حتی یك ضربه مغزی خفیف هم خطر سكته را به همراه دارد

حتی یك ضربه مغزی خفیف هم خطر سكته را به همراه دارد به گزارش لینک بگیر یک پژوهش جدید نشان داده است که تجربه ضربه مغزی هر قدر هم خفیف باشد، می تواند خطر سکته را افزایش دهد.


به گزارش لینک بگیر به نقل از ایسنا و به نقل از فیلی ویس، بیمارانی که از ضربه مغزی تروماتیک حتی یک ضربه مغزی خفیف رنج می برند، در چهار ماه نخست بعد از آسیب، با بیشترین میزان خطر سکته رو به رو هستند اما یک پژوهش جدید نشان داده است که این خطر در این افراد، تا پنج سال بیشتر از بقیه مردم باقی می ماند.
صدمه های مغزی تروماتیک که عملکرد طبیعی مغز را مختل می کنند، در خیلی از موقعیت ها همچون سقوط، تصادف خودرو و برخورد هنگام ورزش رخ می دهند.
بیشتر از ۲۳ میلیون بزرگسال آمریکایی که ۴۰ سال به بالا هستند، سابقه وارد شدن صدمه به سر و ضربه مغزی را دارند. سقوط، شایع ترین دلیل این مورد است. به گزارش "مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا" (CDC)، مرگ و میر در اثر صدمه ناشی از سقوط، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷، ۱۷ درصد افزایش داشته است. میزان مرگ و میر در رابطه با سقوط، در افراد ۷۵ سال به بالا، از همه بیشتر بوده است.
صدمه مغزی، خطر مبتلا شدن به بیماری های عصبی مانند فراموشی، پارکینسون و صرع را زیاد می کند. پژوهشگران "دانشگاه پنسیلوانیا" (Penn State) در جدید ترین بررسی خود نشان داده اند که تنها یک ضربه سر می تواند خطر مبتلا شدن به زوال عقل را تا ۲۵ سال بعد افزایش دهد.
بررسی ها نشان داده اند که صدمه مغزی تروماتیک، یک عامل خطر مستقل برای سکته به حساب می آید. پژوهش جدید "دانشگاه بیرمنگام" (University of Birmingham)، اولین بررسی گسترده در مورد خطر سکته مغزی بعد از آن است.
پژوهشگران دریافتند که بیماران مبتلا به صدمه مغزی تروماتیک در مقایسه با بیمارانی که چنین صدمه ای را تجربه نکرده اند، ۸۶ درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند.
به قول پژوهشگران، خطر سکته مغزی بدون توجه به شدت صدمه افزایش می یابد. این بدان معناست که حتی یک ضربه مغزی خفیف هم می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد. باآنکه میزان خطر در چهار ماه نخست بعد از صدمه بیشتر است اما سطح آن به مدت پنج سال همچنان بالا می ماند.
استفاده از داروهای ضد انعقاد مانند "VKAs" و "استاتین ها" (statins) می تواند خطر سکته بعد از آن مغزی را کم کند.
"گریس ترنر" (Grace Turner)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما شواهدی را عرضه می کند که ارتباط میان کاهش خطر سکته بعد از صدمه را با مصرف داروهای جلوگیری از سکته مانند VKAs و استاتین ها نشان داده است.
وی ادامه داد: پژوهش های بیشتری باید صورت بگیرند تا کارآیی داروهای جلوگیری از سکته را بعد از صدمه مغزی تروماتیک نشان دهند و پزشکان را راهنمایی کنند تا تصمیم های درمانی بهتری بگیرند.
پژوهشگران خاطرنشان کردند: بیماران و عرضه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید بدانند که بعضی از داروهای ضد افسردگی هم با افزایش ریسک سکته مغزی بعد از صدمه مغزی تروماتیک در ارتباط می باشد.
ترنر افزود: همان گونه که پژوهش ما نشان می دهد، بیماران مبتلا به صدمه مغزی تروماتیک باید از امکان افزایش ریسک سکته مغزی و افزایش ریسک آن در چهار ماه نخست بعد از صدمه آگاه شوند. این یک دوره مهم برای آموزش بیماران و مراقبان آنها به حساب می آید تا در مورد سکته و نشانه های آن یاد بگیرند.
وی ادامه داد: این دوره چهار ماهه باید توسط پزشکان برای به کار بردن داروهای جلوگیری از سکته مغزی و سفارش های در ارتباط با سبک زندگی مورد استفاده قرار بگیرد تا خطر بیش از حد سکته مغزی بعد از ضربه مغزی تروماتیک را کم کند.
تغییر در سبک زندگی برای کاهش خطر سکته مغزی، کنترل فشار خون، قند خون، سطح طبیعی کلسترول و حفظ وزن مناسب به واسطه رژیم غذایی و ورزش کردن را شامل می شود.
این پژوهش، در "International Journal of Stroke" به چاپ رسید.

منبع:

1400/02/01
21:53:59
0.0 / 5
195
تگهای خبر: دانش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
سئوی سایت با بک لینک دائمی ارزان
linkbegir.ir - حقوق مادی و معنوی سایت لینك بگیر محفوظ است

لینك بگیر

بک لینک ارزان و رپورتاژ آگهی