با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

كاهش شدت مبتلاشدن به كووید-۱۹ با سركوب موقت سیستم ایمنی

كاهش شدت مبتلاشدن به كووید-۱۹ با سركوب موقت سیستم ایمنی لینك بگیر: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدیدی نشان داده اند كه شاید بتوان با سركوب كردن موقت سیستم ایمنی، شدت مبتلاشدن به كووید-19 را كم كرد.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیای جنوبی"(USC) در بررسی جدید خود نشان داده اند که ممکنست سرکوب موقت سیستم ایمنی بدن طی مراحل ابتدایی کووید-۱۹، بتواند شدت نشانه های آنرا در بیمار کم کند.
این پژوهش نشان میدهد که شاید تعامل میان دو خط دفاعی اصلی بدن، دلیل فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بیماران باشد.
اولین خط دفاعی بدن موسوم به دستگاه ایمنی ذاتی، دقیقا بعد از مبتلاشدن واکنش نشان میدهد و ویروس و هر سلولی که توسط آن لطمه دیده است، از بین می برد. دومین خط دفاعی موسوم به دستگاه ایمنی تطبیقی، چند روز بعد و در صورتی فعال می شود که بقایایی از ویروس به جا مانده باشد. دستگاه ایمنی تطبیقی، آنچه در مورد سلول یاد گرفته، به کار می برد تا نیروهای ویژه ای مانند سلول های تی و لنفوسیت های بی را به تحرک وادار کند.
پژوهشگران با بهره گیری از یک مدل ریاضی که برای درک پویایی ویروس ابداع شده، نحوه واکنش ایمنی بدن بیماران مبتلا به کروناویروس را با بیماران مبتلا به آنفلوانزا مقایسه کردند.
آنفلوانزا، عفونتی با سرعت گسترش بالا است که سلول های خاصی را روی دستگاه تنفسی فوقانی مورد حمله قرار می دهد و حدودا همه سلول های مورد نظر خودرا طی دو تا سه روز از بین می برد. مرگ این سلول ها سبب می شود که ویروس، اهداف بیشتری برای حمله نداشته باشد و زمان واکنش برای دستگاه ایمنی ذاتی فراهم گردد تا قبل از فعال شدن دستگاه ایمنی تطبیقی، بدن را حدودا از همه ویروس پاک کند.
در مقابل، کووید- ۱۹ که سلول های سراسر دستگاه تنفسی همچون ریه ها را هدف قرار می دهد، یک دوره نهفتگی دارد و پیشرفت آن بسیار آهسته تر است. مدل سازی ریاضی نشان میدهد که ممکنست واکنش دستگاه ایمنی تطبیقی، قبل از پاکسازی سلول های لطمه دیده فعال شود و در کار واکنش دستگاه ایمنی ذاتی برای از بین بردن سریع بیشتر ویروس ها دخالت کند.
"ویمینگ یوآن"(Weiming Yuan)، استادیار ایمنی شناسی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: خطر هنگامی رخ می دهد که با ادامه عفونت، واکنش دستگاه ایمنی تطبیقی در چندین لایه فعال می شود. به طول انجامیدن فعالیت ویروسی می تواند به واکنش بیش از حد سیستم ایمنی منجر شود و به از بین رفتن سلول های سالم و لطمه رسیدن به بافت بیانجامد.
شاید تعامل واکنش های دستگاه ایمنی ذاتی و دستگاه ایمنی تطبیقی بتواند دلیل ابتلای بیماران کووید- ۱۹ را به دو موج بیماری و بهتر شدن آنها قبل از بدتر شدن توضیح دهد.
"شان دو"(Sean Du)، نویسنده ارشد این پروژه اظهار داشت: ممکنست بعضی از بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ بعد از تسکین نشانه ها، یک دوره بهبودی را تجربه کنند اما بدن بطور کامل از ویروس پاکسازی نمی گردد و سلول های مورد نظر باردیگر به وجود می آیند؛ بدین ترتیب ویروس می تواند باردیگر اوج بگیرد.
مهم ترین نتیجه این پژوهش، ارائه نوعی درمان برای پیش گیری از تعامل میان دو واکنش ایمنی است.
دو اضافه کرد: ما بر طبق نتایج این مدل سازی ریاضی، ایده ای عرضه کرده ایم. ایده ما این است که در مراحل ابتدایی بیماری، از یک داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی کمک بگیریم تا به بهبود بیمار کمک نماییم. شاید با این روش بتوانیم واکنش سیستم ایمنی تطبیقی را به تاخیر بیندازیم و از دخالت آن در واکنش سیستم ایمنی ذاتی پیشگیری نماییم.
این پژوهش، در مجله "Journal of Medical Virology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/02/13
14:47:39
5.0 / 5
2572
تگهای خبر: دانش , دستگاه , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی