احیای مغز بچه قورباغه ها با تزریق جلبک!

احیای مغز بچه قورباغه ها با تزریق جلبک! یک مطالعه جدید نشان داده است که قرار دادن جلبک در مغز نوزادان قورباغه می تواند مغز آنها را بعد از عدم اکسیژن رسانی و بروز صدمه های مغزی، احیا کند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مغز انسان یک اندام پیچیده و اعجاب انگیز است که با وجود این که تنها دو درصد از بدن ما را تشکیل می دهد، ۲۰ درصد از اکسیژن بدن را مصرف می کند. این بدان معناست که مغز انسان نمی تواند بیشتر از پنج دقیقه بدون اکسیژن زنده بماند و بدون اکسیژن، صدمه های جبران ناپذیری مانند سکته مغزی رخ می دهد.
اما اگر راهی برای اکسیژن رسانی به مغز درحال مرگ و احیای آن وجود داشت، چه می شد؟ تحقیقات جدید نشان داده که این کار در قورباغه ها امکان پذیر است.
محققان در این آزمایش جدید، جلبک سبز و سیانو باکتری را به مغز بچه قورباغه های پنجه دار آفریقایی که خفه شده بودند، تزریق کردند و دریافتند که این باکتری ها توانستند این بچه قورباغه ها را زنده کنند.
محققان افزایش اکسیژن موضعی را در زمان حضور جلبک های سبز یا سیانوباکتری و فتوسنتز آنها را در زیر نور مشاهده نمودند، بدین معنا که باکتری ها اساساً فعالیت عصبی را از نو شروع کردند و مغز را از مرگ دور کردند.
سیانوباکتری ها(Cyanobacteria) که با نام "سیانوفیت ها" هم شناخته می شوند، شاخه ای از باکتری های گرَم-منفی هستند. آنها عموماً اتوتروف و دارای رنگدانه های فتوسنتزی مختلفی همچون کاروتنوئیدها، فیکوبیلین و انواع مختلف کلروفیل هستند و با کمک این رنگدانه ها نور را جذب کرده و در نهایت، فتوسنتز می کنند. این باکتری ها برای تولید انرژی احتیاج به نور و آب دارند. آنها بی هوازی هستند یعنی نیازی به مصرف اکسیژن ندارند و اغلب، متحرک هستند. علیرغم این که سیانوباکتری ها، جلبک نیستند، گاهی به صورت تحت اللفظی، به آنها جلبک سبز-آبی هم گفته می شود.
نویسندگان در این مطالعه نوشتند: در آینده، میکروارگانیسم های فوتوتروفیک می توانند وسیله جدیدی برای افزایش مستقیم سطح اکسیژن در مغز به صورت کنترل شده در شرایط خاص اکولوژیکی یا به دنبال صدمه های پاتولوژیکی عرضه کنند.
متأسفانه این مفهوم هر چقدر هم که هیجان انگیز باشد، تا کارکرد برای انسان فاصله بسیاری دارد.
محققان می گویند که می توانند این روش را در آزمایشگاه روی ارگانوئیدها یا برش های کوچکی از مغز انسان آزمایش نمایند. اما حتی اگر این آزمایش هم ثمربخش باشد، به این معنا نیست که در واقع روی انسان هم کار می کند.
گفتنی است که بدن بچه قورباغه ها شفاف است و این سبب می شود که به باکتری ها نور برسد و بتوانند در حضور آن در مغز فتوسنتز کنند. اما جمجمه انسان شفاف نیست و این امکان برای مغز انسان میسر نیست.
این تیم تحقیقاتی حتی این فرایند را "بالقوه مضر" توصیف می کند، چونکه باکتری ها به صورت بالقوه می توانند خارج از کنترل رشد کرده و عروق خونی را مسدود کنند.
همینطور این حقیقت وجود دارد که اکسیژن بیش از اندازه هم می تواند در این فرایند تولید شود که باز هم مضر است. با این وجود، این یک آزمایش جالب است.
منبع:

1400/07/27
09:43:34
0.0 / 5
217
تگهای خبر: انرژی , تحقیقات , تولید , وب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی