با تلاش محققان دانشگاهی صورت گرفت

بومی سازی روش های تشخیص ۲ بیماری خطرناك در كشور

بومی سازی روش های تشخیص ۲ بیماری خطرناك در كشور به گزارش لینك بگیر محققان مركز تحقیقات مقاومت های میكروبی دانشگاه علوم پزشكی مشهد موفق شدند تست تشخیص مولكولی بیماری جذام و یك بیماری شبه سل را بومی سازی كنند.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا، دكتر كیارش قزوینی، مدیر گروه میكروب شناسی دانشگاه علوم پزشكی مشهد، اظهار نمود: این موفقیت بعد از مدت ها تحقیق بر روی باكتری هایی از خانواده مایكوباكتریوم ها صورت گرفته است.
دكتر قزوینی با اشاره به اینكه این باكتری ها غالبا در محیط زندگی ما به فراوانی حضور دارند، اظهار داشت: این باكتری ها در ایجاد عفونت های مختلف نقش دارند و از راه آب، مواد غذایی، هوا و دیگر عناصر محیطی می توانند به بدن افراد وارد شده و ایجاد عفونت كنند.
وی با اشاره به اینكه مایكوباكتریوم ها گونه های بسیار متنوعی بالغ بر ۱۸۰ گونه دارند، تصریح كرد: گونه ای از این باكتری ها عامل بیماری جذام هستند و به جهت اینكه باكتری جذام در هیچ جای دنیا قابل كشت نیست، برای تشخیص آنها باید از روش میكروسكوپی بهره گرفت كه نتایج آن هم غالبا دقیق نیست.
وی افزود: با كمك همكارانم در تیم تحقیق، زمینه پژوهشی در باره تشخیص این باكتری با روش مولكولی، مدت ها قبل فراهم گردید و به جهت كاهش شیوع این بیماری و طولانی بودن دوره نهفتگی باكتری مولد آن كه سبب می شود بیماری تا سال ها نهفته و پنهان بماند و در مراحل اولیه تشخیص داده نشود، نمونه هایی از بافت های بیماران كه آزمایشات را بر روی آنها انجام دهیم، در دسترس نبود.
دكتر قزوینی اضافه كرد: بالاخره بعد از تلاش و پیگیری فراوان گروه تحقیق، توانستیم از همكاران مان در یكی از دانشگاه های كشور كه تحقیق دیگری در زمینه مایكوباكتریوم ها انجام می دادند، نمونه هایی دریافت نماییم و آزمایشات تشخیصی به روش مولكولی را بر روی آنها انجام دهیم.
وی تاكید كرد: خوشبختانه ارزیابی اولیه و فرضیه ما درست بود و تشخیص به روش مولكولی در مورد باكتری جذام نتیجه داد.
دكتر قزوینی خاطرنشان كرد: از آنجائیكه تشخیص این باكتری با روش میكروسكوپی در اغلب موارد به قطعیت نمی رسد و پزشك با وجود تردید در آلوده بودن بیمار به باكتری مذكور، استنادی بر تشخیص قطعی در دست ندارد، ما از پزشكان و همكاران مان در سراسر استان و حتی استان های همجوار كه احیانا دسترسی به امكانات تشخیصی در این روش را ندارند، درخواست كرده ایم كه بیماران مشكوك به آلودگی به این باكتری را برای تشخیص قطعی به مركز قائم مشهد ارجاع دهند.
وی با تاكید بر اینكه كیت تجاری این تشخیص در بازار خارج از كشور موجود بوده، ولی بسیار گران است، اظهار داشت: در روشی كه ما ابداع كرده ایم، این تشخیص بدون كیت و از راه شناسایی و بررسی DNA باكتری انجام می گیرد و به جهت اینكه این روش تشخیصی، هنوز تعرفه ای برایش تعیین نشده، فعلا به صورت مجانی برای بیماران و بویژه بیماران نیازمند انجام می شود.
او همینطور از موفقیت دیگر گروه تحقیق این مركز در زمینه روش تشخیص گونه دیگری از باكتری های این خانواده یاد كرد.
دكتر قزوینی اظهار داشت: تشخیص و افتراق مایكوباكتریوم های غیر سلی (NTM) به كمك تست های بیوشیمیایی، اغلب زمان بر و پرزحمت بوده و تفسیر نتایج آن هم چالش برانگیز است.
وی ادامه داد: به همین جهت، روش های مولكولی مختلفی برای این منظور طراحی شده و مورد استفاده قرار گرفته اند كه از میان آنها روشی بر اساس هیبریدیزاسیون معكوس یك ژن مشترك مایكروباكتریومی با پروب های اختصاصی هر گونه، بر روی نواری از نیتروسلولز، موسوم به تكنیك LIPA از سایر روش های معتبرتر است.
دكتر قزوینی خاطرنشان كرد: كیت تجاری این تكنیك، با اینكه تأیید اداره غذا و داروی امریكا را دارد، اما بسیار گران است و برای هر بیمار یكصد دلار امریكا هزینه دارد.
مدیر گروه میكروب شناسی دانشگاه علوم پزشكی مشهد تصریح كرد: خوشبختانه در مركز تحقیقات مقاومت های میكروبی دانشگاه علوم پزشكی مشهد، برای نخستین بار در كشور، مبادرت به بومی سازی این تكنیك شد.
وی افزود: اگر گونه باكتری كه بیمار به آن آلوده شده، به دقت تشخیص داده نشود، امكان دارد سیر درمان بیماری از مسیر صحیح فاصله بگیرد و علاوه بر اینكه داروهای زیادی مورد مصرف بیمار قرار بگیرد، تأثیر درمانی هم در بیمار دیده نشود.
دكتر قزوینی اظهار داشت: به همین جهت، تشخیص دقیق گونه باكتری، از اهمیت خاصی برخوردار می باشد و از طرفی، اشتباه در تشخیص بیماری، امكان دارد درمان نامناسب و در نهایت، شكست درمان را به دنبال داشته باشد.
او همینطور اظهار نمود: بیمارانی كه به جهت یك بیماری زمینه ای گرفتار ضعف سیستم ایمنی شده اند، بیشتر در معرض این عفونت ها قرار دارند و در صورت ابتلا، درمان بیماری زمینه ای هم تحت تأثیر قرار می گیرد و كار درمان بسیار دشوار خواهد شد.
دكتر قزوینی با اشاره به اینكه دانشگاه علوم پزشكی مشهد آمادگی پذیرش بیماران شناسایی شده اولیه را دارد، اظهار داشت: مناسب ترین نمونه جهت ارسال به آزمایشگاه گروه میكرب شناسی دانشگاه علوم پزشكی مشهد واقع در مركز درمانی قائم، باكتری مشكوك به NTM است و در صورت ارسال نمونه بالینی و یا ارجاع مستقیم بیمار، گزارش نتیجه آزمایش را سه تا ۸ هفته با تأخیر مواجه می كند.
وی تاكید كرد: فقط نمونه ها و بیمارانی كه وجود كلی مایكوباكتریوم های غیر سلی در آن به تأیید رسیده و صرفا احتیاج به تعیین گونه این باكتری دارند، قابل پذیرش هستند.
دكتر قزوینی خاطرنشان كرد: نمایندگان یك كمپانی امریكایی كه تولیدكننده این كیت است، تقاضاهای مصرانه و پیگیرانه خرید ما برای این كیت را رد كردند.
وی تاكید كرد: آنها پرسیدند كه آیا خودتان می خواهید این كار را انجام دهید و وقتی ما جواب مثبت دادیم، با حالت نامناسب با ما برخورد داشتند، اما گروه تحقیق ما، با پشتكار و ممارست علمی توانستند بر این مشكل غالب شوند و با تشخیص صحیح گونه این باكتری با روش مولكولی، زمینه رهایی بیماران از درد و رنج مبتلا شدن و آلودگی به این بیماری را فراهم نمایند.
1398/06/24
21:32:51
5.0 / 5
4423
تگهای خبر: تحقیقات , تولید , علم , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی