استرس سبب توجه به عادات بد همسر می شود

استرس سبب توجه به عادات بد همسر می شود لینک بگیر: نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که استرس می تواند موجب شود زوجین، حتی آنهایی که هنوز در دوره ماه عسل رابطه خود هستند، بیشتر روی عادت های بد همسرشان تمرکز کنند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یک مطالعه جدید اخطار داده است که شرایط پر استرس در زندگی می تواند سبب شود افراد بیشتر روی عادت های بد شریک زندگی شان تمرکز کنند.
محققان می گویند این مورد حتی برای زوج هایی که هنوز در دوره ماه عسل رابطه خود هستند هم صدق می کند.
مطالعات گذشته نشان داده اند که شرایط استرس زای زندگی می تواند بر نحوه تعامل زوج ها تاثیر بگذارد، اما این مطالعه جدید نشان داده است که فردی که استرس را تجربه می کند، بیشتر متوجه رفتار منفی همسرش می شود.
حالا محققان اعتقاد دارند که استرس می تواند بر روی توجه فوری شریک زندگی بر روی اعمال فرد تاثیر بگذارد.
اقدامات منفی مورد بررسی در این مطالعه شامل شکستن عهد و عدم عمل به قول از جانب همسر، نشان دادن عصبانیت یا بی صبری یا انتقاد از شریک زندگی بود.
دکتر لیزا نف نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه تگزاس می گوید: ما دریافتیم افرادی که گزارش داده اند در خارج از رابطه خود وقایع استرس زاتری را تجربه کرده اند، مانند مشکلات در محل کار، اگر شریک زندگی آنها رفتاری بی ملاحظه داشته باشد، به صورت ویژه متوجه آن می شوند.
این تیم تحقیقاتی از ۷۹ زوج تازه ازدواج کرده خواست تا هر شب یک نظرسنجی کوتاه را به مدت ۱۰ روز تکمیل کنند و در آن رفتار خود و همسرشان را ثبت کنند.
پیش از شروع این مطالعه هم شرکت کنندگان پرسشنامه ای را تکمیل کردند که در آن جزئیات رویدادهای استرس زا در زندگی خویش را به اشتراک گذاشتند.
دکتر نف می گوید که مطالعه بر روی زوج های تازه ازدواج کرده اهمیت نتایج را دوچندان می کند، چونکه زوج ها بخصوص در اوایل ازدواج بیشتر روی رفتارهای مثبت یکدیگر تمرکز می کنند و اعمال منفی را در طول دوره ماه عسل نادیده می گیرند.
وی ادامه داد: این چند سال قبل برای خیلی از مردم سخت بوده است و استرس ناشی از شیوع بیماری همه گیر کووید همچنان ادامه دارد و اگر استرس باعث شود توجه افراد به رفتارهای بی ملاحظه شریک زندگی شان معطوف شود، احتمالا بر رابطه شان تاثیر منفی می گذارد.
محققان دریافتند که تجربه تنها یک روز پر استرس برای تمرکز روی رفتار منفی شریک زندگی خود کافی نیست، اما تجمع شرایط استرس زا به مدت طولانی تر در زندگی می تواند سبب تغییر در توجه او به رفتارهای همسرش شود.
این یافته ها همینطور نشان داده است که افرادی که تحت شرایط استرس زا هستند، کمتر متوجه رفتار مثبت شریک زندگی خود می شوند، در حالیکه به احتمال زیاد متوجه اقدامات بی ملاحظه وی می شوند.
در حالیکه امکان دارد آگاهی از اثرات استرس بتواند به زوج ها کمک نماید تا رفتار خویش را اصلاح کنند و صدمه به رابطه خویش را محدود کنند، دکتر نف اعتقاد دارد که این مورد باید بیشتر مورد مطالعه قرار بگیرد.
وی می گوید تحقیقات آینده بهتر است روی دوره های فراتر از مرحله ماه عسل معطوف شوند.
وی ادامه داد: باید دید آیا اثرات مضر استرس امکان دارد در میان زوج هایی که مدتی از ازدواجشان گذشته، قوی تر باشد یا خیر. اما این حقیقت که ما این اثرات را در نمونه ای از زوج های تازه ازدواج کرده مشاهده کردیم، نشان داده است که استرس چقدر می تواند اثرگذار باشد.
این مطالعه در مجله Social Psychological and Personality Science انتشار یافته است.
منبع:

1401/07/06
13:08:54
0.0 / 5
174
تگهای خبر: تحقیقات , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی