خطرناکی برای تولید مقاومت آنتی بیوتیکی به شمار می روند. باکتری های مقاوم می توانند در این محیط ها، ژن مقاوم خودرا به سایر باکتری ها منتقل کنند و سطح مقاومت آنتی بیوتیکی را در بین اعضای جامعه باکتریایی بالا برند. اگر تعیین نماییم که کدام مواد ضدعفونی کننده و چه مقدار از آنها می تواند مقاومت آنتی بیوتیکی و ژن مقاوم در آب شرب و فاضلاب را به صورت کارآمد از بین ببرد، می توانیم سطح عفونت باکتریایی را کاهش دهیم.
پروفسور لی و گروهش در گام نخست برای رسیدن به این هدف، اثر مقادیر مختلف کلر، ازن و اشعه ماوراءبنفش را بر ژن مقاوم "mecA" که به باکتری "استافیلوکوک اورئوس"(Staphylococcus aureus) متعلق می باشد، بررسی کردند. دانشمندان بر طبق مشاهدات با وضوح بالا که با میکروسکوپ الکترونی صورت گرفته بود، یک مدل واکنشی برای هر ماده ضدعفونی کننده در مقابل ژن mecA ابداع کردند. آزمایش های صورت گرفته، اثربخشی مدلها و روش آنها را تایید نمود.
پروفسور لی اظهار داشت: یافته های پژوهش ما، یک گام اساسی در تعیین شرایط مطلوب برای عملیات گندزدایی فاضلاب در جهت از بین بردن mecA و کاهش گسترش مقاومت آنتی بیوتیکی بوسیله سیستم های فاضلاب شهری محسوب می شود. پژوهش ما با این روش، به صورت قابل توجهی به محافظت از بهداشت عمومی در مقابل باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک کمک می نماید.1399/12/14
23:01:16
0.0 / 5
536
تگهای خبر: تولید , دانش , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی