كووید-19 سبب شده زمین نفس عمیق بكشد

كووید-19 سبب شده زمین نفس عمیق بكشد لینك بگیر: بررسی ها و داده های ناسا نشان میدهد آلودگی هوا در سراسر جهان طی امسال به سبب شیوع بیماری كووید-19 كاهش یافته است و بنظر می رسد كه سیاره ما بالاخره فرصتی برای كشیدن یك نفس عمیق یافته است.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در حالی که همه جهان دوران غم انگیزی را پشت سر می گذارند، وقتی نوبت به بررسی وضع آب و هوا و آلودگی هوا می رسد می بینیم که داده ها داستان متفاوتی را روایت می کنند.
آیا ماندن در خانه و اعمال قرنطینه منجر به آلودگی کمتر شده است؟ بنظر می رسد همین طور است، چونکه مدل ترکیب جوی "GEOS" ناسا، آلودگی هوای جهانی را با و بدون شیوع کووید-19 بررسی نموده است و بنظر می رسد تمام چیزی که زمین ما برای یک نفس راحت کشیدن نیاز داشته حضور کمتر انسان ها بوده است.
نتایج این مقایسه در کنفرانس بین المللی محاسبات با کارایی بالا، شبکه، ذخیره سازی و تجزیه و تحلیل 2020 ارائه شده است.
ناسا می گوید از ماه فوریه، غلظت جهانی نیتروژن دی اکسید در مقایسه با مدل کامپیوتری جهان پیش از شیوع کووید-19، تقریباً 20 درصد کاهش یافته است.
"کریستف کلر" نویسنده اصلی این مطالعه از انجمن تحقیقات فضایی دانشگاه ها(USRA) در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا توضیح داد: از برخی جهات، از میزان افت نیتروژن دی اکسید متعجب شدم. خیلی از کشورها طی دهه های گذشته به سبب وضع مقررات فراهم کردن هوای پاک، کارهای بسیار خوبی در کاهش غلظت نیتروژن دی اکسید انجام داده اند، اما آنچه نتایج ما به وضوح نشان میدهد این است که هنوز سهم قابل توجهی از رفتارهای انسانی بر میزان انتشار آن موثر است.
این مشاهدات در کل روی 46 کشور انجام شد و 50 شهر از 61 شهر مورد بررسی، محدوده کاهشی بین 20 تا 50 درصد را در غلظت نیتروژن دی اکسید نشان دادند.
"اما نولند" از ناسا اظهار داشت: شما حتی گاهی می توانید کاهش نیتروژن دی اکسید را پیش از اعمال رسمی محدودیت های کرونائی مشاهده کنید، برای اینکه مردم احتمالاً رفت و آمد خودرا به دنبال ترس از مبتلاشدن به بیماری کووید-19 کاهش داده اند.
وقتی این مدل برمبنای حالت عادی مانند سالهای گذشته در سال 2020 نیز شبیه سازی شد، حاکی از آلودگی هوا به شکل مشابه بود، اما وقتی این مدل با مشاهدات واقعی امسال به دنبال شیوع ویروس کرونا تغذیه شد، نتایج متفاوتی را ارائه داد.
تعطیلات و اعمال قرنطینه در کشورها و شهرها برای نخستین بار در ووهان چین انجام شد که به آلودگی کمتر هوا منجر گردید و تنها در این منطقه سبب کاهش حدود 60 درصدی انتشار آلاینده ها نسبت به پیش بینی و روال عادی مانند سالهای گذشته بود.
ناسا از داده های شهرهای مختلف رونمایی کرده است. بعنوان مثال، 60 درصد کاهش در آلودگی هوای میلان و مادرید نشان داده شده و شهر شلوغ نیویورک نیز به دنبال شیوع کووید-19 با کاهش 45 درصدی آلودگی هوا روبه رو شده است.
بدین سبب بنظر می رسد که زمین به لطف شیوع بیماریکرونا بالاخره توانسته فرصتی برای کشیدن یک نفس عمیق پیدا کند.
منبع:

1399/08/30
22:44:10
5.0 / 5
1259
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی