ربات های امدادگر با قابلیت عبور از حفره های كوچك ساخته شد

ربات های امدادگر با قابلیت عبور از حفره های كوچك ساخته شد به گزارش لینك بگیر محققان دانشگاه زوریخ واقع در لوزان با همكاری محققان موسسه پلی تكنیك فدرال لوزان ربات های انعطاف پذیری را ساختند كه می تواند در حین پرواز اجزای خویش را جمع كند تا ابعاد آن كوچكتر شده و از شكاف ها و حفره های كوچك عبور كند و سپس به شكل اصلی باز گردد.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این ربات ها قادرند اشیایی را نگهداری كرده و آنرا در بین مسیر رها كنند.
ساختار این ربات ها از دیدگاه مكانیكی بسیار ساده است، اما مستلزم بهره گیری از سیستم های پیش بینی و كنترل خودكار بسیار پیچیده است.
این ربات دارای چهار پروانه است كه روی بازوهای متحرك نصب شده اند و هریك به صورت مستقل حركت می كنند. بازوهای متحرك ربات هم به گونه ای طراحی شده اند كه قابلیت خم شدن به دور بدنه ربات را دارند.
نقطه عطف طراحی این ربات، سیستم كنترل آن است كه به صورت آنی با موقعیت بازو ها سازگار شده و نیروی پروانه ها را با تغییر مركز گرانش تنظیم می كند.
شكل ظاهری این ربات در حالت طبیعی شبیه X است كه در آن بازوها كاملا كشیده بوده و پروانه ها در چهار جهت در بیشترین فاصله از یكدیگر قرار گرفته اند. این ربات بسته به شرایط می تواند با قراردادن بازوها در جهت یك محور به صورت H تغییر شكل دهد یا با خم كردن بازوها به سمت بدنه، شكل خویش را به صورت O تغییر دهد. همینطور ربات می تواند برای نزدیك كردن دوربین نصب شده روی آن به اشیای موردنظر به صورت T تغییر شكل دهد.
محققان امیداورند با بهبود ساختار و طراحی این ربات بتوانند امكان خم شدن آنرا در هر سه بعد فراهم نمایند. همینطور محققان در تلاشند تا الگوریتم هایی را برای خودكارسازی كامل ربات طراحی نمایند تا در صورت بروز بلایای طبیعی یا حوادث به صورت خودكار راه های عبور را شناسایی و مناسب ترین راه را انتخاب نماید.
به گفته محققان هدف نهایی آنها كنترل ربات با استفاده از دستورالعمل های گفتاری سطح بالا با استفاده از زبان انسان است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه IEEE Robotics and Automation Letter انتشار یافته است.
علمی (6)**9259*2025


1397/09/23
13:28:48
5.0 / 5
4326
تگهای خبر: تحقیقات , دوربین , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی