ستاندن استانداردهای بین المللی پیش شرط صادرات نانومحصولات نساجی

ستاندن استانداردهای بین المللی پیش شرط صادرات نانومحصولات نساجی لینك بگیر: یكی از شركت های فناور توانسته است با ستاندن مجوزهای سازمان غذا و دارو و نانو مقیاس از ستاد توسعه نانو فناوری، نانو نخ های تولیدی خودرا در منسوجات بیمارستانی كاربردی كند، بگفته این محققان صادرات این محصولات نیاز به ستاندن استانداردهای بین المللی دارد.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا، این شركت فناور با هدف تولید انواع نخ فیلامنت پلی استر و تأمین طیف وسیعی از نیاز مصرف كنندگان فعالیت خودرا از سال ۱۳۸۲ شروع كرد. محور فعالیت های این شركت تولید محصولاتی با كیفیت و تنوع بالا جهت تضمین موفقیت بافندگان و صنایع پایین دستی تعریف شده است.
این شركت از سال ۱۳۹۰ تولید نخ های آنتی باكتریال را شروع كرد و به تدریج با پیشبرد مراحل تحقیقاتی و كسب مجوزهای لازم همچون گواهی نانومقیاس و تأییدیه "سیب سبز" سازمان غذا و دارو، این محصول در سبد فروش قرار گرفت. در تولید نخ های آنتی باكتریال از"مستربچ "های حاوی نانو ذرات "نقره" استفاده شد كه در حین پروسه ذوب ریسی به مذاب اضافه می شوند. نانوذرات نقره در این شرایط به صورت همگن با مذاب تركیب شده و سپس مذاب همگن به نخ تبدیل می شود.
این نخ با عنایت به برخورداری از خصوصیاتی نظیر قابلیت از بین بردن باكتری ها و بوی بد می تواند در حوزه های مختلفی همچون تولید جوراب، منسوجات بیمارستانی و لباس زیر مورد استفاده قرار گیرد. در فاز اول این نانو نخ ها در دو حوزه جوراب و ملحفه بیمارستانی كاربردی شد و در فاز بعد محصولاتی نظیر دستكش، حوله و جوراب این شركت روانه بازار شده است.
پریناز عرب زاده، مدیر نوآوری و بهبود محصول این شركت با اشاره به نانو نخ های تولید شده در این شركت اظهار داشت: به سبب بهره مندی از خواص آنتی باكتریال نانو ذرات نقره در این نخ های نانویی، محصولات تولید شده با آنها قابلیت میكروب كشی دارند، بدین سبب این محصولات بسیار مورد توجه بازار هستند.
عرب زاده توسعه بازار برای نانو محصولات نساجی را منوط به دو عامل "اعتمادسازی" و "آگاه سازی" دانست و اشاره كرد: از آنجایی كه قسمتی از مزیت های نانویی نظیر خواص آنتی باكتریال به سادگی با چشم قابل رؤیت نیست و برای مشتری این مزیت در نگاه اول ملموس نیست، آگاه كردن مخاطب با استفاده از ابزارهای مختلف، نقش مهمی در فروش محصول دارد. حصول این دو عامل، برای موفقیت یك محصول نانویی در بخش نساجی لازم است.
وی با اشاره به مزیت صادراتی این شركت، تصریح كرد: با عنایت به استانداردهای سخت گیرانه كشورهای اروپایی، در ابتدا باید روی صادرات به كشورهای منطقه تمركز داشت. البته صادرات به این كشورها نیز نیازمند ملزوماتی است كه یكی از آنها پیاده سازی استانداردها و توجه به الزامات استاندارد هر كشور است. در حوزه نساجی بحث ایمنی و بهداشت اهمیت زیادی دارد، بدین سبب شركت های تولیدكننده باید برای توسعه بازار خود در داخل و خارج از كشور به دنبال مجوزها و تاییدیه های بهداشتی باشند. هم اكنون محصولات مختلفی در بازار وجود دارند كه با برچسب نانو به فروش می رسند، درج این مجوزها و تاییدیه ها برای تفكیك محصول نانویی واقعی از محصولات تقلبی لازم است.
منسوجات در معرض باكتری ها، بستری برای رشد باكتری و یا شیوع آن خواهند بود و چنانچه الیاف به كار رفته در تولید نخ، دارای خاصیت ضد باكتری باشد، با تولید و استفاده از منسوجات حاصل از این نخ ها، علاوه بر آنكه هزینه های ناشی از ضدعفونی كردن كاسته می شود، می توان مرگ و میرهای ناشی از عفونت های بیمارستانی را نیز كم كرد. بر این اساس این شركت فعال در حوزه نساجی نخ های نانو كامپوزیتی نقره - پلی استر به كمك مستربچ حاوی نانوذرات نقره تولید می كند. نخ آنتی باكتریال تولیدی به سبب حضور نانوذرات نقره در شبكه پلیمری خویش، خواص خودرا به مدت بسیار طولانی حفظ خواهدنمود. مستربچ محصولی است كه در آن پودر رنگ (پیگمنت) یا افزودنی های دیگر به صورت بهینه با یكدیگر در یك رزین پایه ادغام شده اند.
این نخ ها كه با نام "نخ ضد باكتری پلی استر فیلامنتی" شناخته می شوند، كاربردهای فراوانی دارند كه از آن جمله می توان به تولید باندهای كشی پزشكی و كلیه منسوجات بیمارستانی همچون لباس كاركنان، پرده ها و ملحفه ها اشاره نمود. علاوه بر آن در ساخت كفپوش ها، روكش مبلمان، پرده ها و لوازم خواب كودكان نیز می توان از این محصول بهره برد.
در بین عناصر آنتی باكتریال گوناگون مورد استفاده در منسوجات، نقره به سبب خواص ویژه ای چون پایداری حرارتی، فراریت كم و فعالیت طولانی مدت دارای اهمیت ویژه ای است. نانو ذرات نقره بر روی بازه وسیعی از باكتری های گرم مثبت و گرم منفی تأثیرگذارند. این ذرات به سبب نسبت سطح به حجم بالا، سطح تماس بالایی را با میكروارگانیسم ها به وجود آورده و سبب از بین رفتن آنها خواهند شد.
منبع:

1398/03/03
23:40:38
5.0 / 5
5020
تگهای خبر: تحقیقات , تولید , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی