آیا تست ضریب هوشی معیار مناسبی برای اندازه گیری هوش است؟

آیا تست ضریب هوشی معیار مناسبی برای اندازه گیری هوش است؟ به گزارش لینک بگیر آزمون های آی کیو (IQ) یا ضریب هوشی به صورت گسترده ای توسط سازمان های آموزشی و حرفه ای جهت بررسی متقاضیان استفاده می شود.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، این آزمون ها در مطالعات روانشناختی که به دنبال شناسایی عوامل موثر بر هوش هستند هم مورد توجه قرار می گیرند. مانند باقی آزمون ها به نظر می آید با تمرین میتوان نمره ی ضریب هوشی را بهبود بخشید اما اگر بتوان این کار را انجام داد چه اتفاقی برای آزمون های هوش می افتد؟
ما از پنج متخصص در زمینه ی هوش پرسیدیم که آیا میتوان نمره ی ضریب هوشی را با تمرین ارتقا داد و مجموعی از پاسخ های آنها را در ادامه خواهیم دید.
نمره ضریب هوشی چیست؟
این یک نمره ی استاندارد است که توانایی شناختی فرد را نسبت به سایر افراد نشان می دهد؟ آزمون ضریب هوشی از اوایل دهه ی ۱۹۰۰ میلادی شکل گرفت و تابحال تغییراتی داشته است. آزمون بهره هوشی توانایی های مختلفی در فرد را مورد بررسی قرار می دهد. همچون توانایی یادگیری و حفظ مطالب، استدلال انتزاعی و پردازش دیداری-فضایی. باآنکه آزمون های هوش مجازی زیادی وجود دارند اما نتایج قابل اعتماد را میتوان از آزمون های رسمی به دست آورد که بیشتر از یک ساعت طول می کشد و به صورت تخصصی مورد نظارت قرار می گیرد.
آیا افراد می توانند با تمرین نمره ی ضریب هوشی خویش را بهبود بخشند؟
متخصصان در این حوزه اختلاف نظر دارند. دکتر ایان سیلور(Ian Silver) متخصص هوش و علوم رفتاری از دانشگاه سینسیناتی(Cincinnati) می گوید: به صورت کلی بیشتر روش هایی که برای بهبود ضریب هوشی استفاده می شوند مانند برنامه های تلفن همراه و یا دوره های آنلاین سبب افزایش ضریب هوشی نمی شوند.
دکتر هاینک سیگلر(Hynek Cigler) متخصص روانشناسی از دانشگاه ماساریک(Masaryk) می گوید: تمرین آزمون های در ارتباط با ضریب هوشی می تواند عملکرد شما را بهبود بخشد و نمره ی شما را ارتقا دهد اما تاثیری بر ضریب هوشی شما نخواهد گذاشت چونکه تنها آزمون دهنده ی بهتری خواهید شد.
همه ی کارشناسان تاکید دارند که نمره ی آزمون ضریب هوشی با هوش واقعی متفاوت است.
دکتر سیگلر تاکید می کند که بعضی از انواع هوش با تمرین و آموزش ارتباط دارند و تمرین چنین مهارت هایی بخصوص در سنین پایین می تواند سبب رشد هوشی بهتر شود.
آیا ضریب هوشی معیار خوبی جهت بررسی هوش است؟
طبق گفته ی بعضی از متخصصان نمره ی ضریب هوشی را میتوان با تمرین بهبود بخشید این بدان معناست که این آزمون مناسب نمی باشد.
با این وجود دکتر دیمیتری ون درلیندن(Dimitri Van der Linden) از دانشگاه روتردام(Rotterdam)می گوید: باآنکه میتوان نمره ی خویش را در این آزمون بهبود بخشید و یا در آن تقلب کرد اما همچنان این آزمون به صورت کلی برای تشخیص هوش مناسب می باشد.
پاسخ دکتر ون درلیندن مشابه نظر خیلی از متخصصان روانشناسی بود و هفت نفر از متخصصان با وی هم نطر بودند.
با این وجود تعداد بسیار دیگری از متخصصان بر این مورد تاکید دارند که این آزمون تمام جنبه های هوش را در نظر نمی گیرد. برای مثال در این آزمون خلاقیت، هوش احساسی و یا اجتماعی بررسی نمی گردد.
پروفسور رابرت استرنبرگ(Robert Sternberg) متخصص هوش و آموزش از دانشگاه کورنل(Cornell) می گوید: این آزمون ها مهارت های اساسی ما برای حل مشکلات زندگی را اندازه گیری نمی کنند.
مشکل اصلی این است که هیچ تعریف مشخصی برای هوش وجود ندارد. انواع مختلفی از آن وجود دارد که تاثیرات گوناگونی بر روی مهارت های ما می گذارند و میتوان آنها را به گونه های مختلف بررسی کرد.
منبع:

1400/02/20
23:42:15
0.0 / 5
341
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی