ساخت یخچال فضایی

ساخت یخچال فضایی لینک بگیر: مهندسان دانشگاه ˮپردوˮ موفق به طراحی و ساخت یخچالی به اندازه مایکروویو شده اند که می تواند پایانی بر صرف غذاهای خشک و منجمد شده توسط فضانوردان در فضا باشد.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک بیانیه مطبوعاتی از دانشگاه "پردو"(Purdue) توضیح می دهد که گروهی از مهندسان این دانشگاه با موفقیت فناوری "یخچال جاذبه صفر" را در آزمایش های ریزگرانشی روی زمین آزموده اند.
فضانوردان امروزه در فضا با رژیم غذایی متشکل از غذاهای کاملاً منجمد و خشک زندگی می کنند. حالا با برنامه ریزی های انجام شده برای بازگشت انسان به کره ماه و رفتن به مریخ و فراتر از آن، نیاز به تهیه روش های جدید برای فضانوردان بمنظور حفظ رژیم غذایی که مواد مغذی مورد نیاز و همین طور وعده های غذایی خوش طعم تقویت کننده روحیه را فراهم آورد، به شدت احساس می شود.
مشکل ساخت یخچال برای کار در فضا از این واقعیت ناشی می شود که یخچال های استاندارد برای انجام پروسه خنک سازی به نیروی گرانش وابسته هستند. بطور معمول یخچال، ماده خنک کننده را از حالت مایع به بخار و باردیگر به بخار تبدیل می کند تا فضای داخلی خودرا خنک نگه دارد.
تیم مهندسان دانشگاه "پردو" در قالب همکاری با شرکت "ویرپول"(Whirlpool) و تولید کننده تجهیزات "ایر اسکوارد"(Air Squared) که توسط برنامه تحقیقات نوآوری در مشاغل کوچک ناسا تاسیس شده، چالش پیچیده ساخت یخچال فضایی را بر عهده گرفتند.
این تیم در کوشش برای یافتن روشی برای حل مشکل گردش و کارکرد خنک کننده در فضا، سرانجام یک یخچال تقریباً به اندازه یک دستگاه مایکروویو تولید کردند که برخلاف یخچال های استاندارد، دارای کمپرسور بدون روغن است، به این معنا که کنترل آن در جاذبه صفر آسان تر است.
نمونه اولیه این یخچال فضایی، ماده خنک کننده یا مبرّد را بوسیله چرخه فشرده سازی بخار با سرعت بیشتری می فرستد تا بتواند بدون نیاز به جاذبه کار کند.
این تیم در نخستین آزمایش این یخچال فضایی نشان داد که برخلاف یخچال های استاندارد می تواند وارونه بر روی زمین و در حضور جاذبه کار کند.
در مرحله بعدی، آنها یخچال فضایی را بر روی یکی از هواپیماهای ایجاد کننده شرایط ریزگرانش سوار کردند. این یخچال در ۳۰ شرایط بی وزنی مورد آزمایش قرار گرفت که هر یک از آنها ۲۰ ثانیه به طول انجامید و در همه آنها به خوبی کار کرد.
بدین سبب بنظر می رسد که این یخچال در فضای بدون گرانش نیز درست مانند روی زمین کار می کند.
تیم سازنده گفت: هنوز باید تجزیه و تحلیل بیشتری بر روی داده ها صورت گیرد تا بعنوان مثال ببینیم طراحی آن از نظر انرژی در فضا کارآمد است یا نه و این که آیا می تواند برای ایستگاه فضایی بین المللی کارایی داشته باشد یا خیر.
باتوجه به ماموریت اخیر فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) که اقامت شان ۳۲۸ روز طول کشید و برنامه های ناسا برای کاوش اعماق فضا، این فناوری می تواند تقویت و پیشرفت شایان توجهی برای ماموریت های فضایی آینده باشد.
منبع:

1400/03/08
22:37:58
0.0 / 5
222
تگهای خبر: انرژی , تحقیقات , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی