گزارش بنیاد نخبگان از نحوه حمایت از پژوهشگران كشور؛

افزایش درخواست پژوهش های علمی و فناورانه

افزایش درخواست پژوهش های علمی و فناورانه به گزارش لینك بگیر براساس گزارش بنیاد ملی نخبگان، درخواست پژوهشهای علمی و فناوری از مسیر صندوق حمایت از پژوهشگران معاونت علمی، در سال گذشته ۱۱۱ درصد رشد یافته است.


به گزارش لینك بگیر به نقل از مهر، بنیاد ملی نخبگان اعلام كرد: اولویت سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه نشان دهنده عزم كشورها برای پیشتازی در علم و فناوری نسبت به سایر اهداف ملی است؛ نگاهی به فعالیت كشورهایی همچون امریكا، ژاپن و چین تایید كننده این مطلب است كه سرمایه گذاری عظیمی در حوزه علم و فناوری در این كشورها انجام شده است.در كشور ما نیز میزان بودجه تحقیقات در برنامه سوم ۱.۵ درصد از تولید ناخالص ملی كشور بود كه حدود ۰.۷۱ درصد آن محقق شد. می توان گفت سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه و گسترش شركت های دانش بنیان راه حل بسیاری از مشكلات همچون كارآفرینی، اشتغال، ارتقاء سطح زندگی و رشد و پیشرفت جامعه است.در راستای تحقق این اهداف، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی اقدامات مختلفی همچون حمایت از انجام پروژه های تحقیقاتی در حوزه های مختلف علمی، اعطای كرسی پژوهشی، اعطای گرنت، ثبت بین المللی اختراعات و حمایت از رخدادهای علمی را در سطح كشور انجام می دهد. این فعالیت ها به گونه ای بوده است كه بر اساس گزارش تامسون رویترز، صندوق حمایت از پژوهشگران معاونت علمی، رتبه نخست را در حمایت از پژوهش و تولید علم در كشور كسب كرد.

حمایت از پژوهش، فناوری و نوآوریحمایت از طرح های پژوهشی پژوهشگران كشور یكی از اقداماتی است كه در صندوق انجام می شود در سال ۹۴ تعداد طرح های ارسال شده به صندوق ۱۶۲۷ طرح بود كه این میزان در سال ۹۵ رشدی ۱۱۱ درصدی داشت و به ۳۴۳۱ طرح رسید. همچنین تعداد طرح های مصوب توسط صندوق نیز با رشد مواجه شد به گونه ای كه از ۷۱۷ طرح در سال ۹۴ به ۱۱۰۲ طرح در سال ۹۵ رسید.این رشد و ارتقاء در پروژه های خاتمه یافته نیز مشاهده می شود و سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ با رشدی ۲۳ درصدی مواجه شد كه این مسئله خود نشان از عزم صندوق در افزایش سرعت تحقیقات علمی دارد.البته اجراسازی این طرح ها محدود به یك فعالیت تحقیقاتی نیست و دستاوردهایی همچون چاپ مقاله، ثبت اختراع، ساخت نمونه محصول و تالیف كتاب نیز از تعهدات این طرح های پژوهشی است. چنانچه در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ ساخت نمونه محصول تعهد شده این طرح ها از ۶۳ به ۷۸ رسید و رشدی ۲۴ درصدی را داشت. از سویی ثبت اختراع تعهد شده این طرح ها در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ تغییری نداشت و در دانش فنی تولید شده در این طرح ها نیز رشدی ۱۳۳ درصدی را شاهد هستیم.كرسی های پژوهشی در مسیر پیشرفت كشورهمچنین در سال گذشته ۳۶ درخواست دریافت كرسی پژوهشی به صندوق ارسال شد كه از این تعداد ۱۲ كرسی برای اجرا مصوب شد همچنین تاكنون صندوق ۵۷ كرسی پژوهشی به محققان برجسته كشور و ۱ كرسی جوانان اعطا كرده است.صندوق حمایت از پژوهشگران معاونت علمی، راهكاری نیز برای آن دسته از محققان تراز اول كشور كه موفق به دریافت كرسی پژوهشی نشدند دارد و آن اعطای گرنت پژوهشی است در زمینه گرنت پژوهشی اعطا شده نیز تا كنون ۹۴ گرنت به محققان اعطا شده كه از این تعداد ۲۲ گرنت مربوط به سالی است كه گذشت. یكی از اقدامات جدید صندوق در سال ۹۵ انتشار فراخوان گرنت هم افزایی بود كه بر اساس آن ۱ گرنت با موضوع شبیه سازی ریاضی، بیومكانیكی و مهندسی سلول های شنوایی گوش داخلی برای اجرا مصوب شد.حمایت از توسعه سرمایه انسانی با حمایت از طرح های پسادكتریالبته انجام تمام فعالیت های پژوهشی و توسعه علم و فناوری در كشور نیازمند نیروی انسانی است كه در این زمینه نیز باز صندوق اقدامی را مد نظر قرار داده است و به منظور توسعه زیرساخت های انسانی پژوهش برنامه ای با عنوان حمایت از دوره های پسا دكتری را تعریف كرده است تا ضمن استفاده از پتانسیل های پژوهشی موجود در دانشگاه ها جهت انجام پژوهش های اولویت دار و تقاضامحور، از طریق این دوره ها به توسعه زیرساخت انسانی پژوهش در كشور كمك كند.بر این اساس در سالی كه گذشت ۲۰۴ طرح پسا دكتری برای حمایت توسط صندوق تصویب و در قالب تفاهم نامه نیز ۲۵۵ طرح پسا دكتری مصوب شد.. همچنین حمایت از رساله های دكتری نیز از اقداماتی است كه توسط صندوق برای توانمندسازی دانشجویان دكتری انجام می دهد در این زمینه نیز از ۷۱۱ درخواست ارسال شده به صندوق، ۱۰۲ طرح برای اجرا مصوب شد.

سهم بالاتر پژوهشگران و فناوران غیر تهرانی برای دریافت حمایت هااز سویی در این حمایت ها صندوق پیوسته تلاش داشته تا حمایتی متوازن از پژوهشگران، فناوران، نوآوران و مخترعان صاحب صلاحیت در نقاط مختلف كشور به عمل آورد. زیرا ایجاد توازن در حمایت ها هم زمینه استفاده بیشتر از همه ظرفیت ها را فراهم می كند و به نوعی عدالت علمی را به دنبال دارد.اطلاع رسانی به ویژه حضور در مراكز علمی استان ها به تحقق سیاست متوازن حمایتی كمك بزرگی كرده است. در این راستا ۲۶ درصد طرح های مصوب سهم پژوهشگران و فناوران استان تهران و ۷۴درصد سهم پژوهشگران و فناوران دیگر استان ها بوده است. همچنین ۲۴درصد از طرح های پژوهشی مصوب؛ به اساتید با مرتبه علمی استاد، ۲۶درصد به دانشیاران و ۵۰درصد به استادیاران دانشگاه ها و مراكز علمی و تحقیقاتی سراسر كشور اختصاص داشته است.همچنین پژوهشگران با مرتبه علمی استادی علاوه بر دریافت حمایت در طرح های پژوهشی، از كرسیها، گرنت ها و هدایت طرح های پسا دكتری نیز بهره مند می شوند.

در زمینه ثبت بین المللی اختراع نیز صندوق موفق عمل كرده و در سال گذشته حمایت از ۴۶ اختراع را برای ثبت بین المللی انجام داد و ۲۸ اختراع نیز در دست بررسی است همچنین با توجه به گسترش فعالیت های كارگروه ثبت اختراع صندوق و افزایش كارگزاری های صندوق در سال ۱۳۹۵، كلیه طرح های ارسالی به USPTO بدون اصلاحات و در مرحله اول پتنت می شوند.

حمایت از رخدادهای علمی نیز از دیگر برنامه های صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، در راستای حمایت از پژوهش و فناوری است كه این نوع از حمایت در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ با رشدی ۳۱ درصدی همراه بود البته در این بخش حمایت از كارگاه ها نیز وجود دارد و در سالی كه گذشت با برگزاری این همایش ها ۱۷۳ كارگاه برگزار شد كه ۷۰۵۴ نفر در این كارگاه ها شركت كردند.البته در این بین در قالب برگزاری كارگاه آموزشی از ۱۱ محقق ایرانی خارج از كشور حمایت شد. همچنین صندوق علاوه بر حمایت از رخدادهای مهم و هدفمند علمی بر اساس ضرورت و نیازهای خود اقدام به برگزاری همایش ها، كارگاه ها و گرده همایی های علمی می كند كه از آن جمله می توان به برگزاری همایش مدیریت استعداد ها در هزاره سوم و كارگاه آموزشی افزایش ظرفیت و سرعت برای رصد، جذب، انطباق و تجاری سازی فناوری از طریق ساختار Hub & Spoke با همكاری سازمان جهانی مالكیت فكری اشاره كرد.
 

1396/06/07
15:36:14
5.0 / 5
4764
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی