كاهش گسترش سرطان مغز با كمك یك مسیر سلولی

كاهش گسترش سرطان مغز با كمك یك مسیر سلولی به گزارش لینک بگیر پژوهشگران کانادایی، مسیر سلولی جدیدی را شناسایی کرده اند که می تواند رشد و گسترش تومورهای مغزی را محدود کند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، پژوهشگران "دانشگاه مک گیل"(McGill University) کانادا، یک مسیر سلولی جدید را شناسایی کرده اند که با کنترل بازیابی پروتئین های گیرنده سطح سلول، رشد و گسترش تومورهای مغزی را محدود می کند.
این پژوهش نشان داده است این مسیر سلولی که پروتئینی معروف به "Rab35" را شامل می شود، در بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما معیوب است و بازیابی فعالیت Rab35 می تواند یک راهبرد درمانی جدید برای این نوع کشنده از سرطان مغز باشد.
گلیوبلاستوما، تهاجمی ترین نوع سرطان مغز است و از آنجائیکه امکان درمان آن تا حد زیادی وجود ندارد، بیمار به صورت میانگین طی ۱۴ ماه بعد از تشخیص از دنیا می رود. تکثیر و گسترش سلول های گلیوبلاستوما مانند سایر سرطان ها، به پروتئین های گیرنده گوناگون خارج از سلول بستگی دارد. سطح این پروتئین های گیرنده، توسط مسیرهای انتقال سلولی کنترل می شود که گیرنده ها را درونی می کند و سپس، یا به تخریب آنها می پردازد یا آنها را به سطح سلول بازمی گرداند.
این مسیرهای انتقال در سلول های سالم، توسط گروهی از پروتئین ها معروف به "GTPases" تنظیم می شوند. "پیتر مکفرسون"(Peter McPherson)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما پیش تر نشان داده ایم که سطحی از یکی از انواع پروتئین های GTPases معروف به Rab35، در گلیوبلاستومای انسانی کاهش می یابد؛ ازاین رو به دنبال بررسی نقش Rab35 در گسترش گلیوبلاستوما هستیم.
مکفرسون و همکارانش دریافتند که کاهش سطح Rab35، رشد و گسترش تومورهای مغزی را در موش ها بالا می برد و به کاهش طول عمر این حیوانات منجر می شود. در مقابل، افزایش سطح Rab35، به کاهش رشد تومور و بقای موش ها می انجامد.
پژوهشگران دریافتند که Rab35 توسط مسیری فعال می شود که یکی دیگر از انواع پروتئین های GTPase معروف به "Arf5" را در بر دارد. به نظر می آید که Arf5 و Rab35 به همراه یکدیگر، انتقال گیرنده های گوناگون سطح سلول را کنترل می کنند؛ در نتیجه توانایی سلول ها را برای انتقال و حمله به بافت ها و همینطور توانایی تکثیر سلول های آغازکننده تومور مغزی را محدود می سازند.
یکی از گیرنده های سطح سلول که توسط این مسیر کنترل می شود، پروتئین سیگنال دهنده معروف به "EGFR" است. EGFR، در سلول های گلیوبلاستومای فاقد Rab35، به صورت فزاینده ای در سطح سلول بازیابی می شود و به افزایش فعالیت سیگنال دهی گیرنده می انجامد. مهار EGFR با داروی معروف به "ارلوتینیب"(Erlotinib)، تولید پروتئینی معروف به "SPOCD1" را که به تکثیر یا متاستاز چندین سرطان منجر می شود، می کاهد.
نظر مکفرسون و همکارانش این است که شاید بازیابی فعالیت Rab35 با ایجاد تغییر در تخریب و بازیافت گیرنده های سطحی سلول همچون "EGFR"، گسترش گلیوبلاستوما را محدود کند.
این پژوهش، در نشریه "Journal of Cell Biology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/10/30
22:57:05
0.0 / 5
863
تگهای خبر: تولید , دانش , وب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی