سلامت زندگی در شهر هوشمند

سلامت زندگی در شهر هوشمند لینك بگیر: كارگاه تخصصی «محیط شهری و سلامت هوشمند» روز دوشنبه در حالی در قالب همایش بین المللی تهران هوشمند برگزار گردید كه راهكارهای مواجهه با چالش های آلودگی های شهری و مدیریت شهری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


به گزارش لینك بگیر به نقل از ایرنا، در این نشست تخصصی كه عصر امروز در برج میلاد با حضور مدیران و كارشناس مسائل شهری برگزار گردید به محورهای مدیریت هوشمند پسماند و پساب شهری، خدمات هوشمند سلامت در شهرهای آینده، دسترسی پذیری و زندگی هوشمند شهری پرداخته شد.

**محیط زیست محور توسعه شهری
مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اینكه مهمترین رویكردها در برنامه شهر هوشمند از نگاه پایداری شهری با اهتمام به مسائل زیست محیطی است اظهار داشت: اهداف توسعه پایدار باید از دیدگاه زیست محیطی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
صدرالدین علی پور اضافه كرد: برای توسعه پایدار شهرها استانداردهای بین المللی تعریف شده است كه باید بر طبق آن تاب آوری و هوشمندسازی را در نظر گرفت تا از این طریق ارتباط ساختاری احداث كرد.
وی افزود: استانداردهای بین المللی در توسعه پایداری شهرها در 19 محور و شاخصه های اصلی، پشتیبان و نمایی مطرح است كه اجرای آنها تضمین كیفیت سلامت زندگی شهروندان را به همراه دارد.
مدیركل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران از استانداردسازی توسعه پایدار شهری در یكی از محله های شهر تهران آگاهی داد و اظهار داشت: یك محله در منطقه چهار شهرداری تهران را مورد بررسی قرار داده ایم تا بتوانیم بر روی آن شاخصه های استاندارد توسعه ای را اجرایی نماییم.
وی اشاره كرد: باید چالش های زیست محیطی در این منطقه شناسایی و استانداردهای بین المللی پیاده شود تا بعنوان منطقه برتر و الگویی برای سایر مناطق شهر تهران مورد توجه قرار گرفت.

** انحصارگرایی در نمایش خدمات شهری ممنوع
در ادامه این كارگاه تخصصی، رئیس كمیته سلامت الكترونیكی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینكه نباید انحصارگرایی در نمایش خدمات شهری توسط دولت و شهرداری صورت گیرد اظهار داشت: باید از توان سایر مراكز علمی و بخش خصوصی در نمایش خدمات به شهروندان بهره برد چونكه نقش دولت تصدی گری و سیاستگذاری است.
سید سجاد مروجی بیان كرد: برون سپاری در قالب كسب و كارهای خصوصی باید تسهیل شود تا در بخش های مختلف شاهد شتاب زدگی توسعه شهری باشیم؛اینك شاهد بازتاب های مثبت فعالیت بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل شهری هستیم.
وی افزود: سازمان های مختلفی باید در كنار یكدیگر قرار گیرند تا با استفاده از توان علمی هم نقش مهمی در توسعه پایدار شهری و زیرساخت های شهر هوشمند احداث شود.
مروجی با تاكید بر اینكه برای تمامی شهر تهران نباید نسخه واحدی پیچید اظهار داشت: مشكلات و چالش های زیست محیطی مختلف در مناطق مختلف پایتخت وجود دارد كه باید شناسایی و برمبنای آن راهكارهای علمی و تخصصی نمایش شود چراكه آلودگی هوا یا مشكل پسماند در هر منطقه، متفاوت می باشد.
رئیس كمیته سلامت الكترونیكی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه كرد: در حوزه سلامت شهر تهران طی 6 پارسال مطالعه های جامعی انجام شده كه برمبنای آنها كمیته سلامت مسائل مختلف مورد بررسی قرارگرفته است.

** شهر هوشمند برای ارتقای سلامت شهروندان
در بخش دیگر این كارگاه مدیركل سلامت شهرداری تهران با اشاره به اینكه شهر هوشمند وسیله ای برای ارتقای سلامت شهروندان است اظهار داشت: زندگی هوشمند شهری دسترسی برابر به خدمات و فرصت ها را برای شهروندان به ارمغان می آورد كه همه اقشار جامعه همچون سالمندان، معلولان، كودكان، زنان و مردان می توانند از عدالت شهری بهره مند شوند.
زینب نصیری بیان كرد: در زمان حاضر كودكان 17.8 درصد، سالمندان 10.3 درصد، معلولان 10 درصد، زنان 50.2 درصد و جوانان 12.8 درصد جمعیت شهر تهران را به خود اختصاص داده اند كه باید فرصت های برابر بهره مندی از خدمات شهری را داشته باشند.
وی اشاره كرد: دسترسی محدود به منابع و خدمات شهری موجب احداث تاثیر منفی بر سلامت افراد و انزوای آنان در جامعه میگردد.
نصیری مولفه های تحت تاثیر شهر هوشمند را خدمات حمل و نقل، سلامت و بهداشت، آموزش و پرورش، مدیریت شهر و ساختمان، مدیریت پسماند و امنیت عمومی برشمرد و بر شناسایی و كنترل عوامل اجتماعی و محیطی موثر بر سلامت شهری و ارتقای دسترسی پذیری شهروندان در استفاده از خدمات شهری اصرار كرد.
مدیركل سلامت شهرداری تهران با اشاره به اینكه محور سلامت شهری مشاركت همه شهروندان است اظهار داشت: عامل اساسی برای سلامت جسمی و روانی شهروندان عدالت در نمایش زیرساخت های سلامت در جامعه، ترویج سبك زندگی سالم و مسئولیت اجتماعی سازمان های در رابطه با حوزه سلامت است.
وی اظهار داشت: باید پژوهش های جدی و متمركزی درباب دسترسی پذیری شهروندان به خدمات برای تامین سلامت شهری صورت گیرد ضمن اینكه احداث شهر هوشمند نقش مهمی در سلامت جامعه و كاهش حجم آلودگی ها و ترافیك را به همراه خواهد داشت.

**هوشمندسازی تنها علاج نیست
عضو كمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران باز در ادامه كارگاه با تاكید بر اینكه هوشمند سازی تنها راه علاج قطعی برای مشكلات زیست محیطی نیست اظهار داشت: طی 2 دهه گذشته دستگاه های مختلفی در شهر تهران مسائل زیست محیطی را مورد بررسی قرار داده اند.
سید آرش حسینی میلانی اضافه كرد: باید در مرحله اول، شهرداری فرآیند اصلاحی را در دستور كار قرار دهد و در مراحل بعدی باز از ظرفیت نوآوری های بخش دانشگاهی و خصوصی استفاده گردد.
وی اشاره كرد: همین طور باید از توان بخش خصوصی برای رقابت و سرمایه گذاری در بخش های مختلف زیست محیطی همچون تولید انرژی یا تفكیك از مبدا به صورت جدی بهره برد.
حسینی میلانی با اشاره به اینكه نظام مدیریت زیست محیطی توسط شهرداری تهران باید احداث شود اظهار داشت: در این نظام باید مسائل مختلف همچون آلودگی های آب و خاك، احیا و حفاظت از دارایی های طبیعی و زیست محیطی مورد توجه قرار گیرد.
وی بیان كرد: اینك در قالب پویش های زیست محیطی در سطح شهر تهران برنامه های خوبی اجرا شده كه در مدیریت زیست محیطی تاثیر گذار بوده است.
این عضو شورای تهران به نقش این شورا در شفافیت سازی مسائل زیست محیطی اشاره و بیان كرد: این شورا در زمینه حفظ باغ ها اطلاع رسانی خوبی به شهروندان كرد كه باید در سایر حوزه ها باز به این مهم توجه كند.
وی اظهارداشت: آگاهی بخشی به عموم مردم و استفاده از مشاركت آنان در حفظ محیط زیست موثر است و از خیلی از تخلف ها در حوزه شهری جلوگیری می كند.
به گزارش لینك بگیر به نقل از ایرنا همایش بین المللی تهران هوشمند تا عصر فردا(سه شنبه 20 آذر) ادامه دارد.
در این همایش 10 نشست تخصصی با سوژه شهر هوشمند برگزار می گردد كه ازجمله محورهای آنها «نقشه راه شهر هوشمند؛ از ایده تا بلوغ»، «الگوهای مشاركت ذینفعان»، «زیست بوم نوآوری در شهر هوشمند»، «حكمروایی هوشمند و تحول دیجیتال»، «پایداری و زیست پذیری هوشمند سازی شهری و نهادهای ملی» اعلام شده است.
تهرام/8138/ 1008


1397/09/20
14:13:54
5.0 / 5
4595
تگهای خبر: انرژی , تولید , خدمات , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی