پرواز موفقیت آمیز کپسول اوریون در نزدیکی ماه

پرواز موفقیت آمیز کپسول اوریون در نزدیکی ماه لینک بگیر: کپسول ˮاوریونˮ در مهم ترین عملیات از ماموریت خود توانست با موفقیت به ماه نزدیک شود و مقامات ناسا را شگفت زده کند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، کپسول "اوریون"(Orion) ناسا، یکی از مانورهای کلیدی اولین سفر خودرا با موفقیت به انتها رساند. این مانور مهم، پرواز از نزدیکی ماه بود که طی آن، اوریون تا فاصله ۸۱ مایلی سطح ماه نزدیک شد. این عملیات به چند دلیل مهم بود که مهم ترین آنها یک آزمایش حیاتی برای سیستم پیشرانه است.
مقامات ناسا می گویند که اعضای گروه ماموریت "آرتمیس۱"(Artemis 1) بعد از مشاهده عملکرد کپسول اوریون در راه خود به سمت مدار ماه، شگفت زده شده اند.
آرتمیس۱ روز ۱۶ نوامبر در ساعت ۱: ۴۷ بامدادان به وقت منطقه زمانی شرقی به فضا پرتاب شد و از "مرکز فضایی کندی"(KSC) در فلوریدا پرتاب شد و نمایشی دیدنی از قدرت محض موشک "سامانه پرتاب فضایی"(SLS) ناسا بود. کپسول اوریون اندکی بعد از آن به مدار زمین رسید و سپس ۸۷ دقیقه بعد از پرتاب، عملیات موسوم به "ورود به مدار انتقال ماه"(TLI) را انجام داد تا به سمت ماه پرتاب شود.


اوریون روز دوشنبه ۲۱ نوامبر، به اندازه کافی به سطح ماه نزدیک شد و از گرانش ماه بهره برد تا بتواند در اطراف ماه بچرخد. این پرواز، یکی از دو مانور ضروری برای ورود اوریون به "مدار رتروگراد"(retrograde orbit) خود در اطراف ماه بود. مرحله بعدی مقرر است روز جمعه در ساعت ۱۶: ۵۲ به وقت منطقه زمانی شرقی صورت گیرد.
اوریون حدود یک هفته در این مدار باقی خواهد ماند تا سیستم های مختلف همچون هدایت، ناوبری، ارتباطات، قدرت و کنترل حرارتی را آزمایش کند.


بعد از جمع آوری داده ها، مقامات ناسا عصر دوشنبه ۲۱ نوامبر یک جلسه توجیهی برگزار کردند تا در مورد پرواز اوریون از نزدیکی ماه صحبت کنند. "جود فریلینگ"(Judd Frieling)، مدیر پرواز در "مرکز فضایی جانسون"(JSC) ناسا اظهار داشت که اعضای گروه ماموریت آرتمیس۱ از عملکرد فعلی اوریون بعد از پرتاب، شگفت زده شده اند.
وی ادامه داد: کنترل کننده های پرواز از این ویدیو های فوق العاده ای که می توانند از کپسول اوریون دریافت نمایند، کاملا شگفت زده هستند. علاوه بر این، آنها خوشحال هستند که تمام تلاش و فداکاری که سال های بسیاری صرف کرده اند، نتیجه داده است.
"هاوارد هو"(Howard Hu)، مدیر برنامه اوریون اظهار داشت: این گروه، عملکرد واقعا خوبی را در تمام زیرسیستم ها و سیستم های ما دیده اند و ما مطمئنا تا حالا از عملکرد کپسول راضی هستیم.
وی ادامه داد: امروز روز فوق العاده و شگفت انگیزی بود. من می خواهم اطلاعات مربوط به کپسول را بشنوم، درباره ی آن یاد بگیرم و درباره ی کاری که انجام می دهیم، هیجان زده باشم.
در این جلسه، درباره ی پرتاب موشک سامانه پرتاب فضایی ماموریت آرتمیس۱ در ۱۶ نوامبر نیز صحبت شد. "مایک سارافین"(Mike Sarafin)، مدیر ماموریت آرتمیس۱ در مقر ناسا اظهار داشت که سامانه پرتاب فضایی در حین پرتاب، بی عیب و نقص عمل کرد.
وی ادامه داد: نتایج قابل توجه بودند و عملکرد موشک فراتر از انتظارات بود. روش سوخت رسانی ملایم تر که در سومین تلاش موفقیت آمیز پرتاب انجام شد، نتایجی را که مدیران ماموریت انتظار داشتند، به همراه داشت و تعدادی از مشکلات مربوط به کوشش های پیشین را دور زد.
سارافین در مورد صدمه ای که سکوی پرتاب "B 39" در مرکز فضایی کندی هنگام پرتاب متحمل شد نیز صحبت کرد. بااینکه خیلی از لطمه ها انتظار می رفتند و مشابه پرتاب های دیگر بودند اما ۸.۸ میلیون پوند نیروی رانش تولیدشده توسط مرحله هسته ای سامانه پرتاب فضایی و دو تقویت کننده موشک جامد به درستی عمل کردند.
سارافین اظهار داشت که قسمتی از درزبندی عایق اطراف پایه کپسول که توسط طوفان نیکول لطمه دیده بود، در میدان داخلی اطراف موشک پیدا شد. هنوز مشخص نیست که آیا این قسمت از درزبندی هنگام پرتاب از آن جدا شده یا قبلا توسط طوفان نیکول جدا شده است. یک نوار از آن درزبندی که در اثر طوفان لطمه دیده بود، قبل از پرتاب یک منبع نگرانی بود اما مدیران ماموریت تشخیص دادند که خطری وجود نخواهد داشت.
در ماموریت آرتمیس۱، اوریون برای یک سفر ۲۶ روزه به سمت ماه فرستاده شده است که طی آن، در نزدیکترین گذرگاه خود تا ۸۰ مایلی سطح ماه و در دورترین فاصله تا حدود ۴۰ هزار مایلی سطح ماه قرار خواهد گرفت. این ماموریت به عنوان آزمایش پرواز سامانه پرتاب فضایی، اوریون و سیستم های کنترل زمینی مرتبط قبل از ماموریت های آرتمیس۲ و آرتمیس۳ طراحی شده است که به ترتیب برای سالهای ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ برنامه ریزی شده اند.
اوریون بعد از دور شدن از ماه، سفر بازگشت خودرا به سمت زمین شروع می کند و در ۱۱ دسامبر در اقیانوس آرام فرود می آید.
منبع:

1401/09/01
21:38:50
0.0 / 5
228
تگهای خبر: ارتباطات , تولید , وب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی