روزانه باید دقیقا چقدر كافئین مصرف كرد؟

روزانه باید دقیقا چقدر كافئین مصرف كرد؟ لینك بگیر: می توان گفت امروزه كافئین به یك خوراكی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره افراد بدل شده است، اما چه میزان مصرف روزانه آن معقول است؟


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، صبح زود بیدار شدن از خواب می تواند بسیار دشوار باشد و كوشش برای تمركز روی كارها بدون نوشیدن قهوه برای خیلی از افراد دشوارتر هم هست.
هنگامی كه یك فرد، بالغ و مستقل می شود، نمی تواند به راحتی برای همه چیز در زندگی خود وقت بگذارد. مدیریت فرزندان، زندگی اجتماعی، كار و تمام كارهای دیگر یك آشفتگی بزرگ است. بدین سبب به قهوه و در واقع كافئین نیاز پیدا می كند، برای اینكه با كمتر خوابیدن می تواند زمان بیشتری برای سر و سامان دادن به كارها داشته باشد.
اما قهوه بهترین دوست شما نیست. با اینكه مصرف معقول و به اندازه آن می تواند هوشیاری به همراه داشته باشد و سالم باشد، اما مصرف زیاد آن می تواند منجر به عوارضی برای سلامتی شود.
پژوهشگران می گویند حداكثر ۴۰۰ میلی گرم كافئین در روز برای بزرگسالان بی خطر است. این میزان از كافئین تقریباً برابر با چهار فنجان قهوه دم كرده، ۱۰ قوطی كولا یا دو فنجان نوشابه انرژی زا است.
در صورتیكه نوشیدن بیشتر از چهار فنجان قهوه در روز می تواند موجب میگرن، بی خوابی، عصبی شدن، بی قراری و موارد مضر دیگر شود.
مطالعه ای با عنوان "الگوی عملكرد یكپارچه برای پیش بینی اثرات خواب و كافئین" كه نخستین مدل ریاضی را برای پیش بینی عملكرد زمان واكنش انسان در طیف گسترده ای از برنامه خواب و دوزهای كافئین در هر دو شرایط آزمایشگاهی و میدانی ارائه می دهد، به این مساله پرداخته است.
دكتر "ژاك ریفمن" از بخش تحقیقات پزشكی ارتش آمریكا و فرماندهی می گوید: این مدل حاصل ۱۰ سال تحقیق روی محرومیت از خواب به واسطه مصرف بیش از اندازه كافئین است. انسان ها چگونه به محرومیت از خواب مداوم ۶۰ ساعته واكنش نشان می دهند و با سه ساعت خواب شبانه طی ۱۰ روز چه تفاوتی دارد؟ آنچه ما انجام می دهیم، ساخت معادلات ریاضی است كه این پدیده را توصیف كند.
در این مطالعه، ۱۴ تركیب متمایز از كمبود خواب و مصرف دوزهای متفاوت كافئین برای پیش بینی عملكرد متوسط مورد استفاده قرار گرفت.
در این مطالعه، افراد به مقدارهای متفاوت كافئین مصرف می كردند، در صورتیكه هر كدام به میزان متفاوتی كسری خواب داشتند.
در نهایت طبق این تحقیقات مشخص شد:
اگر شما یك شب پنج ساعت می خوابید، هنگام بیدار شدن باید دو فنجان قهوه ملایم و دو فنجان دیگر پس از گذشت چهار ساعت بنوشید.
اگر به اندازه كافی خوابیده باشید، اما در شیفت شب كار می كنید، دو فنجان قهوه ملایم درست پیش از شروع كار بنوشید.
اگر فرصت كافی برای خوابیدن طی یك یا دو روز پشت سر هم ندارید نیز باید ۲ فنجان قهوه در نیمه شب، ۲ فنجان ۴ بامداد و ۲ فنجان نیز ۸ بامداد بنوشید.
"ریفمن" می گوید شما باید از عدم مصرف كافئین بیشتر از ۴۰۰ میلی گرم در آن واحد مطمئن باشید و هدف باید این باشد كه از كافئین حداكثر بهره را ببرید.
منبع:

1398/10/09
13:52:46
5.0 / 5
4362
تگهای خبر: انرژی , تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی