اکتشافات بی سابقه جیمز وب در مورد یک سیاره بیگانه

اکتشافات بی سابقه جیمز وب در مورد یک سیاره بیگانه لینک بگیر: لینک بگیر اکتشافات بی سابقه جیمز وب در مورد یک سیاره بیگانه


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، سیاره ای شبیه به زحل که ۷۰۰ سال نوری از خورشید فاصله دارد، به بهترین سیاره بیرون از منظومه شمسی تبدیل گشته که تا حالا کشف شده است. بررسی های "تلسکوپ فضایی جیمز وب"(JWST) در مورد جو این سیاره، جزییات بی سابقه ای را درباره ی شیمی آن آشکار کرده است و حتی شاید به ستاره شناسان امکان دهد تا روش هایی را برای شناسایی حیات بیگانه آزمایش نمایند.
سیاره فراخورشیدی "WASP-۳۹b" که به دور ستاره ای در صورت فلکی "دوشیزه"(Virgo) می چرخد، در اواخر ماه آگوست زمانی که تلسکوپ فضایی جیمز وب دی اکسید کربن را در جو آن یافت، خبرساز شد. این کشف اولین نمونه در نوع خود بشمار می رود که تا حالا انجام شده است و کارشناسان از آن به عنوان یک پیشرفت بزرگ استقبال کرده اند. حالا بعد از گذشت کمتر از سه ماه از این کشف، پژوهش های مبتنی بر مشاهدات تلسکوپ جیمز وب، جزئی ترین اطلاعات را در مورد جو WASP-۳۹b آشکار کرده اند که به ستاره شناسان امکان می دهند تا در مورد تاریخچه شکل گیری این سیاره فراخورشیدی نتیجه گیری کنند.
"لورا کریدبرگ"(Laura Kreidberg)، مدیر "مؤسسه نجوم ماکس پلانک"(MPIA) آلمان که در این رصدها شرکت داشت، در اطلاعیه ای اظهار داشت: این مشاهدات اولیه نشان دهنده علم شگفت انگیزتری هستند که با تلسکوپ فضایی جیمز وب ارائه می شود. ما عملکرد تلسکوپ را آزمایش کردیم و دریافتیم که تقریباً بی عیب است؛ حتی بهتر از آن چیزی که امیدوار بودیم.
ستاره شناسان بین چهار دستگاه جیمز وب، از سه دستگاه برای رصد این سیاره دور استفاده کردند که عبارتند از: دوربین اصلی موسوم به "NIRCam" و دو طیف سنج "NIRISS" و "NIRSpec" که نور اجرام مشاهده شده را به طیف های نور تقسیم می کنند. این نور مانند اثر انگشتی است که ترکیبات شیمیایی سیارات و ستاره های مشاهده شده را نشان میدهد.
مشاهدات نشان دادند که WASP-۳۹b در ابرهای ضخیم حاوی گوگرد و سیلیکات پوشیده شده است. این مواد شیمیایی با نور ستاره مادر در تعامل قرار می گیرند و در واکنشی مشابه واکنشی که در جو زمین ازون را تولید می کند، به تولید دی اکسید گوگرد می پردازند.
سیاره WASP-۳۹b، یک غول گازی با اندازه تقریباً یک سوم سیاره مشتری است و در فاصله هفت میلیون کیلومتری تا ستاره مادر خود یا هشت برابر نزدیک تر از فاصله سیاره عطارد تا خورشید می چرخد. دانشمندان در این بیانیه گفتند که شدت نور ستارگان که به WASP-۳۹b می تابد، این سیاره را به آزمایشگاهی ایده آل برای مطالعه چنین واکنش های فتوشیمیایی تبدیل می کند.
سطح جزییات ارائه شده توسط جیمز وب، به ستاره شناسان امکان داد تا به گذشته WASP-۳۹b نگاهی بیاندازند و بفهمند که چگونه این جهان داغ و سوزان به وجود آمده است. آنها از نسبت کربن به اکسیژن، پتاسیم به اکسیژن، و گوگرد به هیدروژن در جو سیاره، دریافتند که سیاره غول پیکر گازی احتمالاً از برخورد چند سیاره کوچکتر تشکیل شده است. علاوه بر این، فراوانی بسیار بیشتر اکسیژن در مقایسه با کربن در ابرهای ضخیم نشان داد که WASP-۳۹b بسیار دورتر از ستاره خود شکل گرفته است که امروز به دور آن می چرخد.
"ناتالیا باتالها"(Natalia Batalha)، استاد نجوم و اخترفیزیک "دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کروز"(UCSC) که برنامه رصد را هماهنگ کرده است، در این بیانیه اظهار داشت: داده هایی از این دست می توانند بازی را تغییر دهند.
این مشاهدات حتی به ستاره شناسان امکان داد تا روش هایی را آزمایش نمایند که شاید روزی بتواند به شناسایی حیات در سایر سیارات فراخورشیدی کمک نماید. این تشخیص بر تحلیل جوی مشابهی که در WASP-۳۹b انجام شد، متکی است و سپس نتایج را با مدلهای سیارات بیگانه مقایسه می کند. برای مثال، اگر سیاره بیش از آنچه مدلها پیش بینی می کنند اکسیژن داشته باشد، این به عنوان نشانه ای از حیات در نظر گرفته می شود.
با این وجود، سیاره WASP-۳۹b به سبب نزدیکی به ستاره مادر خود، گزینه غیرمحتملی برای میزبانی حیات فرازمینی است برای اینکه دمای این سیاره به ۹۰۰ درجه سلسیوس می رسد که آنرا به سیاره ای غیرقابل زندگی کردن تبدیل می کند.




منبع:

1401/09/02
14:44:33
0.0 / 5
307
تگهای خبر: بازی , تولید , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی