نتایج فاز حیوانی یك پژوهش،

هرچه می خواهید بخورید و چاق نشوید

هرچه می خواهید بخورید و چاق نشوید به گزارش لینك بگیر پژوهشگران ˮدانشكده پزشكی دانشگاه واشنگتنˮ (WUSM) در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند حذف ژن های سلول ایمنی توانسته از چاقی در موش هایی كه از یك رژیم غذایی پرچرب پیروی می كردند، جلوگیری كند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، خیلی از افراد یکی از آرزوهایشان این است که هرچه می توانند بخورند اما چاق نشوند. تحقیقات جدید محققان آمریکایی نشان داده است که این کار تا حدی در موش ها ممکن بوده است. دانشمندان اظهار کرده اند با مسدود کردن یک ژن در سلول های ایمنی به خصوص، از چاق شدن موش ها حتی در هنگام مصرف رژیم غذایی پرچرب جلوگیری کرده اند.
سلول های ایمنی که محققان طی این مطالعه به بررسی آنها پرداختند درشت خوارها یا ماکروفاژها (Macrophage) نام دارند. این سلول ها مسئول پاسخ های التهابی هستند که برای از بین بردن پاتوژن ها بسیار مهم هستند. التهاب مزمن درجه پایین هم در افراد چاق مشاهده می شود.
طی این مطالعه، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس بررسی کردند که کاهش این التهاب می تواند به کاهش وزن کمک نماید یا خیر. برای انجام این کار، این تیم ژنی به نام" ASXL۲" را در ماکروفاژها مسدود کردند.
درشت خوارها یا ماکروفاژها (Macrophage) سلولهایی دارای قدرت بیگانه خواری هستند که سلول های فرسوده و بقایای سلولی و ریزسازواره ها را به درون خود کشیده و توسط آنزیم های لیزوزومی ازبین می برند. درشت خوارها به صورت غیر مستقیم در حفظ و ترمیم و به صورت مستقیم در دفاع از بدن دخیل هستند. درشت خوارها در مغز استخوان ساخته می شوند.
محققان ژن ASXL۲ را از ماکروفاژهای یک گروه از موش ها، حذف کردند. در گروه دوم موش ها هم به بدن آنها نانوذرات تزریق کردند که فعالیت ژن مذکور را مختل می کند. محققان به مدت شش هفته به هر دو گروه از موش ها رژیم غذایی پرچرب دادند.
محققان دریافتند که موش های تحت درمان گروه اول، طی این شش هفته وزن کم کردند و ۴۵ درصد کالری بیشتری نسبت به گروه دوم سوزاندند. محققان کاملاً مطمئن نیستند که چرا این روش درمانی انجام می شود، اما به نظر می آید که عملکرد چربی سفید مشابه عملکرد چربی قهوه ای است. چربی سفید ماده ای است که انرژی را ذخیره می کند، در حالیکه چربی قهوه ای انرژی را می سوزاند.


" استیون تیتلباوم" (Steven Teitelbaum) محقق اصلی این تحقیق اظهار داشت: درصد زیادی از آمریکایی ها حالا کبد چرب دارند و یکی از علل آن این است که بخشی از بدن آنها که چربی ها در آنجا جمع شده اند نمی تواند چربی هایی را که افراد مصرف می کنند، از بین ببرد ازاین رو این چربی ها به جای دیگری می روند. این موش ها رژیم های غذایی پرچرب مصرف می کردند، اما مبتلا به کبد چرب و دیابت نوع ۲ نشدند. به نظر می آید که محدود کردن اثرات التهابی ماکروفاژها به آنها اجازه می دهد چربی بیشتری بسوزانند و آنها را لاغرتر و سالم تر می کند. البته، هم اکنون این درمان فقط بر روی موش ها آزمایش شده است. هم اکنون تغذیه سالم و ورزش از مؤثرترین راه ها برای پیشگیری از چاقی هستند.
یافته های این مطالعه در مجله" The Journal of Clinical Investigation "منتشر شد.1399/02/17
14:49:46
5.0 / 5
2615
تگهای خبر: انرژی , تحقیقات , دانش , سئو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی