، روایت موزه های علوم در دانشگاه ها،

مشكل كمبود جا و پرسنل در موزه دانشگاه زنجان، نمونه های فسیلی در انباری خاك می خورند

مشكل كمبود جا و پرسنل در موزه دانشگاه زنجان، نمونه های فسیلی در انباری خاك می خورند لینك بگیر: كارشناس موزه تاریخ طبیعی دانشگاه زنجان و تنها فرد حاضر در این موزه، با یادآور شدن ماندگاری آموزش ضمن بازدید در ذهن دانش آموزان و دانشجویان خصوصاً در سنین پایین تر، اظهار داشت: با مشكل جدی كمبود جا و كمبود پرسنل مواجه هستیم و نمونه های زیادی از سنگ ها و فسیل ها كه طی سال ها گردآوری شده اند، در انباری خاك می خورند.


فاطمه سلطانی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینكه موزه دانشگاه در سال ۱۳۷۱ به همت دكتر قدیمی تأسیس شده است، توضیح داد: ایشان عضو هیئت علمی زمین شناسی دانشگاه بودند و موزه را با عنایت به علاقه شخصی راه اندازی كردند و از آن زمان تابحال نمونه های سنگی و فسیلی بسیاری جمع آوری شد.
وی بخش های موزه فوق را مردم شناسی، زمین شناسی و گیاهان دارویی نام برد و اظهار داشت: در بخش سنگ شناسی قوی هستیم و نمونه های خیلی از سنگ های آذرین، دگرگونی و فسیل ها در این بخش موجود است.


كارشناس موزه تاریخ طبیعی دانشگاه زنجان اضافه كرد: در عین حال كه دانشجویان از موزه بازدید دارند، بیشتر بازدیدها به مدارس و آموزشگاه ها اختصاص دارد. علت استقبال دانش آموزان از بخش های زمین شناسی بیشتر به خاطر فسیل ها و آشنایی با آنها است؛ ضمن آنكه این بخش از جذابیت بسیاری برای دانش آموزان برخوردار می باشد.


سلطانی تصریح كرد: از آنجایی كه رشته تخصصی دكتر قدیمی زمین شناسی بود، سنگ ها و فسیل های بسیاری در موزه گردآوری شده است. البته بیشتر موارد فسیلی، فسیل های نرم تنان دریایی شامل صدف ها و مرجان ها هستند و فسیل های مهره داران را شامل نمی شوند.
وی با اشاره به اینكه موزه تاریخ طبیعی دانشگاه زنجان بیشتر جنبه نمایشگاهی دارد، جنبه های پژوهشی این موزه را باز تصریح كرد و اضافه كرد: دكتر قدیمی تا ۲ الی ۳ سال پیش با موزه همكاری داشتند اما پس از آن به سبب كهولت سن از كار فاصله گرفتند. از آن زمان تابحال من بعنوان تنها كارشناس و فرد حاضر در موزه و زیر نظر معاونت پژوهش وفناوری دانشگاه در موزه فعالیت دارم.
این دانش آموخته رشته زمین شناسی بازدید از موزه تاریخ طبیعی دانشگاه زنجان را برای عموم آزاد و بلاعوض اعلام نمود و اظهار داشت: بازدید گروهی دانش آموزان نیازمند هماهنگی های قبلی است. بطور كلی موزه همه روزه به جز ایام تعطیل و پنج شنبه ها، از ساعت ۸ الی ۱۲ و ۱۳ الی ۱۵: ۴۵ پذیرای بازدیدكنندگان است.
سلطانی ضمن یادآوری این مساله كه آموزش ضمن بازدید از موزه از برخی واحدهای درسی مؤثرتر و ماندگارتر است، اظهار نمود: این مساله به خصوص در مورد بچه های كوچك تر صدق می كند و بازدهی بسیار خوبی به لحاظ یادگیری عملی و علمی در كودكان دارد؛ در صحبت هایی كه با معلمان داشته ام بارها شنیده ام كه مباحث آموزش داده شده در موزه در ذهن دانش آموزان می ماند.


متوقف شدن جمع آوری نمونه ها به خاطر مشكلات مالی / مشكل جدی كمبود جا
كارشناس موزه تاریخ طبیعی دانشگاه زنجان درباره بخش مردم شناسی این موزه توضیح داد: این بخش مربوط به سده اخیر و دهه های اخیر است و آثار موجود در آن چندان قدیمی نیست. این در شرایطی است كه به سبب مشكلات مالی، جمع آوری نمونه ها مدتی است متوقف شده، ضمن آنكه نمونه های مردم شناسی هم اكنون گران هستند و دیگر كسی آنها را اهدا نمی كند.سلطانی سوژه بسیار مهم دیگر در موزه دانشگاه زنجان را مشكل كمبود جا عنوان نمود و اظهار داشت: نمونه های خیلی از سنگ ها و فسیل ها در انباری خاك می خورند و از این لحاظ مهجور مانده اند.وی در پاسخ به این سوال كه آیا روند توسعه ای موزه محدود شده یا خیر، اظهار داشت: نمی توان گفت این روند متوقف شده؛ امكان دارد نمونه ها را جایگزین نماییم. مسأله این است كه اگر موانع مالی در بین نباشد، به طرق مختلفی می توان موزه را توسعه داد. همچون آنكه واحد سمعی-بصری یا كتابخانه راه اندازی نمود، اما همه این ها مستلزم بودجه و پول است.
كارشناس موزه تاریخ طبیعی دانشگاه زنجان، اشاره كرد: خیلی اوقات به همكاران علاقه مند سفارش می كنم اگر چیزی برای اهدا به موزه دارند، آنرا دریغ نكنند تا آن اثر یا شیء را به اسم اهداكننده در موزه نگهداری نماییم.


سلطانی درانتها به نگاه مسئولان دانشگاه زنجان به موزه پرداخت و تشریح كرد: از آنجایی كه مؤسس موزه جایگاه بسیار خوبی در دانشگاه دارند و هر چه لازم بوده را از موزه دریغ نكرده اند، خوشبختانه در میان مسئولان نگاه مثبتی به موزه وجود دارد. با این وجود چشم انداز موزه به سیاست گذاری مسئولان بستگی دارد، چونكه تصمیم گیری ها در سطوح بالاتر انجام می شود. من بعنوان كارشناس موزه امیدوار هستم بخش های جدیدی به موزه اضافه شود و بازدید بیشتری از آن صورت گیرد.1397/12/19
22:48:15
5.0 / 5
4679
تگهای خبر: سئو , علم , فناوری , وب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی