شباهت زندگی اجتماعی زنبور عسل و انسان شگفت آور است

شباهت زندگی اجتماعی زنبور عسل و انسان شگفت آور است لینك بگیر: پژوهشگران می گویند زندگی اجتماعی زنبور عسل و انسان بسیار شبیه به هم است و یافتن چنین شباهت هایی می تواند به كشف اصول جهانی زیست شناسی كمك نماید.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در یک اتفاق جالب، پژوهشگران شباهت غیر منتظره و بسیار جالبی را بین زندگی اجتماعی انسان و زنبور عسل کشف کرده اند.
پژوهشگران دانشگاه "ایلینوی اوربانا" مدتی است که مشغول تحقیقات روی زنبورهای عسل هستند و الان در تازه ترین مطالعه خود، شبکه های اجتماعی زنبورهای عسل و نحوه رشد آنها را اندازه گیری کرده اند.
پژوهشگران در این مطالعه متوجه برخی شباهت های دقیق و عینی با شبکه های اجتماعی انسان ها شدند. علاوه بر این، این شباهت ها با مدل سازی نظری جدید که ابزار فیزیک آماری را برای زیست شناسی سازگار می کند، بطور کامل توضیح داده شد.
این نظریه که در آزمایشات تأیید شده است، حاکی از آنست که بین زنبورهای عسل تفاوت های فردی وجود دارد، همانطور که بین انسان ها نیز وجود دارد.
پژوهشگران در کارهای قبلی خود این پرسش را برای خود مطرح کرده بودند که زنبورهای عسل در هنگام ملاقات با سایر زنبورها چقدر وقت می گذارند.
"نایجل گلدنفلد" از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: ما نشان دادیم که آنها به روشی غیر یکنواخت با هم تعامل دارند. ما به یک مجموعه داده نگاه کردیم و پرسیدیم که مدت زمان تعامل متقابل آنها چقدر است و این دفعه به مدت زمان بین این تعاملات توجه نداشتیم.
پژوهشگران مشاهده نمودند که زمان صرف شده در تعاملات فردی از تعاملات کوتاه تا تعاملات طولانی متفاوت می باشد. آنها دریافتند که در مدت زمانی که هر زنبور عسل با یک زنبور عسل دیگر در حین وقایع مختلف مانند انتقال غذا می گذراند، تفاوت آشکاری وجود دارد.
در صورتیکه بعضی از زنبورها مدت زمانی طولانی را با زنبور دیگر سپری می کردند، برخی دیگر از زنبورها از دیگران رویگردان می شدند و به سراغ زنبور دیگری می رفتند. پژوهشگران شباهت هایی را با انسان دراین زمینه مشاهده نمودند، چونکه انسان ها نیز بیشتر از اینکه تمایل به ارتباط با غریبه ها داشته باشند، ترجیح می دهند با دوستان یا اعضای خانواده خود ارتباط برقرار کنند.
در صورتیکه زنبورهای عسل از نظر ژنتیکی تفاوت کمی با انسان دارند، پژوهشگران دریافتند که در حقیقت در زنبورها نیز به صورتی فردیت وجود دارد.
"ای رابینسون" حشره شناس و یکی از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: یافتن چنین شباهت های شگفت انگیزی بین زنبورها و انسان علاقه ما به کشف اصول جهانی زیست شناسی و مکانیزم های پشت آنها را برانگیخته است.
این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Science انتشار یافته است.
منبع:

1399/09/12
23:03:33
5.0 / 5
736
تگهای خبر: تحقیقات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی