با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت گرفت

تشخیص زمین لرزه ها با كمك كابل های زیر دریا

تشخیص زمین لرزه ها با كمك كابل های زیر دریا به گزارش لینك بگیر پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدیدی توانستند با كمك كابل های فیبر نوری زیر آب، به بررسی و ثبت یك زمین لرزه بپردازند.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، كابل های فیبر نوری، كارآیی بالایی در دانلود پرسرعت دارند اما شاید كمك بزرگی در تشخیص زمین لرزه هم باشند.
پژوهشگران "دانشگاه كالیفرنیا، بركلی"(UC Berkeley)، ۲۰ كیلومتر از كابل های فیبرنوری زیر آب را به صورت موقت به مجموعه ای از سنسورهای لرزه ای تبدیل كردند.
آنها توانستند با كمك این حسگرها، به ثبت زمین لرزه ای به بزرگی ۳.۵ ریشتر بپردازند و سیستم گسل جدیدی را در ساحل كالیفرنیا كشف كنند.
كابل های فیبر نوری می توانند اطلاعات را به شكل نور انتقال دهند. یك شبكه زیرآبی گسترده از این كابل ها، همه قاره ها به جز قطب جنوب را به یكدیگر متصل می كند و به انتقال دیتای ارتباطی مانند تلفن و ترافیك اینترنت می پردازد.
پژوهشگران، از روشی استفاده كردند كه با ارسال پالس های نوری به كمك كابل و تحلیل نوری كه بازمی گردد، به شناسایی حركات جزئی می پردازد.
"ناتانیل لیندسی"(Nathaniel Lindsey)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: اگر بخش خاصی از فیبر حركت داده شود، به علت وجود انتشار امواج لرزه ای، امكان دیدن فشار موج لرزه روی كابل وجود خواهد داشت.
این گروه پژوهشی طی آزمایشی به مدت چهار روز، توانستند به اندازه گیری یك زمین لرزه بپردازند. آنها طی بررسی خود، با پراكندگی جبهه های موج زمین لرزه و شكستگی پوسته زمین در "خلیج مونتری"(Monterey Bay) مواجه گشتند.
لیندسی افزود: ما هنوز محل رخ دادن همه این نقص ها را نمی دانیم و به خصوص جهت بررسی مناطقی مانند نواحی زیر شهرها و یا كف دریا با مشكلاتی رو به رو هستیم.
وی ادامه داد: شاید روش مورد استفاده ما برای تبدیل كابل های دیگر به سنسور هم مناسب باشد و بتوان از آن برای نقشه برداری زیر آب، بررسی مشكلات زمین و پیشبینی زمین لرزه در سطح گسترده هم بهره برد.
لیندسی افزود: تعداد سنسورهای ما در كف دریای ساحل غربی آمریكای شمالی، آنقدر كم است كه می توان آنها را با انگشتان یك دست شمرد اما تعداد كابل ها نسبت به تعداد سنسورهای موجود، بسیار زیاد است.
كابل های مورد استفاده در این پژوهش، در یك منطقه ساحلی با عمق ۱۰۰ متر قرار گرفته اند. پژوهشگران قصد دارند روش خویش را در مناطقی كه عمیق تر هستند و یا شیب بیشتری دارند هم آزمایش نمایند.
این پژوهش، در مجله "Science" به چاپ رسید.1398/09/09
23:08:27
5.0 / 5
4419
تگهای خبر: اینترنت , دانش , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی