پیش بینی شیوع وبا از فضا!

پیش بینی شیوع وبا از فضا! لینک بگیر: گروهی از پژوهشگران انگلیسی اهتمام دارند با کمک داده های ˮآژانس فضایی اروپاˮ به پیش بینی شیوع وبا از فضا بپردازند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا، وبا یکی از بیماریهای ناشی از آب است که با خوردن و هضم آب و غذای آلوده به باکتری "ویبریو کلرا"(Vibrio cholerae) ایجاد می شود. این باکتری، در نواحی ساحلی جهان به خصوص نواحی پرجمعیت گرمسیری وجود دارد.
این عامل بیماری زا معمولا در دمای گرم و شوری و گل آلودگی متوسط زندگی می کند و می تواند توسط پلانکتون ها و موجودات کوچک مهار شود.
گرمای جهانی و افزایش رخدادهای شدید آب و هوایی سبب شیوع وبا می شوند. این بیماری سالانه ۱/۳ تا چهار میلیون نفر را در سرتاسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و تا ۱۴۳ هزار مورد مرگ و میر را پدید می آورد. یک پژوهش جدید نشان میدهد که شیوع وبا در نواحی ساحلی هند را بواسطه بررسی شوری آب دریا می توان با ۸۹ درصد موفقیت پیش بینی نمود.


رابطه میان عوامل محیطی مبتلاشدن به وبا پیچیده و فصلی هستند و اثرات متفاوتی دارند. الگوریتم های یادگیری ماشینی می توانند با یاد گرفتن تشخیص الگوهایی که در پایگاه داده ها وجود دارند، بر این مشکلات غلبه کنند و پیش بینی های قابل بررسی عرضه کنند.
"امی کمپبل"(Amy Campbell) و همکارانش در "آزمایشگاه دریایی پلیموث"(PML) انگلستان، از یک الگوریتم یادگیری ماشینی استفاده کردند که کاربرد متداولی در علوم محیطی دارد و می تواند الگوهای موجود در سراسر پایگاه داده ها را تشخیص دهد و پیش بینی های قابل بررسی ارائه کند.


پژوهشگران، این الگوریتم را در مورد شیوع وبا در هند بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ آموزش دادند.
الگوریتم توانست روابط میان عوامل محیطی وبا را با کمک داده های ثبت شده با شش ماهواره یاد بگیرد که قسمتی از "برنامه آژانس فضایی اروپا"(ESA) موسوم به "Climate Change Initiative" هستند.
این الگوریتم با گنجاندن یا حذف متغیرهای محیطی و تنظیمات فرعی برای فصول گوناگون، متغیرهای کلیدی را برای پیش بینی شیوع وبا یعنی دمای سطح زمین، شوری سطح دریا، کلروفیل و تفاوت سطح دریا از سطح متوسط را شناسایی کرد.
منبع:

1399/10/08
13:14:34
0.0 / 5
836
تگهای خبر: ماهواره , وب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی