موفقیت واكسن نانو ذرات در مقابله با كرونا

موفقیت واكسن نانو ذرات در مقابله با كرونا خراسان رضوی هم اكنون صدها كاندید واكسن كووید-۱۹ در سرتاسر جهان در حال تولید است. بعضی از چالش های پیش روی برای تولید واكسن، دوزهای زیاد، تولید پیچیده، حمل و نقل و ذخیره سازی با زنجیره سرد است بنابراین واكسنی كه ایمن، موثر با دوز پایین، تولید ساده و در خارج از فریزر پایدار باشد، حائز اهمیت می باشد و واكسیناسیون ضد كووید-۱۹ را در مقیاس جهانی امكان پذیر می كند.


به گزارش نیوز، هم اکنون، گروهی از دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن (UW) در سیاتل گزارش داده ها در مورد نامزد واکسن نانوذره کرونا این دانشگاه را منتشر نمودند. این واکسن ابتکاری در موش ها آنتی بادی های خنثی کننده ویروسی به میزان ۱۰ برابر بیشتر از میزان موجود در بدن افراد بهبودیافته از کووید-۱۹ تولید کرده است. این نامزد واکسن برای توسعه بالینی به دو شرکت واگذارشده است.
نمای کلی تولید این واکسن نشان داده است که چگونه پروتئین های ویروس کرونا به یک سکوی نانوذره طراحی شده توسط کامپیوتر برای ایجاد یک واکسن ضد کووید-۱۹ اضافه می شوند. واکسن منتخب توسط موسسه دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در مدلهای حیوانی طراحی و آزمایش شد.
این واکسن با استفاده از تکنیک های طراحی واکسن مبتنی بر ساختار اختراع شده در پزشکی UW ساخته شده است و یک نانوذره پروتئینی خود مونتاژ است و ۶۰ نسخه از دامنه اتصال گیرنده پروتئین سنبله سارس-کوو-۲(SARS-CoV-۲) را در یک آرایه بسیار ایمن نمایش می دهد. ساختار مولکولی واکسن حدودا از ویروس تقلید می کند و توانایی ایجاد پاسخ ایمنی را زیاد می کند.
در مقایسه با واکسیناسیون با پروتئین محلول سنبله سارس-کوو-۲، موردی که خیلی از کاندیداهای واکسن کووید-۱۹ بر مبنای آن ساخته شده اند، واکسن جدید نانو ذرات ۱۰ برابر آنتی بادی خنثی کننده در موش ها تولید کرده است.
این داده ها نشان می دهند که واکنش قوی در سلول های "بی" بعد از ایمن سازی ایجاد می شود که می تواند برای حافظه ایمنی و اثر واکسن بادوام بسیار مهم باشد. واکسن نانوذره هنگامی که به یک پستاندار غیرانسانی تجویز می شود، آنتی بادی های خنثی سازی بوجود می آورد و چندین مکان مختلف را بر روی پروتئین سنبله هدف قرار می دهد. پژوهشگران می گویند: این عملکرد امکان دارد محافظت در مقابل سویه های جهش یافته ویروس را هم افزایش دهد.


پژوهشگران اظهار کردند: "آنتی بادی هایی که توسط نانو ذرات RBD استخراج می شوند، اپی توپ های (قسمتی از یک آنتی ژن است که توسط سیستم دفاعی تشخیص داده می شود) متمایز گوناگونی را هدف قرار می دهند به این مفهوم که به سادگی نمی توانند از جهش ها فرار کنند و نسبت اتصال خنثی کمتری نسبت به سرم های انسان بهبودیافته دارد. این عملکرد امکان دارد خطر واکسن در بیماری های تنفسی را به حداقل برساند. "
پژوهشگران ارشد این تحقیق دکتر الکساندرا والز، دانشمند ارشد آزمایشگاه دیوید وسلر، دانشیار بیوشیمی و بروک فیالا، دانشمند تحقیقاتی در آزمایشگاه نیل کینگ و طراحی پروتئین در دانشکده پزشکی UW هستند.
کینگ اظهار داشت: "ما امیدواریم که پلتفرم نانو ذرات ما بتواند در مبارزه با این همه گیری که خسارات زیادی به جهان وارد کرده کمک کننده باشد. قدرت، پایداری و قابلیت تولید این نوع واکسن، آنرا از دیگر واکسن ها متمایز می کند. "
عملکرد و پایداری بالای نانو ذرات مونتاژ شده نشان داده است که تولید واکسن های نانوذره بسیار مقیاس پذیر خواهد بود. این نتایج سودمندی و قدرت پلت فرم های نمایش آنتی ژن را برجسته می کند و کوشش برای روش های تولید بهینه (cGMP) را برای پیشبرد واکسن نانو ذرات RBD سارس-کوو-۲ را در بخش بالینی شروع کرده است.
نتایج این تحقیق در نشریه Cell منتشرشده است.
منبع:

1399/08/14
15:12:42
5.0 / 5
1592
تگهای خبر: الكسا , تحقیقات , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی