روش جدیدی برای درمان التهاب شدید دندان

روش جدیدی برای درمان التهاب شدید دندان لینک بگیر: یک دندان پزشک روسی، روش جدیدی را برای درمان یک نوع التهاب شدید دندان ابداع کرده است.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، یک دندانپزشک "دانشگاه دوستی ملل روسیه"(RUDN University)، روش جدیدی را برای درمان التهاب بافت های اطراف ریشه دندان و کانال ریشه ابداع کرده است. این روش جدید و جامع، درمان بافت ملتهب به وسیله گاز ازون را پیشنهاد می دهد. هنگامی که این روش در یک مورد پیچیده بالینی استفاده شود، به نجات دندان بیمار کمک می نماید.
هم "مغز دندان"(dental pulp) که بافت همبند در حفره دندان است و هم "پیرادندان"(periodontium) که ریشه دندان را به استخوان فک متصل می کند، ممکنست ملتهب شوند. اگر عفونت هر دو ناحیه را تحت تأثیر قرار دهد، درمان کامل دندان بسیار دشوارتر خواهد بود. تشخیص دادن چنین مواردی دشوار است و به همین دلیل، هیچ سفارش درمانی کلی در مورد آنها وجود ندارد. تعدادی از دندان پزشکان ترجیح می دهند ابتدا روی کانال های داخلی تمرکز کنند؛ در صورتیکه برخی دیگر درمان مغز دندان و پیرادندان را بطور همزمان پیشنهاد می کنند. "ماریا ماکیوا"(Maria Makeeva)، دندان پزشک دانشگاه دوستی ملل روسیه، یک پروتکل واحد را برای درمان جامع مغز دندان و پیرادندان اجرا کرده است.
ماکیوا اظهار داشت: التهاب بافت های پیرادندان، اغلب به از دست دادن دندان منجر می شود. در بعضی موارد، دندان از دست رفته را نمی توان با ایمپلنت جایگزین کرد برای اینکه نتایج عفونت، پیش آگهی کاشت را بدتر می کنند. بنابراین، حفظ دندان در این شرایط، نتیجه مطلوب تری خواهد داشت.
این روش جدید روی یک بیمار ۴۴ ساله انجام شد. در ابتدا، بیمار مبتلا به التهاب پیرادندان تشخیص داده شد. دندان او لق بود و جریان چرک مشاهده شده بود.
اولین گام ها برای روش درمان التهاب پیرادندان معمولی بود. طی این مراحل، به بیمار آنتی بیوتیک داده شد و سپس به او آموزش داده شد که دندان را با "کلرهگزیدین"(Chlorhexidine) بشوید. دندانپزشک علاوه بر این، جرم گیری دندان را انجام داد. بعد از آن، بیمار به مدت شش ماه تحت نظر قرار گرفت.
بااینکه خونریزی و پیوره متوقف گردید اما دندانپزشک در یک معاینه، لطمه بافتی را در اطراف ریشه دندان مشاهده کرد. این روند تا آنجا پیش رفت که موجب تخریب استخوان شد. مشخص شد که التهاب ابتدایی به بافت های داخلی دندان منتقل شده است.
یک متخصص لثه درمانی و یک متخصص ریشه درمانی با همکاری یکدیگر، یک روش درمانی جامع را اجرا کردند. گام بعدی آنها روی برداشتن مغز دندان مرده از کانال های دندان متمرکز بود. کانال ها بعد از پاکسازی، خشک شدند و برای ضدعفونی بهتر به مدت ۲۴ ثانیه با گاز ازون تحت درمان قرار گرفتند.
بعد از یک هفته پانسمان، درمان تکرار شد و حفره با یک پرکننده دائمی از جنس یک ماده کامپوزیت نوری پوشانده شد. درمان با ازون برای بافت های پیرادندان نیز مورد استفاده قرار گرفت. معاینه طی شش ماه، هیچ التهابی را در دندان نشان نداد. علاوه بر این، بافت استخوان رو به بهبودی رفت.
ماکیوا اظهار داشت: درمان التهاب بافت های مغز دندان و پیرادندان بصورت همزمان بسیار دشوار است. التهاب ممکنست توسط چندین نوع عامل بیماری زا بطور همزمان ایجاد شود که بین بافت ها انتقال می یابند و پیش آگهی را بدتر می کنند. تجربه ما نشان میدهد که چنین دندان عفونی را می توان نجات داد اما این کار به همکاری نزدیک متخصصان لثه درمانی و ریشه درمانی و همین طور رعایت کامل سفارش های بهداشت دهان توسط بیمار نیاز دارد. همین طور باید مقاومت باکتریایی احتمالی نسبت به آنتی بیوتیک ها را در نظر گرفت و از درمان ضد باکتریایی مانند گاز ازون بهره برد.
این پژوهش، در مجله "Clinical، Cosmetic and Investigational Dentistry" به چاپ رسید.1400/11/04
21:26:08
0.0 / 5
296
تگهای خبر: دانش , متخصص , وب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی