ابداع اولین پلت فرم جهت بررسی آلزایمر زودرس

ابداع اولین پلت فرم جهت بررسی آلزایمر زودرس لینک بگیر: پژوهشگران آمریکایی با ارائه یک مدل موش مهندسی شده ژنتیکی، اولین پلت فرم را جهت بررسی آلزایمر ارایه داده اند.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا، ارواین، زیست شناسان، یک مدل موش جدید ارایه داده اند که از نظر ژنتیکی مهندسی شده و برخلاف نمونه های پیشین، مبتنی بر رایج ترین شکل بیماری آلزایمر است. این پیشرفت، نویدبخش گام های جدیدی برای مقابله با آلزایمر است.
بااینکه از سال ۱۹۹۰ تاکنون، بیش از ۱۷۰ نوع موش مبتلا به آلزایمر مورد استفاده قرار گرفته اند اما این مدلها، "آلزایمر زودرس" یا "آلزایمر فامیلی"(familial AD) را تقلید می کنند که کمتر از پنج درصد همه موارد مبتلاشدن به آلزایمر را تشکیل می دهد. دانشمندان تا همین اواخر، جهش های موجود در ژن های انسانی با خطر خانوادگی را به ژنوم موش ها وارد می کردند تا موش های مبتلا به این نوع از آلزایمر را عرضه کنند. پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، ارواین" (UCI) تصمیم گرفتند تا با ابداع یک مدل موش جهت بررسی دلیلهای آلزایمر زودرس، روش جدیدی را در پیش بگیرند. این مدل جدید موسوم به "sporadic AD" علاوه بر این نوع آلزایمر، ۹۵ درصد موارد باقیمانده را نیز شامل می شود.
"فرانک لافرلا"(Frank LaFerla)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما باور داشتیم که مدلهای ابداع شده در مورد نوع نادر فامیلی آلزایمر می توانند دلیل ناموفق بودن درمان ها در آزمایش های بالینی باشند. ما تصمیم گرفتیم مدلی را ابداع نماییم که شکل متداول تر آلزایمر فامیلی را نشان دهد.
"دیوید باگلیتو-وارگاس"(David Baglietto-Vargas)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: مدلهای فعلی آلزایمر برای کمک به درک بیماری زایی آن باارزش هستند اما خیلی از این مدلها، تغییرات منحصر به فردی را شامل می شوند که دانشمندان را به برداشت اشتباه از برخی یافته های تجربی سوق داده است.
پژوهشگران بجای این که جهش ها را از ژن هایی با خطر آلزایمر فامیلی به موش ها وارد کنند، مدل جدیدی را با بهره گیری از مهندسی ژنتیک ابداع کردند تا سه آمینواسید موجود در بدن موش ها را به همتای آنها در بدن انسان نزدیک کنند. نتیجه این کار، ابداع مدلی موسوم به "مدل پلتفرم" (platform model) برای آلزایمر زودرس است.
این مدل جدید، شرایط در رابطه با آلزایمر را نشان میدهد که لطمه شناسی پیشرفته تری را مشخص می کند. این شرایط، تغییرات ناشی از سن در شناخت، التهاب، حجم مغز و موارد دیگر را در بر دارد که مطابق با تغییرات انسانی است.
"کیم گرین"(Kim Green)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این مدل را می توان برای درک رخدادهای زودرس در مغز که شاید با آلزایمر مرتبط باشند، به کار برد. ما می توانیم از عوامل محیطی و ژنتیکی استفاده نمائیم تا جنبه های افزایش سن را که در شروع آلزایمر زودرس مهم هستند، مورد بررسی قرار دهیم.
"گرنت مک گرگور"(Grant MacGregor)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ارائه این مدل موش، یک گام اساسی به سمت مدل سازی آلزایمر زودرس به همراه خاصیت های بارز آن بشمار می رود.
نتیجه گیری در مورد آلزایمر زودرس و تغییرات ژنتیکی وابسته به آن، زمان زیادی خواهد برد اما نتایج این پژوهش نشان می دهند که ما در راه درستی قرار گرفته ایم و ممکنست که رویکرد ما مثمر ثمر باشد.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1400/02/09
20:45:34
0.0 / 5
406
تگهای خبر: دانش , سایت , وب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی