آخرین داده های فضایی ایران از وضعیت دو حوضه آبی ایران بعد از بارندگی ها

مساحت دریاچه ارومیه فقط ۴۰درصد افزایش داشته است، جان گرفتن تالاب هویزه

مساحت دریاچه ارومیه فقط ۴۰درصد افزایش داشته است، جان گرفتن تالاب هویزه لینك بگیر: هر چند كه برخی، اخباری در خصوص پرآب شدن دریاچه ارومیه را به دنبال جاری شدن سیلاب های اخیر منتشر نمودند، ولی داده های سازمان فضایی ایران نشان داده است كه ششمین دریاچه بزرگ آب شور دنیا تنها ۴۰ درصد افزایش مساحت داشته است.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایسنا، دریاچه ارومیه در شمال غرب ایران قرار دارد كه طبق تقسیمات كشوری ایران، این دریاچه میان دو استان آذربایجان غربی و استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است. مساحت این دریاچه در سال ۱۳۷۷ در حدود ۶ هزار كیلومتر مربع بود كه در ردیف بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت قرار داشت. این دریاچه همین طور بزرگترین دریاچه آب شور در خاورمیانه و ششمین دریاچه بزرگ آب شور دنیا است.
آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه های "زرینه رود"، "سیمینه رود"، "تلخه رود"، "گدار"، "باراندوز"، "شهرچای"، "نازلو" و "زولا" تغذیه می كند.
این دریاچه از اواسط دهه ۸۰ آغاز به خشك شدن كرد و امروزه در خطر خشك شدن كامل قرار دارد. بررسی تصاویر ماهواره ای نشان داده است كه در سال ۲۰۱۵ این دریاچه ۲۵ تا ۵۰ درصد مساحت خودرا از دست داده است. دلیلهای بسیاری برای خشك شدن دریاچه ذكر شده است كه همچون می توان به خشكسالی، راه اندازی بزرگراه بر روی دریاچه، استفاده بی رویه از منابع آب حوضه آبریز دریاچه، بارش كم برف و باران در سال های اخیر و راه اندازی سد بر روی رودخانه های حوضه های آبریز این دریاچه اشاره نمود.
در نخستین هفته از آبان ۱۳۹۴ خورشیدی، تراز آب دریاچه ارومیه ۱۲۷۰٫۰۴ متر اعلام گردید كه نسبت به آبان سال ۱۳۹۳ خورشیدی، ۴۰ سانتیمتر كاهش نشان می داد.
در پی جاری شدن سیلاب، اخباری در خصوص پر شدن دریاچه ارومیه منتشر گردید و این در حالی است تصاویر سازمان فضایی نشان داده است كه تنها قسمتی از این دریاچه از آب ناشی از جاری شدن سیل پر شده است.
در پی بارندگی های اخیر، مساحت دریاچه ارومیه در هفته نخست فروردین سال ۹۸ (تا ۳ فروردین) نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، ۴۰ درصد افزایش یافته است و در تاریخ ۳ فروردین ماه این وسعت به ۲۸۹۰ كیلومتر مربع رسیده است.


تصاویر بالا كه از طرف سازمان فضایی تا ۳ فروردین ماه امسال تهیه شده است، نشان داده است كه در ۵ فروردین ماه سال ۱۳۹۷ مساحت دریاچه ارومیه ۲۰۹۷ كیلومتر مربع بوده است و این میزان در ۳ فروردین ماه جاری به ۲۸۹۰ كیلومتر افزایش یافته است.


اگر چه افزایش مساحت دریاچه ارومیه سبب خوشی و خرسندی است، ولی باید دید كه با شروع فصل گرما و خشكسالی و افزایش تبخیرها وضعیت این دریاچه به چه صورت خواهد شد.

تصویر ماهواره ای سازمان فضایی آمریكا (ناسا) كه در آگوست سال ۱۹۸۵ از دریاچه ارومیه گرفته شده است.
در این تصویر، دریاچه ارومیه تقریباً در وضعیت خوبی قرار داشته است.

1398/01/19
14:47:23
5.0 / 5
4388
تگهای خبر: ماهواره , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی