پژوهشگران آمریكایی بررسی كردند

چرا نوزاد یك پاندای ۹۰ كیلویی تنها ۱۰۰ گرم وزن دارد؟

چرا نوزاد یك پاندای ۹۰ كیلویی تنها ۱۰۰ گرم وزن دارد؟ لینك بگیر: پژوهشگران آمریكایی در پروژه جدیدی به بررسی نوزادان پاندا پرداختند كه هنگام تولد بیش از اندازه كوچك هستند.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، خرس های پاندا هنگام تولد، صورتی رنگ، نابینا و ضعیف هستند و حدود ۱۰۰ گرم وزن دارند. مادر پانداها، ۹۰۰ برابر بزرگتر از نوزادان خود هنگام تولد هستند.
اندازه غیرمعمول پانداها هنگام تولد، سال ها مانند معمایی برای پژوهشگران باقی ماند. نظر آنها این بود كه به جز مواردی استثنایی مانند جوجه تیغی یا كانگورو، هیچ پستاندار دیگری با این میزان اختلاف اندازه نسبت به مادر خود به دنیا نمی آید. پژوهشگران "دانشگاه دوك"(Duke University) آمریكا، به بررسی استخوان های ۱۰ گونه از خرس ها و حیوانات دیگر پرداختند و دریافتند كه این نظریه ها در همه موارد صدق نمی كنند.
بررسی استخوان نوزاد پاندا دشوار است اما پژوهشگران توانستند بقایای حفظ شده نوزادان پاندا را كه در "پارك ملی جانورشناسی اسمیتسونین"(Smithsonian's National Zoo) آمریكا وجود داشت، مورد بررسی قرار دهند.
"لینگ لینگ"(Ling-Ling) و "هسینگ هسینگ"(Hsing-Hsing) اولین زوج پاندا در پارك اسمیتسونین بودند كه در سال ۱۹۸۰ صاحب پنج توله شدند اما هیچ كدام از آنها بعد از تولد زنده نماند.
پژوهشگران در این بررسی، با كمك اسكن میكرو سی تی، تصاویری از استخوان های دو توله این خرس ها را تهیه كردند. آنها علاوه بر توله پاندا، از خرس خاكستری، خرس تنبل، خرس قطبی، سگ ها، روباه و حیواناتی مشابه این موجودات كه در پارك اسمیتسونین نگهداری می شدند نیز اسكن هایی تهیه كردند. آنها از اسكن ها استفاده كردند تا مدلهای سه بعدی از استخوان بندی داخلی هر نوزاد هنگام تولد تهیه كنند.


هنگامی كه نوزاد یك حیوان در رحم رشد می كند و بزرگ می شود، استخوان ها و دندان های وی هم رشد می كنند. پژوهشگران، مرحله تشكیل استخوان و میزان شكل گیری آنرا تا زمان تولد نوزاد مورد بررسی قرار دادند. آنها آغاز رشد دندان ها و میزان آمیزش میان صفحات استخوانی تشكیل دهنده جمجمه را نیز بررسی كردند.
"پیشو لی"(Peishu Li)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: شاید پاندا نمونه بسیار بزرگی باشد اما می توان اظهار داشت كه نوزاد همه خرس ها، بطور نامتناسبی كوچك است. وزن توله خرس قطبی هنگام تولد، كمتر از نصف یك درصد بدن مادر است.
یك ایده قدیمی حاكی از این است كه وزن پایین خرس ها هنگام تولد با این واقعیت ارتباط دارد كه حاملگی برای بعضی از گونه های حیوانی، با خواب زمستانی آنها سازگاری دارد. ماده های باردار، این مدت را بدون خوردن و آشامیدن می گذرانند و بیشتر به منابع چربی خود متكی هستند و با تجزیه عضله، پروتئین لازم برای جنین را تامین می كنند.
باور پژوهشگران این است كه ماده ها می توانند قبل از این كه تجزیه این بافت، سلامت آنها را تهدید كنند، به تغذیه نوزادان خود بپردازند. خرس ها با كوتاه كردن حاملگی و به دنیا آوردن نوزادان كوچ و نارس، بیشتر پروسه رشد را به بیرون از رحم منتقل می كنند و تغذیه نوزادان بجای تخلیه كردن عضله، با شیر غنی از چربی مادر صورت می گیرد.
در هر حال، پژوهش جدید دانشگاه دوك، داستان متفاوتی را بازگو می كند. پژوهشگران در این پروژه، هیچ تفاوت قابل توجهی را در رشد استخوان خرس ها و همتایان آنها طی خواب زمستانی پیدا نكردند.
پژوهشگران دریافتند كه اسكلت بیشتر خرس ها در بدو تولد به بلوغ حیوانات مشابه خود می رسد. نتایج این پژوهش نشان داد كه خرس پاندا از این قاعده مستثنی است و حتی استخوان های یك نوزاد كامل پاندا، شبیه به یك سگ است كه چند هفته زودتر و به صورت نارس متولد می شود. "كاتلین اسمیت"(Kathleen Smith)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: نوزاد پاندا، به یك جنین ۲۸ هفته ای انسان شباهت دارد.


شاید عوامل دیگری همچون مصرف بامبو بعنوان غذا نیز در اندازه نوزادان موثر باشد اما داده های در رابطه با این موضوع، بسیار محدود هستند.
پژوهشگران هنوز در حال بررسی دلیل اندازه عجیب پاندا و تكامل آن هستند.
اسمیت افزود: ما به اطلاعات بیشتری در مورد محیط زیست و تولید مثل در طبیعت نیاز داریم و باید در زمان كوتاهی به پاسخ خود برسیم برای اینكه پانداها در معرض انقراض قرار دارند. این پژوهش، ما را یك گام به پاسخ خود نزدیك تر می كند.
این پژوهش، در مجله "Journal of Anatomy" به چاپ رسید.1398/09/25
20:32:38
5.0 / 5
4167
تگهای خبر: تولید , دانش , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی