یك اقیانوس در زیر سطح سیاره كوتوله سرس قرار دارد!

یك اقیانوس در زیر سطح سیاره كوتوله سرس قرار دارد! لینك بگیر: سیاره كوتوله ˮسرسˮ(Ceres) كه در كمربند اصلی سیاركی بین مریخ و مشتری قرار دارد، قطر آن 940 كیلومتر است. برمبنای یافته های یك مطالعه جدید، این سیاره كوتوله كه مدت ها بعنوان سیاره سنگی فرض می شد احیانا یك اقیانوس را زیر سطح خود پنهان كرده است.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، بتازگی دانشمندان ایالات متحده و اروپایی تصاویر بدست آمده از فضاپیمای "دان"(Dawn) ناسا را که در حدود ۳۵ کیلومتری (۲۲ مایل) از سیارک قرار داشته و موفق به ثبت آنها شده بود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. فضاپیمای دان یا کاوشگر بامدادان یک کاوشگر فضایی ناسا است که ماموریت آن مطالعه "سرِس" و "وستا"(دو جسم بزرگ کمربند سیارک ها) است. این فضاپیما در ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۷ به سمت فضا پرتاب شد و در ۱۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۱ وارد مدار وستا شد. این فضاپیما در پنج سپتامبر ۲۰۱۲ از مدار وستا خارج شد و به سمت سرس رفت و در فوریهٔ ۲۰۱۵ به مدار سرس رسید.
در این تصاویر نواحی درخشانی از سیاره کوتوله سرس که از نگاه دانشمندان مرموز بودند با جزئیات و واضح قابل مشاهده بودند. دانشمندان بعد از بررسی ها دریافتند که نواحی درخشان از کربنات سدیم و ترکیباتی از سدیم، کربن و اکسیژن ساخته شده است.
آنها به احتمال زیاد از مایعی به وجود آمده اند که به سطح نفوذ کرده و تبخیر شده و یک پوسته نمکی درخشان از خود برجای گذاشته است. اما آنچه دانشمندان به آن پی نبرده بودند این مساله بود که این مایع از کجا به وجود آمده است. دانشمندان با تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده ماموریت دان به این نتیجه رسیدند که این مایع از مخزن عمیق آب نمک یا آب غنی شده از نمک حاصل می شود. آنها سپس گرانش سرس را مورد مطالعه قرار دادند تا اطلاعات بیشتری در مورد ساختار داخلی سیاره کوتوله کسب کنند و تشخیص دادند که عمق مخزن آب نمک حدود ۲۵ مایل (۴۰ کیلومتر) است و صدها مایل نیز وسعت آن است. طی این مطالعه پژوهشگران تمرکز خودرا بر روی بررسی دهانه برخوردی اوکاتور که وسعت آن ۹۲ کیلومتر است گذاشته بودند و بعد از بررسی ها تایید کردند که سرس مانند سایر اجرام یخی، یک جهان دارای آب است. علاوه بر آن دانشمندان دریافتند که این مناطق درخشان جوان هستند و چیزی کمتر از دو میلیون سال قدمت دارند و فعالیت زمین شناسی آنها تا چندین سال دیگر می تواند ادامه داشته باشد.
در سطح سرس، نمک های حاوی آب به سرعت و طی صدها سال آب خودرا از دست می دهند اما اندازه گیری های دان نشان میدهد که آنها هنوز آب دارند، بدین سبب مایعات باید اخیراً به سطح سیاره مذکور رسیده باشند. این مساله شواهدی هم برای حضور مایع در زیر دهانه اوکاتور و هم برای انتقال مداوم مواد از داخل سیاره به سطح سیاره است. اوکاتوریک دهانه برخوردی واقع در سرس است که نقطه شماره پنج درخشان ترین نقطه از نقاط درخشان روی سرس که توسط دان مشاهده شده روی آن قرار گرفته است.
منبع:

1399/05/23
11:53:28
5.0 / 5
1787
تگهای خبر: دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی