راه ساده ای برای ایجاد پادماده!

راه ساده ای برای ایجاد پادماده! لینک بگیر راه ساده ای برای ایجاد پادماده!


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تعدادی از محققان یک روش ساده و شگفت آور برای بازآفرینی شرایط نزدیک به یک ستاره نوترونی ترسیم کرده اند، پیشرفتی که می تواند منجر به کشفیات علمی جدید و غیرقابل تصوری پیرامون نقش اسرارآمیز پادماده شود.
این گروه از فیزیکدانان دستگاهی را طراحی نموده اند که در مقاله ای در مجله Communications Physics شرح داده شده است و دارای دو لیزر است که به طرف یکدیگر شلیک می کنند. نتیجه این است که انرژی دو لیزر بصورت همزمان به ماده، به شکل الکترون و همین طور پادماده به شکل پوزیترون تبدیل می شود.
نادر بودن و بی ثباتی پادماده به این معنا است که بررسی آن به شکل شایان توجهی دشوار است. پادماده بطور معمول در نزدیکی سیاه چاله ها و ستاره های نوترونی تولید می شود، در صورتیکه روی زمین می توان آنرا بعد از برخورد صاعقه یا در تاسیساتی مانند برخورد دهنده بزرگ هادرونی مشاهده کرد.
با این وجود به لطف این روش جدید، دانشمندان در سراسر جهان ممکنست حالا قادر به تولید پاد ماده در آزمایشگاه باشند. بااینکه هنوز این دستگاه لیزری برای تولید پادماده باید تکمیل شود، اما شبیه سازی ها نشان میدهد که اصول آن صحیح است و این دستگاه کارآمد است.
این دستگاه جدید که بطور مشخص "گیره لیزری" نامیده می شود، دو لیزر قوی را از هر دو طرف به یک بلوک پلاستیکی شلیک می کند. این بلوک شامل کانال های کوچک متقاطع به عرض تنها چند میکرومتر است که به تسریع ابر الکترون ها درون ماده کمک می نماید. هنگامی که ابرهای الکترونی از پرتوهای جداگانه لیزر با یکدیگر برخورد می کنند، تعداد زیادی پرتوهای گاما تولید می کنند که سبب تولید ماده و پادماده می شود که در این مورد خاص، الکترون ها و معادل پادماده آنها یعنی پوزیترون ها است.
بعنوان یک اقدام دیگر این دستگاه همین طور از میدان های مغناطیسی برای متمرکز کردن پوزیترون ها در یک پرتوی متمرکز استفاده می نماید.
پژوهشگران توضیح می دهند: در فاصله فقط ۵۰ میکرومتر، ذرات باید به انرژی یک گیگالکترون ولت(GeV) برسند، مقداری که به طور معمول به شتاب دهنده ذرات کامل نیاز دارد.
فیزیکدانان می گویند، پروسه به وجود آمده توسط این دستگاه به احتمال زیاد منعکس کننده فرآیندهایی است که در مگنتوسفر تپ اخترها مشاهده می شود که به سرعت درحال چرخش به دور ستاره های نوترونی هستند.
"الکسی عارفیف" یکی از نویسندگان این مطالعه توضیح داد: با مفهوم جدید ما، چنین پدیده هایی را می توان در آزمایشگاه حداقل تا حدی شبیه سازی کرد که به ما امکان می دهد آنها را بهتر درک نماییم.
پادماده که از ذرات بار مخالف ماده معمولی تشکیل شده است، در مقایسه با ماده به طرز شگفت آوری کمیاب است و دانشمندان بطور دقیق مطمئن نیستند که چرا چنین است. این تحقیقات جدید ممکنست به دانشمندان کمک نماید تا این راز عدم تقارن ماده و پادماده را کشف کنند.
دانشمندان براین باورند که ماده و پادماده باید طی سالهای بعد از مه بانگ با یکدیگر برخورد کرده و از بین رفته باشند، برای اینکه تصور می شود آنها در مقادیر مساوی تولید شده اند.
این یافته های جدید به دانشمندان اجازه می دهد درک کلی بهتری کسب کنند، اما هنوز نمی دانیم که چرا مقدار پادماده در جهان بسیار کمتر از ماده است. این کشف می تواند درک کلی ما از جهان را تغییر داده و به تحقیقات جدیدی منجر شود که قبلاً ممکن نبود.
منبع:

1400/05/14
11:10:21
0.0 / 5
189
تگهای خبر: انرژی , تحقیقات , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی