با كمك محقق ایرانی دانشگاه مؤسسه پلی تكنیك فدرال لوزان انجام شد

هوش مصنوعی مكان و زمان رعد و برق را پیشبینی می كند

هوش مصنوعی مكان و زمان رعد و برق را پیشبینی می كند به گزارش لینك بگیر دانشجویان ˮمؤسسه پلی تكنیك فدرال لوزانˮ سوییس با رهبری ˮامیرحسین مستجابیˮ یك سیستم هوش مصنوعی ساختند كه زمان و مكان بروز رعد و برق را تشخیص می دهد.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، تاكنون رعد و برق بعنوان غیرقابل پیشبینی ترین پدیده طبیعی شناخته شده است.
در این راستا دانشجویان " مؤسسه پلی تكنیك فدرال لوزان"(EPFL) به رهبری "امیرحسین مستجابی" دانشجو مقطع دكتری این دانشگاه، به فكر پیشبینی این پدیده طبیعی افتاده اند.
این دانشجویان داده های هواشناسی و هوش مصنوعی را با یكدیگر تركیب كردند و توانستند بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه از زمان بروز رعد و برق، مكان و زمان آنرا تعیین كنند. دقت انجام این پیشبینی با ۸۰ درصد صحت انجام شده است.
انتظار می رود كه این فناوری بعنوان یك سیستم اخطار اولیه برای پیشگیری از بروز صدمات حاصل از رعد و برق به زیرساخت های مهم، تجهیزات حساس و تاسیسات در فضاهای باز مورد استفاده قرار گیرد.
به قول محققان، این سیستم هوش مصنوعی می تواند بروز رعد و برق در شعاع ۱۸ مایلی از خویش را تشخیص دهد.
امیرحسین مستجابی راجع به این سیستم اظهار كرد، سیستم های كنونی بسیار كند و پیچیده هستند و به داده های گرانقیمت خارجی نیازمندند كه توسط رادارها و یا ماهواره ها به دست آمده باشند.
وی ادامه داد، روش ما از اطلاعاتی استفاده می نماید كه می توان از هر ایستگاه هواشناسی به دست آورد. این به این معناست كه ما می توانیم مناطقی را از راه دور كنترل نماییم كه از دسترس رادارها و ماهواره ها خارج می باشند و شبكه های اینترنتی در آنجا در دسترس نیست.
روش محققان "مؤسسه پلی تكنیك فدرال لوزان" سوییس از الگوریتم یادگیری ماشین استفاده می نماید كه برای تشخیص شرایطی كه منجر به بروز رعد و برق می شود، آموزش داده شده است.
این الگوریتم دمای هوا، رطوبت نسبی و سرعت باد را تجزیه و تحلیل می كند.
این برای نخستین بار است كه سیستمی مبتنی بر داده های هواشناسی توانسته از راه محاسبات در زمان واقعی، صاعقه را پیش بینی نماید.1398/08/18
15:10:42
5.0 / 5
4319
تگهای خبر: اینترنت , فناوری , ماهواره , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی