توسعه نرم افزاری برای مقابله با كربن دی اكسید حاصل از هوش مصنوعی

توسعه نرم افزاری برای مقابله با كربن دی اكسید حاصل از هوش مصنوعی لینك بگیر: بعضی از كارشناسان اعتقاد دارند كه هوش مصنوعی(AI) به رغم كاربردش برای مقابله با كربن دی اكسید در حال تبدیل شدن به یكی از روش های تولید كربن دی اكسید است. بنا بر این بتازگی دو دانشجو نرم افزاری برای مقابله با كربن دی اكسید به وجود آمده توسط هوش مصنوعی توسعه داده اند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از یونایت، اخیر دو دانشجوی دانشگاه کپنهاگ، تمرکز خودرا بر روی چگونگی اصلاح این شرایط گذاشته اند. روش های پیشرفته هوش مصنوعی مانند یادگیری عمیق با سرعت حیرت انگیزی در حال توسعه هستند، اما این امر با مقادیر زیادی مصرف انرژی هم راه است.
اگر این روند افزایش پیدا کند، فناوری ها و روش های هوش مصنوعی خصوصاً یادگیری عمیق به احتمال زیاد به یک ابزار مسبب تغییرات آب و هوایی تبدیل خواهند شد. با این وجود، این تنها در صورتی امکانپذیر است که برای تغییر مسیر فعلی اقدامی صورت نگیرد. از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸، قدرت محاسباتی مورد نیاز برای یادگیری عمیق ۳۰ هزار درصد افزایش یافته است.
یکی از اشکالات مهم این صنعت این است که مصرف انرژی و اثر کربن به سبب توسعه الگوریتم ها به ندرت اندازه گیری می شود. در همین زمان، خیلی از مطالعات به بررسی جزئیات این مساله می پردازند و خواهان اقدام برای کنترل هستند.
در جستجوی پرداختن به این مساله دو دانشجو به اسامی "لیس اف ولف آنتونی"(Lasse F. Wolff Anthony) و "بنجامین کندینگ"(Benjamin Kanding) از دانشکده علوم کامپیوتر دانشگاه کپنهاگ با کمک پروفسور "راقاوندرا سلوان"(Raghavendra Selvan) برنامه نرم افزاری جدیدی به نام "ردیاب کربن"(Carbontracker ) را توسعه داده اند.
این نرم افزار می تواند میزان مصرف انرژی و انتشار کربن دی اکسید حاصل از مدلهای یادگیری عمیق آموزش دیده را بطور دقیق محاسبه و پیش بینی نماید.
لیس اف ولف آنتونی اظهار داشت: پیشرفت دراین زمینه به سرعت جنون آمیزی، سریع رخ می دهد و مدلهای یادگیری عمیق حالا در مقیاس عظیمی در حال پیشرفته تر شدن هستند. هم اکنون، رشد نمایی وجود دارد و این به مفهوم افزایش مصرف انرژی است که بنظر می رسد بیشتر مردم به آن فکر نمی کنند. مدلهای یادگیری عمیق همچنان که پیشرفته تر می شوند و مشکلات بسیار پیچیده تری را حل می کنند مصرف انرژی آنها نیز به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.
بنجامین کندینگ اظهار داشت: هر روز مجموعه داده ها بزرگتر می شوند و در نتیجه مشکلاتی که الگوریتم ها باید آنها را حل کنند پیچیده تر می شوند.
یکی از بهترین نمونه ها، مدل زبان پیشرفته GPT-۳ است. این یکی از بزرگترین و پیچیده ترین مدلهای یادگیری عمیق است که تا به امروز تولید شده است. GPT-۳ به همان مقدار انرژی نیاز دارد که ۱۲۶ خانه در دانمارک در سال مصرف می کنند و نکته جالب این است که GPT-۳ تمام این انرژی را تنها در یک جلسه مصرف می کند و میزان کربن دی اکسید آزاد شده آن معادل ۷۰۰ هزار کیلومتر رانندگی است. ردیاب کربن میزان کربن دی اکسید مورد استفاده برای تولید انرژی را در مناطقی که آموزش یادگیری عمیق در آن اتفاق می افتد ردیابی می کند و امکان پیش بینی انتشار کربن دی اکسید بعد از تبدیل مصرف انرژی را فراهم می آورد. بگفته دانشجویان، کاربران یادگیری عمیق باید توجه داشته باشند که از چه نوع سخت افزار و الگوریتمی استفاده می نمایند. عملکرد الگوریتم ها در راندمان انرژی بسیار متفاوت می باشد برای مثال برخی از آنها برای دستیابی به نتایج مشابه به محاسبه کمتر و در نتیجه انرژی کمتری نیاز دارند. اگر کسی بتواند این نوع پارامترها را تنظیم کند، همه چیز بطور قابل توجهی تغییر می کند.
منبع:

1399/08/20
11:55:40
5.0 / 5
1582
تگهای خبر: انرژی , تولید , دانش , سخت افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی