توسط دانشمندان دانشگاه ویسكانسین

كلید هوشیاری در اعماق مغز شناسایی شد

كلید هوشیاری در اعماق مغز شناسایی شد لینك بگیر: دانشمندان ادعا می كنند كه ناحیه ای كوچك از مغز را شناسایی كرده اند كه منطقه كنترل هوشیاری است و می تواند با تحریك الكتریكی، روشن یا خاموش شود.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، پژوهشگران دانشگاه "ویسكانسین مدیسون" در مطالعه ای كه در مجله Neuron انتشار یافته است، نشان دادند كه تحریك الكتریكی تالاموس جنبی مركزی، منطقه ای كه زمانی عمدتاً بعنوان ایستگاه رله، تقویت و پردازش در نظر گرفته شده بود، در فركانس 50 هرتز توانست میمون ها را از یك حالت بیهوشی درآورد.
دانشمندان مدتهاست كه در حال مطالعه تالاموس هستند كه در اعماق مغز در نزدیكی ساقه مغز قرار دارد، تا بدانند چه نقشی در خواب، بیداری، آگاهی و هوشیاری بازی می كند. اما این تحقیق كه در آن تحریك الكتریكی هدفمند به یك منطقه خاص مغز اعمال می شود، برخی رازهای سر به مهر این مساله را فاش كرده است.
الكترودهای مورد استفاده در این مطالعه متناسب با شكل ساختارهای مغزی كه برای كار روی آن طراحی شده اند، مناسب سازی شدند و تحریك الكتریكی برای تقلید از فعالیت یك مغز طبیعی و بیدار طراحی شد.


"یوری سالمن" نویسنده ارشد این مطالعه و استادیار دانشگاه ویسكانسین می گوید: ما دریافتیم كه وقتی این ناحیه كوچك مغز را تحریك می نماییم، می توانیم حیوانات را از بیهوشی درآوریم و باردیگر فعالیت عصبی را كه معمولاً در هنگام بیدار شدن در قشر مغز مشاهده می شود، احیا نماییم. وقتی این تحریك الكتریكی را اعمال كردیم، مغز آنها رفتاری را نشان داد كه هنگام بیداری نشان میدهد و با قطع جریان الكتریكی، حیوانات مستقیماً به حالت بیهوشی برگشتند.
پژوهشگران امیدوارند كه این كشف بتواند به افراد مبتلا به اختلالات هوشیاری كمك نماید. بعنوان مثال ممكنست افراد را بتوان با دستگاه های الهام گرفته شده از این كشف از كما بیرون آورد و یا به مبتلایان به "حمله خواب" كمك نماید تا با تحریك خودخواسته، خودرا از رفتن به خواب در زمان نامناسب بازدارند.
حمله های خواب در ساعات بیداری را حمله خواب یا خواب تازش یا ناركولپسی(Narcolepsy) می گویند. خواب تازش یكی از اختلالات خواب است و عبارت است از میل ناگهانی و مقاومت ناپذیر به خواب. مبتلایان به حمله خواب، به دنبال هیجان های شدید گرفتار گرفتگی ماهیچه می شوند. خیلی از این بیماران به فلج خواب نیز مبتلا هستند. نوجوانان پسر گرفتار مراحل حمله خواب طولانی می شوند و بعد از بیدار شدن از خواب احساس گرسنگی می كنند.
علاوه بر این، متخصصان بیهوشی می توانند از این یافته ها برای نگه داشتن بیماران در حالت بیهوشی به مدت دلخواه و اینكه چه زمانی از خواب بیدار شوند كمك بگیرند و از بعضی از تجربه های لطمه زا جلوگیری نمایند.
همین طور شاید این كشف منجر به ابداع درمانی برای بیماری بی خوابی شود یا توانایی به خواب بردن افرادی كه از پرواز واهمه دارند را در طول یك پرواز طولانی فراهم آورد.
چیزهای زیاد وجود دارد كه ما در مورد عملكرد بدن و مغز انسان نمی دانیم و خودآگاهی یا هوشیاری یكی از رمز و رازهای بزرگ علم است كه عجیب هم هست، برای اینكه در بعضی حواس، این تنها چیزی است كه می توانیم اطمینان داشته باشیم وجود دارد. مهم نیست كه زندگی فقط یك شبیه سازی است یا حتی آیا ما واقعاً وجود داریم یا نه. این را می دانیم كه همگی یك حس درونی و ذهنی را تجربه می نماییم و این ممكنست تنها حقیقتی باشد كه هر یك از ما می توانیم از آن اطمینان داشته باشیم.
این واقعیت كه می توان این تجربه ذهنی را چه با فرو رفتن در خواب عمیق، از هوش رفتن و بی هوشی خودخواسته خاموش كرد، چیزی جز افزودن به عجیب و غریب بودن این مساله ندارد.
این واقعیت كه متخصصان بیهوشی بسیار پردرآمد و بسیار آموزش دیده ای وجود دارند كه مردم را به خواب می برند، منعكس كننده چندین دهه آزمون و خطا است، در صورتیكه درك كاملی از نحوه عملكرد داروهای بیهوشی وجود ندارد.
یكی از مهم ترین بحث های فلسفه ذهن كه هم اكنون بحث روز آن محسوب می شود، مسئله خودآگاهی یا ماهیت ذهن(consciousness) است. خودآگاهی بطور كلی شناخت انسان از كل هویت او است.
این مطالعه در مجله Neuron انتشار یافته است.1398/11/26
15:37:15
5.0 / 5
4404
تگهای خبر: الكتریكی , دانش , دستگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی