به بهانه روز ۱۷ مهر مصادف با روز جهانی نانو ؛

۴۵ كشور دنیا متقاضی دریافت محصولات نانویی ایران، خیز كشور برای صادرات یك میلیاردی

۴۵ كشور دنیا متقاضی دریافت محصولات نانویی ایران، خیز كشور برای صادرات یك میلیاردی لینك بگیر: ستاد توسعه فناوری نانو بعد از 16 سال فعالیت در حوزه های ترویج، توسعه و پشتیبانی از شركت های صنعتی و فناور در این زمینه، توانست تولید 610 محصول نانویی، صادرات به 45 كشور دنیا، رسوخ آن به 15 صنعت و ایجاد بازار 1400 میلیارد تومانی را در كارنامه خود به ثبت برساند.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا، یك نانومتر (nm) یك میلیاردیم متر و سوژه اصلی آن مهار مواد در ابعاد كمتر از یك میكرومتر حدود یك تا ۱۰۰ نانومتر است. دانشمندان با استفاده از این مواد در تلاش هستند دستگاه ها و ابزارهایی بسازند كه از قابلیت های اعجاب انگیز و غیر متعارفی برخوردار باشند. متخصصان نانو می كوشند با كار بر روی چگونگی حركت اتم ها و نوع قرار گرفتن آنها در كنار یكدیگر و نیز با تغییرات خاص به تركیبات مقاوم تری از مواد دست یابند و كیفیت مواد تولیدی را بهبود بخشیده و درنهایت تولید مواد مختلف را اقتصادی تر كنند.
برمبنای تعریف استاندارد بین المللی ۲۰۱۵: ۱۸۱۱۰ TS-ISO و استاندارد ملی ایران به شماره ۱۲۰۹۸، محصول فناوری نانو محصولی است كه كاركرد ویژه آن مبتنی بر فناوری نانو بوده یا با فناوری نانو بهبود یافته باشد. با این رویكرد، واحد ارزیابی محصولات ستاد توسعه فناوری نانو به محصولاتی كه الزامات فنی زیر را لحاظ كنند، گواهینامه نانومقیاس اعطا می شود:
از فناوری نانو و دانسته های علمی نانومقیاس (یك تا ۱۰۰ نانومتر) استفاده شده باشد
پروسه تولید محصول مهندسی و تكرارپذیر باشد
كاركرد یا خاصیت محصول با فناوری نانو بهبود یافته باشد
با چنین نگاهی در سال ۱۳۹۷ تعداد ۳۲۰ درخواست بررسی محصول به واحد ارزیابی محصولات فناوری نانوی ستاد توسعه فناوری نانو ارجاع شد كه از این درخواست ها، ۴۴ مورد جهت تكمیل مستندات فنی با استفاده از گرنت شبكه آزمایشگاهی پذیرش مشروط شده و تعداد ۲۳۹ محصول به سبب ارائه مستندات فنی اولیه قابل قبول جهت اثبات ادعا پذیرش شده و به مرحله بعد راه یافتند. همین طور تعداد ۳۷ مورد از محصولات هم به سبب عدم ارائه حداقل مستندات فنی در خصوص اثبات ارتباط با فناوری نانو یا انصراف شركت مورد پذیرش قرار نگرفتند.
از میان محصولات پذیرش شده در سال ۱۳۹۷، بعد از بازدید و نمونه برداری از خط تولید، انجام آزمون های مقیاس و كارایی و بررسی نتایج در واحد، تعداد ۷۷ محصول موفق به دریافت گواهینامه نانومقیاس و ۵۱ محصول موفق به دریافت گواهینامه آزمایشی شدند.تعداد درخواست های بررسی شده در سال ۹۷
در سال ۹۷، مجموعاً ۷۶۷ خدمت به ارزش بیشتر از ۲۲ میلیارد ریال بوسیله كارگزاران و مشاوران مؤسسه خدمات فناوری تا بازار و ستاد نانو به شركت های فناوری نانو ارائه شده است. در سال قبل در مجموع ۱۵۳ واحد فناور نانویی در مراكز رشد واحدهای علمی و فناوری كشور مستقر شدند كه خدماتی از طرف ستاد نانو به آنها ارائه شده است. مجموع درآمد آزمایشگاه های عضو شبكه آزمایشگاهی فناوری نانو در سال ۱۳۹۷ نیز مبلغ ۲۹۰ میلیارد ریال بوده كه در مقایسه با سال قبل، ۱۲ درصد رشد داشته است. در همین مدت، نزدیك ۵۹۰ هزار خدمت آزمایشگاهی (طی۱۷۰ هزار مورد مراجعه به آزمایشگاه ها) توسط این مراكز به مشتریان ارائه شده كه رشد ۱۶ درصدی را نسبت به سال قبل نشان داده است.
تولید علم نانو در ایران
طبق گزارش های عملكرد ستاد فناوری نانو در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۱۰ هزار و ۱۳۸ مقاله در رابطه با فناوری نانو توسط محققان ایرانی در وب آف ساینس (WoS) نمایه شده است كه ایران با این سهم از انتشارات نانو، در رتبه چهارم دنیا قرار گرفت. همین طور ایران از لحاظ سرانه مقاله نانو به جمعیت، در رتبه پانزدهم و از لحاظ تعداد مقاله به ازای مقدار GDP برمبنای نرخ برابری قدرت پول (PPP) در رتبه اول دنیا است. برمبنای آمارهای موجود رتبه چهارم ایران در انتشار مقالات علمی در نانو حفظ شده است.
حجم بازار محصولات نانو ساخت ایران در سال ۹۶ رقم ۱۳، ۹۱۶ میلیارد ریال بوده است كه از این رقم، ۲، ۴۹۴ میلیارد ریال ( ۱۸ درصد) مربوط به صادرات این محصولات به كشورهای دیگر و ۱۱، ۴۲۲ میلیارد ریال مربوط به فروش در بازار داخلی می شود.
فروش تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی فناوری نانوی ایران نیز با افزایش ۱۱۰ درصدی همراه بوده و قسمتی از این فروش به سبب توجه شركت های داخلی تجهیزات ساز به بازارهای منطقه ای و بین المللی است. ۴۲ درصد از حجم بازار كالاهای فناوری نانو، به حوزه ساخت و ساز متعلق می باشد و حوزه نانو پوشش با اختصاص ۴۰ درصد از بازار كالاهای نانوی ساخت ایران، در رتبه بعدی قرار دارد. همین طور محصولات ایرانی فناوری نانو در حوزه ساخت و ساز به ۳۵ كشور، حوزه نساجی به ۲۳ كشور و حوزه خودرو به ۱۶ كشور صادر شده و بیشترین حجم صادرات فناوری نانوی ایران به كشورهای همسایه و منطقه صورت گرفته است.
علاوه بر آن بیشتر از ۶۰ نوع محصول نانویی ایرانی كه سبب افزایش كیفیت زندگی در شاخص هایی چون دوام بیشتر، مصرف كمتر، زیبایی بیشتر، سازگاری بیشتر با محیط زیست و ایمنی بیشتر را فراهم می كنند، معرفی شده است.
محصولات نانویی تولید شده ایرانی راهی كشورهای متقاضی
تا به امروز شركت های فناور در حوزه نانو فناوری بالغ بر ۶۱۰ محصول و تجهیزات در حوزه نانو به تولید رسانده اند كه این محصولات حاصل زحمات ۲۲۰ شركت تولیدی فعال در حوزه نانو است.تقسیم بندی استانی از لحاظ تعداد محصولات نانویی تولید شده


در مجموع ۲۲۶ شركت فناور در حوزه نانو فناوری در كشور به وجود آمده است كه از این تعداد ۱۷۵ شركت تولید كننده كالا و ۵۱ شركت تجهیزات ساز هستند.


این پژوهشگران توانستند محصولات نانویی خودرا به بیشتر از ۴۵ كشور دنیا صادر كنند و برنامه ریزی ستاد نانو بر توسعه جغرافیای صادراتی این محصولات است. برمبنای آمارهای موجود حجم اقتصاد فناوری نانوی ایرانی برابر با ۱۴۰۰ میلیارد تومان است كه فقط امسال این میزان برابر با ۲۵۰۰ میلیارد تومان بوده است؛ این آمار نشان داده است این صنعت با رشد ۸۰ درصدی مواجه می باشد.
برنامه ریزی ستاد توسعه فناوری نانو بر افزایش حجم اقتصاد فناوری نانو تا ۱۴۰۴ است و طبق برنامه ریزی ها، مقرر است این حجم از صادرات به یك میلیارد دلار تا سال ۱۴۰۴ برسد.
محقق شدن رسوخ فناوری در صنعت
بعد از سال های تلاش، در بین همه فناوری های توسعه یافته، فناوری نانو در ۱۵ حوزه صنعتی چون سلامت، ساختمان، نفت، پتروشیمی، خودرو، نساجی، ورزشی، كشاورزی، آب، محیط زیست، لوازم خانگی و... رسوخ می كند. تولید محصولات با فناوری نانو موجب كاهش قیمت، افزایش رقابت پذیری در سطح بین المللی می شود و می تواند فرصت های صادراتی را برای یك محصول فراهم آورد.
ارتقای صنایع موجود و ایجاد صنایع جدید برپایه فناوری نانو

در سال ۱۳۹۷ اقداماتی مانند پشتیبانی از توسعه و تولید تجهیزات و ماشین آلات صنعتی فناوری نانو، پشتیبانی از توسعه شبكه های نوآوری و مراكز شتاب دهنده فناوری نانو، كمك به كاهش ریسك سرمایه گذاران در صنعت نانو و توسعه شبكه تبادل فناوری نانو به منظور پشتیبانی از به كارگیری این فناوری در صنایع انجام شده است. بر این اساس در سال ۹۷ در بخش پشتیبانی از طرح های تحقیق و توسعه درمجموع حدود ۴۶ میلیارد ریال و برای توسعه خط تولید شركت های فناور نانو، بیشتر از ۱۳۸ میلیارد ریال بعنوان تسهیلات به شركت های فعال فناوری نانو اعطا شده است.
همین طور ستاد نانو در جهت پاسخ به نیازهای صنعت، از طرح های تبادل فناوری نانو حمایت می كند كه در سال ۹۷ تعداد ۷۷ پروژه موفق تبادل فناوری نانو به انجام رسیده است.
استاندارد، كنترل كیفی و ایمنی فناوری نانو

با تدوین ۱۹ استاندارد ملی در سال ۹۷، در مجموع تعداد استانداردهای ملی كشور در حوزه فناوری نانو به ۹۹ عنوان رسید. در این سال، با نظرخواهی از متخصصان داخلی و تشكیل جلسات تخصصی متعدد، در مجموع تعداد ۱۸ مدرك استاندارد بین المللی در كمیته استاندارد ستاد نانو تهیه و بعنوان نظر رسمی ایران برای سازمان ایزو ارسال شد.
منبع:

1398/07/17
22:12:20
5.0 / 5
4317
تگهای خبر: تولید , خدمات , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی